Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.12 – 4 .12


3 grudnia 2020 r.


Oddziały IDF zatrzymały w czwartek dwóch Palestyńczyków, którzy przekraczali granicę ze Strefy Gazy do Izraela.Mężczyźni byli nieuzbrojeni i byli przesłuchiwani przez siły bezpieczeństwa.


Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że w ciągu ostatniego dnia po przeprowadzeniu 70386 testów wykryto 1523 nowych przypadków koronawirusa.W ciężkim stanie hospitalizowanych jest 267 osób, z których 99 korzysta z respiratorów.


. na lotnisku Ben Guriona wylądowała grupa 316 żydowskich imigrantów z Etiopii (Falash Mura). Przywitali ich premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Benny Gantz, minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi, minister finansów Israel Katz oraz prezes Agencji Żydowskiej Isaac Herzog.


Rada Bezpieczeństwa Narodowego wydała w czwartek poradnik podróżniczy, ostrzegając, że Iran może próbować atakować izraelskie cele za granicą, powołując się na niedawne groźby pod adresem Izraela ze strony irańskich urzędników.


Aktorka Gal Gadot ma otrzymać ośmiocyfrowy czek za główną rolę w „Heart of Stone”, nowym thrillerze szpiegowskim, produkcji Skydance Media.Gadot będzie jednym z najlepiej opłacanych aktorów w branży filmowej


Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas powiedział, że Autonomia Palestyńska osiągnęła porozumienia z różnymi krajami i organami w celu otrzymania szczepionek w dużych ilościach, chociaż nie wymienił krajów ani liczby dawek


Angielska Premier League i jej kluby przyjęły w czwartek powszechnie akceptowaną definicję  antysemityzmu International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA)  .


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się na przejściu granicznym Most Allenby ze swoim jordańskim odpowiednikiem Ajmanem Safadim. Omówiono szereg spraw, w tym kwestie dostaw wody, zniesienie ograniczeń w jordańskim eksporcie na Zachodni Brzeg, dostawy jordańskiego energii elektrycznej do Autonomii Palestyńskiej oraz organizowanie ruchu na przejściu granicznym.


szef publicznej służby zdrowia dr Szaron Alray-Price powiedziała, że jej zdaniem Izrael jest już na początku trzeciej fali epidemii koronawirusa.


Minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri, lider ultraortodoksyjnej partii Szas, zapewnił swojej najbliższej rodzinie najwyższe posady w Światowej Organizacji Syjonistycznej i Żydowskim Funduszu Narodowym, podała w środę kanał 12. Jak podała sieć, syn Deri, Yaakov Deri, został w środę mianowany szefem wydziału WZO ds. Pozyskiwania zasobów i dziedzictwa.


izraelscy przewoźnicy lotniczy El Al, Israir i Arkia, rozpoczęli obsługiwać regularne trasy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Firmy tę będą oferować od sześciu do ośmiu lotów dziennie na tej trasie.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w najbliższych tygodni do Izraela dotrą 4 miliony dawek szczepionek firmy Pfizer. Izrael rozważa natychmiastowe zatwierdzenie szczepionki Pfizer, nawet zanim zrobi to Federalnej Agencji Leków StanówZjednoczonych.


Izraelskie produkty z Judei i Samarii, wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan mogą być oznaczone jako „ Made in Israel ” w Bahrajnie – powiedział w czwartek bahrajński minister przemysłu, handlu i turystyki Zayed bin Rashid Al Zayani.


Czołowe dyplomatki z Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu połączyły się w czwartek na pierwszej w swoim rodzaju sesji, aby omówić rolę kobiet w dyplomacji, a także potrzebę aktywne zaangażowanie kobiet w promowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i poza nim.

Zrzut ekranu z wydarzenia internetowego „Women in Diplomacy Network”. 
Źródło: izraelska misja przy ONZ.

Sourasky-Ichilov Medical Center Tel Awiw ogłosił utworzenie nowego oddziału ratunkowego, któremu nadano imię filantropa Sylvana Adamsa, który przekazał 100 milionów NIS (ponad 30 milionów dolarów) na jego utworzenie. Darowizna została przekazana równolegle z podobną inwestycją rządu izraelskiego.


4 grudnia 2020 r.


Premier Binyamin Netanjahu i minister zdrowia Yuli Edelstein ogłosili w piątek po południu, że Izrael zwiększył ilość szczepionek zamawianych w Moderna, a teraz zamówienie dotyczy sześciu milionów dawek szczepionki, które będą używane przez trzy miliony obywateli.


Biden potwierdził chęć ponownego przyłączenia się do porozumienia nuklearnego z Iranem, jeśli Teheran się zgodzi, ale zauważył, że nie ma zamiaru pozwolić Iranowi na osiągnięcie potencjału nuklearnego. „Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy w tej części świata, jest rozbudowa potencjału nuklearnego” – powiedział Biden.


Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej powiedział w piątek, że rozwiązanie gorzkiego sporu z Katarem wydaje się „w zasięgu ręki” po tym, jak Kuwejt ogłosił postęp w kierunku zakończenia sporu, który zdaniem Waszyngtonu utrudnia zjednoczony front Zatoki Perskiej przeciwko Iranowi.


Sojusznicy prezydenta USA Donalda Trumpa w czwartek zażądali od Sądu Najwyższego pilnego nakazu blokującego poświadczenie wyników wyborów w Pensylwanii, kluczowym stanie wygranym przez prezydenta elekta Joe Bidena.


Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Stanach Zjednoczonych zareagował w czwartek na narastającą krytykę Kongresu wobec planowanej przez administrację Trumpa umowy zbrojeniowej z Abu Zabi za 23 miliardy dolarów, ostrzegając, że jeśli Waszyngton odmówi dostarczenia swojemu krajowi broni potrzebnej do zabezpieczenia region, będzie zmuszony zawrócić gdzie indziej.


Protestujący zgromadzili się w różnych miejscach w całym kraju przeciwko rządowi premiera Benjamina Netanjahu . Protestuja juz 24. tydzień z rzędu, żądając jego rezygnacji, ale ich liczba wydaje się spadać.


zastępca dyrektora generalnego szpitala Sheba prof. Arnon Afek powiedział: „Pierwszą grupą osób, której zostanie zaproponowana szczepionka, będą osoby starsze i pracownicy służby zdrowia.


na lotnisku Ben Guriona wylądowała grupa kolejnych 120 żydowskich imigrantów z Etiopii.


W ramach działań mających na celu poprawę dobrobytu mieszkańców Strefy Gazy, ponad 20 ton truskawek zostało wywiezionych w środę przez przejście Kerem Shalom na Zachodni Brzeg – informuje koordynator działań rządu na terytoriach 


Gulf Air planuje uruchomić dwa razy w tygodniu loty do Tel Awiwu od 7 stycznia. Jest to uzależnione od uzyskania zgody rządu. Gulf Air i izraelskie narodowe linie lotnicze El Al zawarły już protokół ustaleń w ramach wielu umów podpisanych przez Bahrajn i Izrael w ostatnich tygodniach.


Zołnierze Brygady Givati ​​IDF maszerują obok niepełnosprawnych towarzyszy.  IDF słynie z tego, że jest jedną z nielicznych armii na świecie, która skupia w swoich szeregach młodych ludzi o specjalnych potrzebach.


Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Uwaga dla ML:
    Podziękuj Arabom że nienawiść odbiera im rozum. Z głupcami łatwiej walczyć. Problem zacznie się kiedy nabiorą rozumu i zaczną myśleć racjonalnie.

  2. Te truskawki są dla AP, nie dla Izraela. To handel między państwem palestyńskim w Gazie i AP w Judei i Samarii. Równolegle zostały podpisane umowy o ulgach w imporcie/eksporcie między państwem palestyńskim w Jordanii 1 AP.
    Izrael nie importuje tych truskawek. Może bierze prowizję.

  3. Te „truskawki z Gazy” ktore Izrael tak chetnie importuje, to chyba nie wychodowane w szklarnich Izrael zostawil tam a palestyncy zniszczyli po dostaniu wolnosci..
    Idioci izraelscy sami glowe w petle wstawiaja , import jest traktowany jako obowiazek Izraela wyslugiwania sie palestyncom i utrzymywania ich, bez wzgledu na to co ci robia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.