Polityka

Izrael uzyska bezpośredni dostęp do SBIRS sats

Satelita do wykrywania rakiet SBIRS


Artykul przetlumaczyl Sir.GoogleTranslate

TEL AVIV: Stany Zjednoczone, naciskane przez izraelskiego ministra obrony Benny’ego Gantza w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie, zapewnią Izraelowi bezpośredni dostęp do wysoce tajnych satelitów, takich jak ptaki wykrywające pociski, znane jako SBIRS, i zapewnią Izraelowi dostęp do krytycznych platform obronnych w bardzo krótkim czasie, wykorzystanie miejsc produkcyjnych przewidzianych dla sił zbrojnych USA.

Źródła izraelskie podają, że umowa gwarantuje Izraelowi dominację na dziesięciolecia. „Mogę powiedzieć, że umowa jest czymś, co pomoże zapewnić bezpieczeństwo Izraela” – powiedziało mi jedno ze źródeł.

Jako wskaźnik tego, jak szybko postępują wydarzenia, sekretarz obrony USA Mark Esper przyjedzie tutaj w czwartek i ma spotkać się z Gantzem

Na kilka dni przed wizytą Gantza dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Amir Eshel udał się sam do Stanów Zjednoczonych i dołączył do działających tam izraelskich zespołów, które sformułowały wszystkie klauzule pakietu kompensacyjnego dla Izraela po ogłoszeniu ewentualnej sprzedaży. F-35 do Emiratów.

Ci, którzy byli na salach negocjacyjnych między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, opisują bardzo wysokie zaangażowanie na rzecz Izraela ze strony ich amerykańskich odpowiedników.

Według Nira Dvoriego, starszego korespondenta ds. Obrony izraelskiego serwisu informacyjnego N-12 i kanału 12 TV, szok w armii obronnej związany z umową F-35 z Emiratami doprowadził do zawarcia nowego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi.

Według Dvoriego, sekretarz obrony Benny Gantz dowiedział się, że negocjacje są przed nim ukrywane dopiero po oficjalnym ogłoszeniu umowy przez zięcia prezydenta Jareda Kushnera.
Izraelskie źródła obronne powiedziały BD, że Ganz postanowił działać szybko, aby zachować przewagę jakościową Izraela. Po oficjalnym amerykańskim oświadczeniu zadzwonił do sekretarza stanu Mike’a Pompeo i powiedział mu, że chce wysłać personel Ministerstwa Obrony do Waszyngtonu, aby współpracował z ich amerykańskimi odpowiednikami w Pentagonie w celu sformułowania pakietu kompensacyjnego, który zapewni Izraelowi przewagę wojskową. Obejmuje to bardzo wrażliwe informacje wywiadowcze i współpracę operacyjną dla Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Izrael musi wymienić niektóre ze swoich platform, zwłaszcza ciężkie helikoptery. Izraelskie źródło obrony, które rozmawiało z BD pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że chociaż nacisk kładzie się na wczesną dostawę platform powietrznych, umowa podpisana w zeszłym tygodniu daje Izraelowi „dodatkowe” korzyści, które są kluczowe dla zachowania izraelskiej jakościowej przewagi militarnej (QME) .

Umowa umożliwi Izraelowi zakup „bardzo specjalnych” systemów uzbrojenia, które nie są produkowane przez Izrael. Na przykład wygląda na to, że Izraelczycy uzyskają „głębszy dostęp do podstawowych systemów awioniki F-35 … Nasze źródło, które wypowiadało się pod warunkiem zachowania anonimowości”, nie może potwierdzić, że jest to zawarte w pisemnej umowie. Można powiedzieć, że w związku z tą kwestią osiągnięto zaniżenie ”.

Lepszy dostęp do podstawowej awioniki myśliwca stealth jest kluczowym punktem dla Izraela w obliczu prawdopodobnej sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych krajów arabskich, takich jak Arabia Saudyjska i Katar . Izraelski minister energetyki Yuval Steinitz powiedział mediom, że prędzej czy później zażądają i otrzymają F-35.


Izrael uzyska bezpośredni dostęp do SBIRS sats

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.