Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.1 – 9.1


premier Benjamin Netanjahu zobowiązał się do zaszczepienia do końca marca całej populacji Izraela przeciwko koronawirusowi. “Jestem podekscytowany, mogąc ogłosić ogromny przełom, przełom, który wyprowadzi nas z pandemii i przywróci nam normalne życie. Będziemy pierwszym krajem, który wyjdzie z kryzysu koronowirusa. Porozumienie, które osiągnąłem z firmą Pfizer, pozwoli nam zaszczepić wszystkich obywateli Izraela w wieku powyżej 16 lat do końca marca, a może nawet wcześniej. Zaszczepimy wszystkich, każdego kto zechce, każdego kto może zostać zaszczepiony. Akcja szczepień będzie się nazywać: Powrót do życia. Kolejność szczepień zostanie wkrótce opublikowana. Pierwszy samolot ma przylecieć już w niedzielę i będzie to początek serii dostaw. Izrael podzieli się z firmą Pfizer i z całą ludzkością, statystykami, które pomogą opracować strategię pokonania koronawirusa. Możemy to zrobić, ponieważ nasz system opieki zdrowotnej należy do najbardziej zaawansowanych na świecie.” Umowa z firmą Pfizer obejmuje transfer danych statystycznych na temat osób zaszczepionych, bez naruszania poufności pacjentów.


8 stycznia 2021 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało o zakończeniu pierwszej rundy szczepień, która objęła wszystkie placówki opieki nad osobami starszymi i schroniska w całym kraju, czyniąc Izrael pierwszym krajem na świecie, który przeprowadził pierwszą fazę ogólnokrajowego programu szczepień.


grupa Palestyńczyków obrzuciła rano kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Kochav Hashachar w środkowej części Samarii. Osadnicy pracowali na polu uprawnym przy żydowskim osiedlu. Lekko rannych zostało 3 Izraelczyków. Uszkodzono dwa pojazdy. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozpędzili Arabów.Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin i sekretarz stanu Mike Pompeo byli wśród sekretarzy gabinetu, którzy dyskutowali o możliwości powołania się na 25. poprawkę w celu usunięcia prezydenta Donalda Trumpa, donosi CNBC


Wiceprezydent Mike Pence sprzeciwia się wykorzystaniu 25. poprawki do usunięcia prezydenta Donalda Trumpa z władzy, wynika z raportów Business Insider i New York Times.


Dziennikarz z Bahrajnu mówi, że koledzy są prześladowani za wspieranie Izraela


Minister wywiadu Izraela na  wzywa Bidena do utrzymania bieżącej polityki wobec Iranu


Trump, który ostatnio nadal fałszywie twierdził, że ukradziono mu wybory, powiedział, że teraz skupi się na zapewnieniu płynnego przejścia do administracji Bidena.


Nowe badania sugerują, że szczepionka firmy Pfizer na COVID-19 może chronić przed mutacją występującą w dwóch wysoce zaraźliwych wariantach koronawirusa, który wybuchł w Wielkiej Brytanii i RPA.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 7 597. W stanie ciężkim jest 873 osób (210 pod respiratorami). Zmarło 3 565 osób. Obecnie aktywnych jest 62 777 przypadków.


Aleph Farms, izraelski start-up z branży spożywczej, który zajmuje się produkcją mięsa hodowanego w laboratorium bez uboju, podpisał umowe z japońskim gigantem przemysłowym Mitsubishi Corporation, aby wprowadzić hodowane mięso na japoński stół.


Kanclerz Austrii pogratulował Netanjahu szybkiej reakcji Izraela w zaszczepieniu Izraelczykow przeciwko COVID-19, a dwaj przywódcy omówili możliwą współpracę w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Netanjahu rozmawiał także w piątek z premier Danii Mette Frederiksen. . Frederiksen wyraziła duże zainteresowanie strategią Izraela i doświadczeniem w szczepieniu jego ludności.  


9 stycznia 2021 r.


„Wszystkie informacje, które przekażemy firmie Pfizer, to informacje, które udostępniamy opinii publicznej” – powiedziała w wiadomościach dla Channel 12 Sharon Alroy-Preis, pełniąca obowiązki szefa zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia. „Ile przypadków, ile poważnych przypadków, ile ofiar śmiertelnych, ile zaszczepionych”.


Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała izraelskiej firmie elitarny status „FDA Breakthrough Designation” za opracowanie nowego systemu wczesnego wykrywania „przecieków zespoleń” – najbardziej zagrażających życiu komplikacji związanych z chirurgią przewodu pokarmowego, poinformował we wtorek Exero Medical.


 Katar i Arabia Saudyjska ponownie otworzyły swoją granicę lądową w sobotę, jak zauważyli korespondenci AFP, przywracając więzi po przełomowym porozumieniu kończącym trzy i pół roku rozłam.


Najstarszy żyjący mistrz olimpijski, ocalały z Holokaustu, kończy 100 lat .Mieszkanka Budapesztu Agnes Keleti wygrala  10 medali gimnastycznych – w tym 5 złotych – na igrzyskach w Helsinkach w 1952 roku i Melbourne w 1956 roku.


Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że w Izraelu zidentyfikowano cztery przypadki wysoce zaraźliwego południowoafrykańskiego szczepu koronawirusa, po raz pierwszy odkryto zmutowany wariant w Izraelu


Tureckie skrajnie prawicowe media prorządowe zamieściły w piątek artykuł, w którym stwierdził, że prezydent-elekt USA Joe Biden został powołany na urząd przez „kontrolowaną przez Żydów organizację medialną i potężne żydowskie lobby” oraz że „żydowski kapitał” kontroluje „głębokie państwo” w USA.


Irańscy urzędnicy obiecali wziąć odwet za zabójstwo arcyterrorysty Qasema Soleimaniego, podczas gdy wspierane przez Iran siły Huti w Jemenie zagroziły atakiem na Izrael.


W Izraelu otwiera się ogromny sklep wegański. PlantX wprowadza swoją popularną platformę handlu elektronicznego i nowy sklep wegański dla izraelskich klientów.


Rekord 964 Izraelczyków hospitalizowanych w ciężkim stanie z powodu COVIDLiczba przypadków koronawirusa nadal rośnie, a Ministerstwo Zdrowia zgłasza 10808 infekcji, 51 zgonów od czasu wejścia w życie zaostrzonych środków blokujących


Davida Schenker, zastępca sekretarza stanu ds. Bliskiego Wschodu i najwyższego rangą amerykańskiego dyplomaty ds. Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, odwiedza sporną Saharę Zachodnią po tym, jak Waszyngton uznał suwerenność Maroka w zamian za normalizację stosunków Rabatu z Izraelem.


. palestyńscy terroryści dokonali ataku samochodem na izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Ja’bad na północy Samarii. Uderzony żołnierz nie doznał obrażeń. Pozostali żołnierze odpowiedzieli ogniem, lecz napastnicy zdołali odjechać samochodem.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.