Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.1 – 11.1


SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19. CZESI PROSZĄ IZRAEL O POMOC

Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw COVID-19. Podobny list do swojego odpowiednika w Izraelu wysłał premier Andrej Babisz.

Na pokładzie samolotu El Al dotarła do Izraela dostawa 700 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer z Belgii. Po wyładowaniu szczepionki zostaną przewiezione do centrum logistycznego w Modiin. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „To wielki dzień dla państwa Izrael. Samolot pełen szczepionek. Podpisałem umowę z dyrektorem generalnym firmy Pfizer, Albertem Bourlą, umożliwiającą nam do końca marca zakończenie programu szczepień. Już jest zaszczepionych ponad 72% Izraelczyków w wieku 60 lat i więcej. Wtedy zaczniemy następną grupę wiekową, od 50 do 60 lat. Minister zdrowia postanowił zwiększyć dzienną liczbę szczepień do 175 tysięcy. To światowy rekord. Światowi przywódcy do mnie dzwonią, wyrażając swoje zdumienie naszym osiągnięciem. Izrael będzie pierwszym krajem, który wyjdzie z tej pandemii. Przywrócimy naszej gospodarce normalność.”


10 stycznia 2021 


23-letni izraelski mężczyzna, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki COVID mimo pozytywnego wyniku na obecność wirusa, chociaż bezobjawowy, był hospitalizowany w zeszłym tygodniu z rzadką wieloukładową odpowiedzią zapalną, która mogła spowodować uszkodzenie serca, donosi Hadassah Ein Karem Medical Center. Niedziela.


Nowy gatunek pszczoły, występujący wyłącznie na wydmach na przybrzeżnych równinach Izraela, został zidentyfikowany i opisany przez Alaina Pauly’ego, taksonoma z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli.


 Premier Benjamin Netanjahu i minister zdrowia Yuli Edelstein otrzymali w sobotę wieczorem drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer.


Dzień po tym, jak syryjskie państwowe media doniosły o izraelskich nalotach na południe kraju, strona internetowa zidentyfikowana z syryjskimi siłami opozycyjnymi opublikowała obraz ulotki ostrzegawczej rzekomo upuszczonej przez izraelskie siły zbrojne. Zwracając się do dowódcy 112. Brygady Armii Syryjskiej, Bazylego Abu Eida, w ulotce zauważono, że pomimo wcześniejszych ostrzeżeń nadal zezwala siłom Hezbollahu na operowanie na obszarze, który jest pod jego dowództwem.


Były ambasador Izraela w Egipcie David Govrin będzie tymczasowo kierował misją Izraela w Maroku – poinformował w poniedziałek przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Rząd ma zatwierdzić powołanie po szefa policji Jakowa Szabtaja na stałego szefa. Było to po tym, jak minister obrony Benny Gantz ogłosił premierowi Benjaminowi Netanjahu, że poprze tę nominację.


Lider największej chrześcijańskiej partii politycznej Libanu w niedzielę wykluczył dołączenie do nowego rządu kierowanego przez desygnowanego na premiera Saada al-Haririego, co stanowi nową przeszkodę dla wysiłków zmierzających do wyciągnięcia kraju z politycznego paraliżu.


Blokada Trumpa powoduje exodus na Twitterze Konserwatywni komentatorzy Rush Limbaugh, Mark Levin, Caroline Glick i John Bongino dobrowolnie opuszczają Twittera po tym, jak platforma mediów społecznościowych zakazała prezydentowi Donaldowi Trumpowi  i wielu jego zwolennikom w piątek.


Odchodzący ambasador USA w Izraelu Donalda Trumpa David Friedman wyraził przekonanie, że administracja Bidena nie może odwrócić głównych zmian w polityce Waszyngtonu wobec Izraela i Palestyńczyków. Administracja Trumpa, powiedział Friedman, „radykalnie zmieniła narrację”.


W sanktuarium w pobliżu tradycyjnego miejsca chrztu Jezusa nad rzeką Jordan po raz pierwszy od ponad 50 lat odbyła się w niedzielę procesja Objawienia Pańskiego, po tym, jak uznano ją za wolną od min.


Forum siedmiu przywódców krajowych zaprosiło premiera Benjamina Netanjahu do podzielenia się radami dotyczącymi skutecznego podawania szczepionek COVID-19 społeczeństwom ich krajów podczas wideokonferencji, która ma odbyć się w przyszłym tygodniu.Liczba Izraelczyków, którzy rozwiedli się w 2020 roku, spadła o trzy procent w porównaniu z rokiem poprzednim, a także spadła liczba spraw rozwodowych wniesionych w tym roku, zgodnie z rocznym raportem Administracji Sądów Rabinicznych opublikowanym w niedzielę.

10 stycznia 2021 r.


ministerstwo finansów poinformowało, że deficyt budżetu Izraela w 2020 r. osiągnął 160,3 mld szekli (11,7% PKB) i jest największy w historii kraju. Dla porównania w 2019 r. deficyt wyniósł 52,2 mld szekli (3,7% PKB). Deficyt Izraela w 2020 r. był szóstym najwyższym na świecie, po Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Islandii i Australii. Z drugiej strony, PKB Izraela w 2020 r. spadło tylko o 3,3%, znacznie mniej niż w większości krajów, a eksport pozostał prawie bez zmian.


Oczekuje się, że Izrael będzie otrzymywał co tydzień 400 000-700 000 szczepionek przeciwko koronawirusowi od Pfizer-BioNTech, aż do zaszczepienia dorosłej populacji, w ramach umowy zawartej w zeszłym tygodniu z amerykańską firmą biotechnologiczną


Urzędnicy ds. Zdrowia w Palestynie ogłosili w weekend, że podpisali umowę z firmą farmaceutyczną AstraZeneca i spodziewają się przybycia pierwszej dużej dostawy szczepionek do końca lutego.


firma Elbit Systems podpisała kontrakt z brytyjskim ministerstwem obrony na modernizację programu szkolenia Royal Navy i utworzenie nowoczesnej szkoły marynarzy okrętów podwodnych. Umowa będzie realizowana przez 12 lat, a jej wartość wynosi 123 mln funtów. Elbit Systems dostarczy między innymi symulatory.


Około 6706 nowych przypadków nowego koronawirusa zgłoszono w Izraelu, a 7,4% testów dało wynik pozytywny, zgodnie z poniedziałkową poranną aktualizacją Ministerstwa Zdrowia.Spośród zakażonych 1044 pacjentów było w ciężkim stanie, a 251 korzysta z respiratorów.Około 1806388 Izraelczyków również otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa w poniedziałek rano.


Pomimo zbliżenia między Katarem a kilkoma państwami arabskimi, które niedawno znormalizowały stosunki z Izraelem, państwo Zatoki Perskiej mówi, że nie będzie nawiązywać stosunków z państwem żydowskim.


Ponad 200 naukowców z Izraela i całego świata błaga rząd, aby powstrzymał plany przekształcenia starzejącego się rurociągu w główny środek transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej do Europy Południowej, powołując się na obawy dotyczące ryzyka katastrofy ekologicznej, która może zdziesiątkować Słynne rafy koralowe w Izraelu.


Ministerstwo zdrowia Palestyny ​​zarejestrowało główną rosyjską szczepionkę przeciwko COVID-19, znaną jako Sputnik V, do użytku domowego, poinformował w poniedziałek rosyjski suwerenny fundusz majątkowy.


Stany Zjednoczone planują zaznaczyc ruch Huti w Jemenie jako zagraniczną organizację terrorystyczną,


Izraelska narodowa spółka wodociągowa Mekorot jest bliska podpisania pierwszej umowy na dostarczenie Bahrajnu technologii odsalania wody słonawej. Chociaż firma nie ujawniła swoich prognoz, mówi się, że transakcja jest warta miliony dolarów rocznie.


Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w poniedziałek, że po wznowieniu wzbogacania uranu do 20 procent Teheranu, czas na odnowienie wspólnego kompleksowego planu działania z 2015 r.


Pierwsza dostawa towarów z Samarii została wysłana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w niedzielę, gdy region zaczął sprzedawać swoje wino biznesmenom i niemuzułmanom w Dubaju. Oliwa z oliwek i miód w przesyłce pochodziły z winiarni Tura w Rechelim i Paradise Honey w Hermesh.


Niemiecki producent szczepionek przeciwko COVID-19 BioNTech, partner amerykańskiej grupy farmaceutycznej Pfizer, powiedział w poniedziałek, że zamierza w tym roku wyprodukować dwa miliardy dawek swojej szczepionki.


w Kairze (Egipt) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Egiptu i Jordanii, aby omówić sposoby wznowienia rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Egipcjanie poinformowali, że celem spotkania było nakłonienie Palestyńczyków i Izraelczyków do wynegocjowania sprawiedliwego i wszechstronnego porozumienia politycznego, które będzie obejmować ustanowienia państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Podkreślono, że Palestyńczycy ponieśli wiele szkód pod administracją prezydenta Trumpa.


Masowa dostawa szczepionki Moderna, licząca setki tysięcy dawek, ma dotrzeć do Izraela w nadchodzącym tygodniu.muzułmański Waqf złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, oskarżając Izrael o „judaizację” placu przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Wezwano ONZ do zmuszenia Izraela do zaprzestania prac remontowych prowadzonych w tym miejscu. Podkreślono, że renowacja jest „częścią projektu zakończenia judaizacji placu al-Buraq, na południowy zachód od meczetu al-Aksa” i stanowi naruszenie międzynarodowego prawa i rezolucji UNESCO.


Israel Institute for Biological Research poinformował, że w przyszłym miesiącu ma się rozpocząć drugi etap testów klinicznych. Instytut oferuje wynagrodzenie pieniężne każdemu uczestnikowi badań klinicznych za każdy dzień wizyty w laboratoriach, plus koszty podróży. Wynagrodzenie ma być wielkości średniego dziennego wynagrodzenia – 495 szekli za wizytę, co przy przewidywanych 13 wizytach daje łącznie 6 435 szekli. Latem ma rozpocząć się trzeci etap testów.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.