Uncategorized

Czego świat może się nauczyć od Izraela

RABIN STUART WEINBLATT


Artykul przetlumaczyl Sir Google Translate

Trzy podstawowe wartości żydowskie – wiara i zaufanie do nauki i opieki medycznej, prymat nakazu ochrony życia i silne poczucie wspólnoty – wszystkie przyczyniają się do sukcesu Izraela dzięki programowi szczepień przeciwko COVID-19.

Chociaż nie mamy pojęcia, co przyniesie nam rok 2021, podobnie jak z wielkim niecierpliwością powitaliśmy rok 2020, większość świata z radością wita 2021 i żegna rok 2020, rok pełen tyle stresu i tak wiele bolesnych, niepokojących wydarzeń.

W czasie, gdy podziały rasowe w Ameryce wzrosły wraz z niepokojami społecznymi dotykającymi wiele naszych miast w całym kraju, rosnącą polaryzacją związaną z firmami zmuszonymi do zamykania i wieloma osobami tracącymi pracę i środki do życia, oraz bezprecedensową pandemią światową, która niekorzystnie wpływa na każdy aspekt naszego życie i odbieranie życia wielu ludziom, to za oceanem znajdujemy zaskakująco pozytywne wiadomości. Zgadza się. Kto by pomyślał, że będziemy szukać dobrych wiadomości, kierując się na Bliski Wschód?

Izrael nie tylko nawiązał stosunki z krajami arabskimi i muzułmańskimi – Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem, Marokiem i Bhutanem, ale na froncie pandemicznym są szczególnie obiecujące wiadomości. Od 1 stycznia ponad 11% populacji zostało zaszczepionych – prawie trzy razy więcej niż w drugim miejscu, Bahrajnie, gdzie jest 3,5%. Następna jest Wielka Brytania, która zaczęła dawać zastrzyki dwa tygodnie przed Izraelem i osiągnęła około 1,5 proc. (Stany Zjednoczone nie osiągnęły nawet 1 proc.).

Dlaczego Izrael jest światowym liderem pod względem odsetka zaszczepionej populacji? Można to przypisać wielu czynnikom.Zasubskrybuj The JNS Daily Syndicate przez e-mail i nigdy nie przegap naszych najważniejszych artykułów

Firmy najwyraźniej były szczęśliwe, mogąc przyspieszyć dostawy do małego kraju, gdzie podawanie dawek przez wysoce profesjonalną służbę zdrowia może szybko zmienić życie i stworzyć międzynarodowe dziecko z plakatu do szczepień.

Ale w tej historii musi być coś więcej, aby wyjaśnić sukces, ponieważ Izrael nie jest jedynym małym krajem na świecie.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie opieka zdrowotna jest sprywatyzowana, a płatności dokonywane są za pośrednictwem skomplikowanej sieci towarzystw ubezpieczeniowych zapewnianych przez pracodawców, izraelska opieka zdrowotna jest znacjonalizowana, publiczna, praktycznie bezpłatna i nie tak złożona jak nasz system. Podczas gdy Wielka Brytania, która ma również krajowy system opieki zdrowotnej, jest obsługiwana bezpośrednio przez krajową służbę zdrowia, Izrael ma cztery organizacje utrzymania zdrowia (HMO), motywując je do konkurowania o pacjentów poprzez dobre wyniki.

Anat Engel, dyrektor generalny Wolfson Medical Center w Holonie, powiedział: „To szybkość reakcji społeczeństwa i duży sukces logistyczny. Szybko się uczymy i szybko działamy. Jesteśmy czujni i zawsze na krawędzi, co oznacza, że ​​jesteśmy gotowi na takie rzeczy. Dla wszystkich jest to oczywiste, że jest to przełom, więc ludzie przygotowują się do szybkiego szczepienia ”.

Ona oczywiście nawiązuje do faktu, że Izrael jest narodem, który w swojej krótkiej 73-letniej historii z konieczności musiał nauczyć się, jak szybko i skutecznie mobilizować się do reagowania na zagrożenia zewnętrzne.

Kampania szczepienia ludności korzysta z wyrafinowania i powszechnego komfortu oraz znajomości technologii przez obywateli. W Anglii karty wysyłano pocztą do osób umawiających się na spotkania, co prowadziło do marnowania okienek, jeśli ludzie nie otrzymali wiadomości lub nie mogli zaplanować czasu. W Izraelu HMO wysyłały wiadomości tekstowe i e-maile; ludzie przeszli do trybu online, aby wybrać czas i miejsce, w którym będą mogli zrobić zdjęcie.

Ale aby naprawdę zrozumieć sekret odpowiedzi Izraela, musimy pójść jeszcze głębiej.

Trzy podstawowe wartości żydowskie – wartości zakorzenione w rabinicznym sposobie myślenia, który prowadzi nas do dziś – emanujące z Talmudu pomagają wyjaśnić reakcję państwa żydowskiego.

Od czasów rabinicznych Żydzi rozumieli, jak ważne jest szukanie dobrej opieki medycznej i zaufanie do nauki. W Talmudzie znajduje się fragment, który opowiada o czasach, kiedy ludzie powstrzymywali się od chodzenia do lekarzy i zamiast tego szukali lekarstw w mistycznej księdze z czasów króla Ezechiasza. Zaniepokojeni, że ludzie zwrócą się do niego lub wyroczni zamiast do ustalonej praktyki lekarskiej i praktyków, rabini zakazali konsultacji lub polegania na książce.

Najsłynniejszy filozof żydowski Majmonides sam był lekarzem. Głosił, że jeśli nauka zaprzecza Torze, skoro obie są prawdziwe – ponieważ obie pochodzą od Boga – to musi to być spowodowane tym, że nasze rozumienie Tory jest nieprawidłowe i dlatego musi zostać poprawione, aby było zgodne z wiedzą naukową.

Szacunek dla nauki, zdrowia i dobrej opieki medycznej jest nie tylko uświęconą żydowską wartością, ale także dążeniem do zachowania życia. Koncepcja pikuah nefesh , „ratowanie życia” jest tak silna, że ​​rabini nakazali pikuah nefesh doheh et haShabbat – „ocalenie życia jest ważniejsze od ograniczeń szabatu”, a także wszystkich innych ograniczeń halachicznych . Uv’cahrta b’chayim – „dlatego wybierz życie” to nie tylko przyjemne sformułowanie w Biblii, ale nakaz określania priorytetów wartości. Życie i jego zachowanie ma pierwszeństwo przed wszystkim innym.

I wreszcie trzecią wartością, która pomaga wyjaśnić otwartość Izraela i szybką reakcję na kryzys COVID-19, jest żydowskie poczucie wspólnoty. Judaizm, a co za tym idzie, Izrael, kładą większy nacisk na wspólnotę, współodpowiedzialność i potrzebę wzajemnej troski niż dominujący ideał indywidualizmu, który jest naczelną podstawą myśli amerykańskiej. Izraelczycy są przyzwyczajeni do poświęceń dla dobra społeczeństwa i mają poczucie bycia dalszą rodziną. Jak nakazuje Talmud, Kol Yisrael areivin zeh b’zeh : „Cały Izrael jest za siebie odpowiedzialny”.

Yossi Klein Halevi napisał artykuł, skądinąd krytyczny wobec procesu politycznego i systemu w Izraelu – a konkretnie szaleństwa z pójściem na czwarte wybory w ciągu dwóch lat – który rzucił światło na proces i zaskakująco uporządkowany sposób, w jaki zostały przeprowadzone wysiłki szczepień .

„Wczoraj otrzymałem szczepionkę COVID-19 wraz z innymi osobami powyżej 60 roku życia w Jerozolimie. To doświadczenie było oszałamiające w swojej normalności. … Teraz Izrael jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym w pełni zaszczepionym krajem, pierwszym, który pokonał COVID-19. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, możemy być społeczeństwem odpornościowym do nocy sederowej. Po raz kolejny udowodniliśmy, że kiedy koncentrujemy się na misji o znaczeniu krajowym, pozornie nic nie może nas powstrzymać ”.

Te trzy podstawowe wartości żydowskie – wiara i zaufanie do nauki i opieki medycznej, prymat nakazu zachowania życia i silne poczucie wspólnoty – przyczyniają się do sukcesu Izraela w programie szczepień. Są to wartości, którymi powinniśmy się kierować i których reszta świata również może się nauczyć.

Pod wieloma względami jest to spełnienie słów proroka Izajasza, a także przywódcy syjonistycznego Założenie przedsiębiorstwa, który nauczał, że Żydzi i naród powinien być albo lagoyim „światłem dla narodów”.


Rabin Stuart Weinblatt jest rabinem założycielem Kongregacji B’nai Cedek w Potomac w stanie Maryland. Służył jako szef rabinów Żydowskiego Funduszu Narodowego w Izraelu i jest założycielem Koalicji Syjonistycznych Rabinów w Izraelu.


Czego świat może się nauczyć od Izraela

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.