Uncategorized

NIE, ABSOLUTNIE NIE.

Nie wszystko może być koszerne. Sushi, gęś i coca-cola.


Przyslala Zosia Braun .

Uwagi na temat artykulu

Wszystko moze byc koszerne


תוצאת תמונה עבור kosher food

Sam tytul artykulu Pani Kirshenblat jest nie tylko oburzjacy i niezgodny z prawda, podaje sfalszowana informacje dla   czytelnika, bo jak wiadomo „pol prawdy to najgorsze klamstwo” 

Jak mozna traktowac pojecie „KOSHERNOSCI”  jednego z najbardziej swietych i obchodzonych praw z TORY w sposob  pogardliwy, robic jakies festiwale, stale wystawy, i inne „przedstawienia”, tylko dlatego, ze za to „ „dostaje sie oplate i stanowisko’. 

Sam fakt, ze nie obchodzi Pani tych praw a co gorsze robi pani profanacje i posmiewisko dla czytelnikow jest wrecz karygodne i oburzjace.  

Poniewaz, jest to dla mnie temat niezwykle wazny uwazam za konieczne conajmniej skorygowac sam tytul. 

Jak juz wspomnialam prawa koszernego jedzenia sa scisle opisane w TORA. 

Przede wszystki pojecie „koszer” – daje podzial na dozwolone i nie dozwolone jedzenie. 

Koszer – to rowniez zdrowie. Na przyklad po hebrajsku „Health Club” nazywa sie „Moadon HaKosher” 

Przygotowanie koszernego jedzenia, sam rytual i wszystkie procesy rytualne sa scisle kontrolowane i wymagaja ogromnej wiedzy oraz egzaminow przeprowadzanych przez uczonych Rabinow, specjalizujacych sie w tej dziedzinie. 

Musze zaznaczyc, ze moj dziadek Chaim Yehiel Mechel z”l byl shohetem (rzeznik)  i mial jatke w Tarnopolu. Rowniez moj ojciec doskonale znal rytualne przepisy, ktore scisle przestregal przez cale zycie i czesto mowil o tym w rodzinie. 

Ponizej moje odpowiedzi I korekty na artykul/wywiad z Pania Kirszenblat

(kursywa jest podany cytat z artykulu) 

Przemysł koszerny eksplodował.

Nie ma takiego pojecia jak przemysl koszerny – koszernosc to jest tylko kontrola nad produkcja i obrobka produktow zywnosciowych 

Koszerność to świetny pretekst do zwiększenia obrotów na rynku.

Mozliwe, ze „koszernosc”, ktora nadzoruje P. Kirszenblat jest do zwiekszenie obrotow (liczba zwiedzajacych wystawe) ale inaczej to brzmi wrecz antysemicko.

תוצאת תמונה עבור kosher food

 Coca-cola jest koszerna.

Owszem „Coca Cola” jest koszerna, ale to tylko dlatego, ze Rabinat Izraelski jest jedyna organizach, ktora ma w posiadaniu dokladna formulacje tego produktu, aby mozna bylo sprawdzic i zatwierdzic, ze wszystkie skladniki tego produktu i ich pochodzenie sa zgodne z prawami kashrut.  (zaznacze, ze formula Coca Cola jest jednym z najbardziej chronionym sekretem produkcyjnym i jak dotychczas nikt nie zdolal tego podrobic. 

Uznajac waznosc „SWIADECTWA KASHRUT” =„TEUDAT KASZRUT”, dyrekcja tej firmy umozliwila informacje nie tylko formulacji produktu ale rowniez kazda seria napitku jest stale sprawdzana na fabryce. 

 Ciastka Oreo do niedawna nie były koszerne. 

SPROSTOWANIE: 

Znaleźli się Żydzi, którzy chcieli koszernych ciastek, więc mają. 

Ciekawie, gdzie Pani Kirszenblat zanajduje tych Zydow, ktorzy chca koszernych ciastek? Co do za fokus pokus i czy przy tej okazji  nosza gwiazde Dawida?

Koszerna produkcja ciastek, czy kazdego innego produktu zywnosciowego zaczyna sie od sprawdzenia poszczegolnych skladnikow tego produktu (koszerna maka, koszerny cukier i cala reszta) sprawdzenia koszernosci oddzialu produkcji (dla przykladu aby nie bylo tam razem produkcji wyrobow niekoszernych) itd.

Bardzo czesto sama fabrayka musi miec dwa oddzialy dla jednego produktu – jeden zwyczajny a drugi koszerny, kontrolowany (supervised) przez „maszgiach kaszrut „ – kashrut superviser ). 

Ciekawy i informujacy artykul na temat otrzymania zezwolenia „kaszer dla ciastek”

https://www.biscuitpeople.com/magazine/post/Kosher-Certified-Biscuits


Barbara Kirshenblatt-Gimblett: Prawo żydowskie określa, co jest koszerne. Jednak to nie determinuje kuchni, a jedynie limituje składniki; to jak się łączą, czy kolejność jedzenia, ale nie ma absolutnie nic wspólnego z samą kuchnią, która łączy się ze zwyczajami i miejscem. Każda kuchnia może być koszerna.

Ja rozumiem, ze Pani Kirszenblat pisze nowy podrecznik o zydowskiej koszernej kuchni. Pytanie dlaczego i dla kogo? A w ogole kto ma prawo i zezwolenie zmieniac wielewiekowe prawa w Judaizmie. 

A wiec wazna korekcja oraz informacja dla Pani Kirszenblat.

Koszerna kuchnia jest jak najbardziej sprecyzowana i opisana. 

 1. Obowiazuja osobne naczynaia dla jedzenia mlecznego, miesnego i parwe.
 2. Obowiazuja osobne zlewy dla naczyn mlecznych i miesnych
 3. Sa osobne prawa dla samych naczyn (talerze, sztucce, garnki), ktore musza przejsc proces aby byly koszerne
 4. Oczywisce na swieto Pesach sa dodatkowe prawa i „halachot” jesli chodzi o koszerna kuchnie na Pesach
תוצאת תמונה עבור kosher kitchen

Sushi też? Oczywiście. Sushi, curry, barszcz. To bardzo proste. Nie używasz wieprzowiny i określonych innych produktów, np. owadów.

Co za okropna pogarda. Chyba tylko dlatego pisze Pani, ze „to oczywiste”, bo moze faktycznie zna Pani smak owadow i innych …..

Czy ryby są koszerne? To, co fascynujące odnośnie jedzenia ryby, to wątpliwość  Żydów, czy ryba to mięso czy nie mięso. Dzisiaj postrzegamy rybę jako neutralną, ani mięso ani produkt mleczny. Można ją jeść, ale nie razem z mięsem.
תוצאת תמונה עבור kosher fish fins and scales  תוצאת תמונה עבור kosher fish fins and scales

Ta odpowiedz to juz zupelna kompromitujaca niewiedza i przekazywanie blednej informacj. Nalezy to usunac lub jak najszybciej skorygowac. 

Czy ważne jest że ma łuski?  Koszerna ryba musi mieć łuski widoczne gołym okiem. Nie może być skorupiakiem, krewetką, homarem. Kurczak nie zawsze był mięsem, podobnie jak ryba. Dopiero później został zakwalifikowany inaczej. Istnieje teoria badaczki Mary Douglas, która mówi, że Żydzi nienawidzą rzeczy ‘pomiędzy’. Muszą mieć jasny podział na kategorie. Aby mięso było koszerne, zwierzę musi być lądowe, musi przeżuwać, chodzić po ziemi. Interesujące jest to, jak Żydzi sobie z tym radzą.
Koszerna ryba musi miec dwie cechy: Luski i pletwy. (ta informacja jest wazna zarowno dla Pani Kirszenblat jak i dla Pani badaczki Mary Douglas) Te praawa sa opisane w Tora i nalezy je przestrzegac, jesli chodzi o zydowskie koszerne prawa. A te wszystkie inne pomysly i wymyslenia niech nie lacza z tym tematem. Bo po co?! 

Na tym koncze moje korekcje, poniewaz uwazam ze ten caly artykul to fantasmagoria, zmyslona i obrazajaca informacja, wystawiajac Zydow i Zydowskie prawa na posmiewisko. 

Owszem,  przeczytalam o wszystkich tytulach akademickich Pani Kirszenblat 

Jest profesorem Performance Studies w Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Jej publikacje obejmują: Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage, The Art of Being Jewish in Modern Times (z Jonathanem Karpem), Art from Start to Finish (z Howardem Beckerem i Robertem Faulknerem) oraz They Called Me Mayer July: Painted Memories of a Jewish Childhood in Poland Before the Holocaust (z Mayerem Kirshenblattem); ta książka otrzymała kilka nagród.

Ale zaden z powyzszych tytulow nie kwalifikuje ta Pania do pisania takich „zawodowych artykulow” na temat koszernosci”, bo to z innej dziedziny. Ten temat nie nalezydo „Performance Art,  “Destination Culture”  “Tourism”. To jest scisle zwiazane z Prawami TORY, ktorych Pani nie zna, nie uznaje i na pewno nie przestrega.

Kategorie: Uncategorized

7 odpowiedzi »

 1. Sabino, dzieki za Ta wiadomosc historyczna, ale to nie o to chodzi. Swiadectwo Kashrut, jest bardzo powaznym dokumentem i pozwala nam spozywac koszerne produkty wraz ze data produkcji i data ”expirting date. Musi tez byc nadzoworowane miejsce produkcji.
  W Izraelu pierwsza fabryka Coca Coli powstala w Bnei Braku i jest nadzoworwana przez przez miejscowy Rabinat Rabina Landau, kazda produkcja. Tak wiec to , co bylo w Atlancie w 1935 jest tylko ciekawostka historyczna. Zosia

 2. Calkowicie sie zgadzam z uwagami Zosi Braun. Przeczytałam artykuł Pani Kirchenblat z dużym smutkiem i zażenowaniem ze kuratorka Muzeum Historii Żydów pozwala sobie na potraktowanie tematu koszerności w tonie tak nonszalanckim i powierzchownym zarówno w formie jak i w treści. Zasady koszerności należą do najważniejszych fundamentów religii i tradycji żydowskiej i zasluguja na więcej szacunku i powagi ze strony naukowca.
  Niestety, pani Kirshenblat ogranicza się do paru banalow na temat bajgieli itd, pomijając całkowicie gleboka symbolikę, mądrość i humanizm przyświecające wymogom koszernosci opisanym w Torze. Autorka pomija najważniejsza zasadę nie mieszania w jednym
  posilku symboli życia ( mleko) i śmierci ( mięso), szacunek wobec zwierzęcia za życia i troske o ograniczenie do minimum jego cierpień podczas uboju koszernego w bardzo precyzyjnie określonych warunkach. Autorka pomija piekno i mądrość nakazu dyscypliny spożywania posiłków w sposób świadomy i kulturalny, nakaz ograniczania się do wyboru produktow o określonej symbolice i jakości w czasach kiedy większość wygłodzonych ludów bez wyboru pochłaniała wszystko co w miare jadalne.
  Autorka pomija nakaz wdziecznosci wobec Boga za Jego dary. Pomija antyczne zasady dietetyki żydowskiej które dziś brzmią tak bardzo nowocześnie
  ( wegetarianizm, veganizm, rozmaite modne diety… ) a które pomogły narodowi żydowskiemu zachowac zarówno dobre zdrowie jak i odrębna tozsamosc religijna i kulturowa przez tysiąclecia. Warte zanotowania jest ze Zyd mógł zaprosic do swojego koszernego stołu nie-Żyda, natomiast rewanż zaproszenia nie był możliwy. Jest to zasada bezinteresownej gościnności. Jednym słowem, Pani Kirhenblatt zmarnowała cenna szanse na przedstawienie zarówno Żydom jak i nie Żydom spirytualnej symboliki, humanizmu i madrosci wynikających z religijnych zasad Kaszrut. Osmieszajac i banalizujac ten centralny w Judaizmie temat pani kurator Muzeum Żydowskiego nie potraktowała niestety poważnie swojej misji poszerzenia wiedzy o narodzie zydowskim i nie okazała szacunku dla naszych tradycji.

 3. Do Rami Weiler,
  Ja rozumiem, ze nie wierzysz Rabinatowi Izraelskiemu. Ale decyzja kierownictwa Coca Coli jest chyba nawet dla Ciebie uzasadniona i mozesz na tym polegac. Zosia

 4. Nigdy w Polsce nie spotkalem kogos kto specyficznie jadl koszerne, nawet chyba nie wiedzialem co to jest .
  Teraz jestem skazany na koszerne w domu, zona. Ciekawa rzecz, zaczalem sam absolutnie unikac wieprzowiny kiedy jem nie w domu, oprocz tego jem ”chazirut”.
  Bardzo lubie pudding ktory kupowalem w supermarket, ale zona niedawno odkryla ze ma zelatyne w skladnikach.wiec nawet to nie moge zabrac do domu.
  Kiedys jak zona wyjezdzala kupowalem to na co mialem ochote, ale zaprzestalem : albo dzieci doniosly , a jak wyprowadzily sie, to zona odkryla jakos, opakowania nie zdazylem wyrzucic.
  Tak jak Mama dawno temu mi powiedziala kiedy sie skarzylem ” Musisz troche pocierpiec”
  Za jakie grzechy, Lama ?

 5. Zosiu
  Oczywiscir, ze nie bede sie wyrazal na temat koszernosci, bo sie nic na tym nie znam.
  Jedna rzecz mnie jednak zadziwila. Jak slusznie piszesz formula coca- coli jest jednym z najbardziej strzezonych sekretow na swiecie. Jakos trudno mi uwierzyc, zeby taki sekret producent zdecydowal sie powierzyc Rabinatowi Izraelskiemu. Chyba to nie jest najbardziej chronione miejsce na swiecie ?

 6. Zosiu
  Oczywiscir, ze nie bede sie wyrazal na temat koszernosci, bo sie nic na tym nie znam.
  Jedna rzecz mnie jednak zadziwila. Jak slusznie piszesz formula coca- coli jest jednym z najbardziej strzezonych sekretow na swiecie. Jakos trudno mi uwierzyc, zeby taki sekret producent zdecydowal sie powierzyc Rabinatowi Izraelskiemu. Chyba to nie jest najbardziej chronione miejsce na swiecie ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.