Uncategorized

Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”

Miasto Ararat an-Nakab, które Izrael zbudował dla beduińskiej społeczności.


Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

Jeśli szukasz przykładów przekłamań w najnowszym dokumencie B’tselem, w którym ta organizacja rzuca określeniami, takimi jak “apartheid” i “żydowska supremacja”, to jest ich wiele.

Popatrzmy, na jeden drobny przykład, na oskarżenie w raporcie, że Izrael zbudował “setki społeczności dla żydowskich obywateli – ale ani jednego dla palestyńskich obywateli”. Napisali to zdanie w formie tak silnego potępienia, jak to tylko możliwe, co zwiększa jego wartość szokowania, ale także stawia autorów w niewygodnej pozycji konieczności natychmiastowego obalenia własnego kłamstwa. „Wyjątkiem – przyznaje B’tselem w następnym zdaniu – jest garść miast i wsi zbudowanych do skoncentrowania beduińskiej populacji”. 

Czyli Izrael “nie zbudował ani jednej” społeczności dla Palestyńczyków, poza tymi wszystkimi, które zbudował: Rahat, Kuseife, Szakib al-Salam, Ar’arat an-Nakab, Lakia, Tel as-Sabi, Hura, Tirabin al-Sana, Mulada, Abu Krinat, Bir Hadadż, Kasr al-Sir, Makhul, Umm Batin. To jest orwellowska nowomowa: żadnego, ale wiele. Kłamstwo z prawdą doczepioną jako uwaga rzucona mimochodem.


W żadnym razie nie jest to najgorsze wypaczenie w tym dokumencie. Wielkie kłamstwo przekazuje już sam tytuł raportu: “Reżim żydowskiej supremacji od Rzeki Jordan do Morza Śródziemnego: to jest apartheid”. Ten semantyczny wybieg wiele mówi. To, co powinno być proste, B’tselem zmienia w mętlik. I tak to idzie przez cały raport, a wynikiem jest bałagan faktoidów, banialuk i fałszerstw, by podżegać i dezinformować, a wszystko to mówi nam znacznie więcej o tej organizacji niż o Izraelu.  


Druga strona – uwagi B’tselem o społecznościach dla Żydów – nie jest lepsza. To prawda, że Izrael założył setki żydowskich społeczności. Powód tego nie jest jednak nikczemny, jak pisze B’tselem. Te miasta i miasteczka były stworzone, by dać dach nad głową imigrantom, których były miliony – ocaleli z europejskiego Holocaustu, Żydzi z Bliskiego Wschodu uciekający przed prześladowaniami w krajach arabskich, Żydzi, którzy chcieli żyć koło swoich miejsc świętych – przyjęci przez kraj będący schronieniem dla Żydów. To nie jest supremacja. To jest azyl.  


Antysyjonizm B’tselem

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.