Polityka

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13. 2 – 14.2


Rzadki kwiat, jedyny w Izraelu, kwitnie w Walentynki


13 lutego 2021 r.


Strony Międzynarodowego Trybunału Karnego wybrały w piątek brytyjskiego Karima Khana na nowego prokuratora na dziewięcioletnią kadencję rozpoczynającą się 16 czerwca.


Niezależna grupa praw człowieka ONZ Watch z siedzibą w Genewie opublikowała szczegółowy raport przed 46. sesją Rady Praw Człowieka ONZ, której otwarcie zaplanowano na 22 lutego w Genewie. Badanie obala ponad 20 różnych głównych zarzutów wysuniętych przez wiele różnych krajów – oskarżających Izrael o pogwałcenie wolności religijnej Palestyńczyków, niszczenie ich zdrowia i praktykowanie rasizmu.


Argentyński przywódca żydowski Jorge Knoblovits otrzymuje ochronę policyjną po groźbach antysemickich.


Wspierana przez Iran organizacja Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) ogłosiła w weekend, że zbojkotuje zbliżające się wybory parlamentarne w Palestynie, ponieważ głosowanie odbywa się pod parasolem porozumień z Oslo. 


Dziesiątki tysięcy Izraelczyków zgromadziło się w sobotę w parkach i rezerwatach przyrody, korzystając z końca ograniczeń w podróżowaniu w połączeniu z ciepłą wiosenną pogodą.


W przyszłym tygodniu odbędzie się telekonferencja pomiędzy Cyprem, Grecją i Izraelem, mająca na celu sfinalizowanie protokołu ustaleń, który podpiszą te trzy kraje w sprawie połączenia międzysystemowego EuroAsia Interconnector.


w tradycyjnych muzułmańskich modlitwach w kompleksie meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie uczestniczyło około 15 tys. Arabów, co było złamaniem obowiązujących przepisów epidemiologicznych.


Brytyjscy naukowcy twierdzą, że uniwersalną szczepionkę COVID-19, która będzie skuteczna przeciwko wszystkim wariantom nowego koronawirusa, można uzyskać w ciągu jednego roku


Izrael jest jednym z dziesięciu najbardziej innowacyjnych krajów na świecie – podał Bloomberg Innovation Index na początku lutego.


Młodzi przedsiębiorcy z szeregu krajów arabskich, w tym m.in. Syrii, Iraku, Libii, Strefy Gazy i Arabii Saudyjskiej, co tydzień biorą udział w programie start-up Together , izraelskim programie rozwoju start-upów i inicjatyw społecznych.


Jeśli amerykańskie samoloty nie będą mogły wykonywać lotów awaryjnych do Izraela, izraelskie samoloty nie będą mogły lądować w USA,


14 lutego 2021 r.


linie lotnicze El Al Israel Airlines ogłosiły, że wszyscy pracownicy, którzy mają kontakt z pasażerami, zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Dzięki temu El Al przeszło do historii jako pierwsza linia lotnicza na świecie, w której cały personel obsługi, ochrona, piloci i pracownicy serwisowi, został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi


Minister zdrowia Yuli Edelstein powiedział w niedzielę, że do tej pory prawie 2,5 miliona ludzi zostało zaszczepionych obydwoma szczepionkami.


Ogromne badanie przeprowadzone przez największego izraelskiego dostawcę usług zdrowotnych wskazuje, że szczepionka Pfizer-BioNTech jest skuteczna w 94% w zapobieganiu objawowym COVID-19 i 92% w zapobieganiu poważnym przypadkom choroby.


Mohammed Mahmoud al Khaja został w niedzielę mianowany pierwszym ambasadorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Izraelu.


Wysłannik Kataru do Gazy, Mohammad al-Emadi, ogłosił w niedzielę, że podpisano porozumienie na dostawę gazu ziemnego z Izraela do elektrowni w Strefie Gazy.


Ponieważ Izrael widzi spowolnienie tempa szczepień, a urzędnicy służby zdrowia próbują znaleźć nowe sposoby na zachęcenie Izraelczyków do szczepień, Magen David Adom zabrał mobilną jednostkę szczepień do lasu na południu Izraela, gdzie spacerowalo tysiące ludzi. Służba ratunkowa poinformowała, że ​​dziesiątki odwiedzających las Shokeda zostało zaszczepionych podczas operacji w parku narodowym


Zawody sportowe zostana wznowione w przyszłym tygodniu Ministerstwa Zdrowia, Kultury i Sportu zgadzają się co do zarysu, aby umożliwić ligom sportowym, zawodowym i amatorskim, wznowienie.


Terroryści w pobliżu ogrodzenia zachodniego w sasiedztwie społeczności Beit El w Binyaminie i rzucili przez mur trzy koktajle Mołotowa i dwa ładunki wybuchowe, które nie zdetonowały.


Irański minister wywiadu Mahmoud Alavi powiedział w niedzielę ISNA, że nieżyjący już naukowiec nuklearny Mohsen Fakhrizadeh nie został zabity przez Izrael w listopadzie, ale przez niezadowolonego współpracownika


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z premierem Danii Mette Frederiksenem. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy w zakresie badań, rozwoju i produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jeszcze później Netanjahu odbył rozmowę z prezydentem Brazylii Jair Bolsonaro, podczas której obaj doszli do porozumienia w sprawie wzajemnej pomocy przy opracowywaniu szczepień.


prezydent Reuven Rivlin odbył spotkanie robocze z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem, który rano przyleciał do Izraela. Rivlin powiedział: “Jestem zadowolony z ostatnich ustaleń, które umożliwią wznowienie lotów i turystyki między Izraelem a Cyprem, a także wzywam by coraz więcej krajów przyjęło zielony paszport.”


Były koronowany książę Iranu Reza Pahlavi, syn zmarłego szacha Iranu, ostrzegł, że zamiar administracji Bidena ponownego przyłączenia się do porozumienia nuklearnego JCPOA z Iranem jest błędem i że umowa opierała się na błędnym przekonaniu, że obecny reżim zmieni sie.


w pobliżu moszawu Kfar Jehezkel w Dolinie Jizreel rozbił się lekki helikopter. W wypadku zginęło 2 Izraelczyków.


Dip z baklazana i tahini

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.