Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu . 13.3 – 14.313 marca 2021 r.


żydowscy osadnicy zaatakowali palestyńską rodzinę w rejonie placówki osadniczej Jair w pobliżu Hebronu w Judei. Osadnicy od dłuższego czasu blokują tej todzinie dostęp do gruntów rolnych. Palestyńczyków obrzucono kamieniami i bito kijami. Sprawą zajęła się organizacja B’Tselem, która broni praw człowieka. Zapowiedziała wniesienie sprawy do sądu.


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła współpracy w zakresie szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz wzajemnym uznawaniu zielonego paszportu.Kosowo ma stać się trzecim krajem po Stanach Zjednoczonych i Gwatemali, który otworzy ambasadę w Jerozolimie, oprócz Węgier i Czech, które maja tam biura


Jest bardzo prawdopodobne, że Izrael stał za atakiem na Morzu Śródziemnym w tym tygodniu, który uszkodził irański kontenerowiec – powiedział w sobotę irański śledczy irańskie media.


Izrael w sobotę zdominował kategorię mieszaną na 470 Mistrzostwach Świata, a Gil Cohen i Noam Homri zdobyli złoty medal na żeglarskim turnieju w Portugalii. Medal zdobyli również koledzy z Izraela Tal Sade i Noa Lasry, którzy zdobyli srebro.


Gwiazda NBA Meyers Leonard został ukarany grzywną w wysokości 50 000 dolarów i zawieszony na tydzień: język antysemicki „nie ma miejsca w NBA”.


Autonomia Palestyńska i Liga Arabska potępiły w sobotę otwarcie przez Republikę Czeską biura dyplomatycznego w Jerozolimie za naruszenie prawa międzynarodowego.


grupa antyszczepionkowych działaczy wniosła do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze pozew przeciwko izraelskiemu rządowi, argumentując, że prowadzona w Izraelu kampania szczepień jest “zbrodnią przeciwko ludzkości”.


Sri Lanka wprowadzi zakaz noszenia burki i zamknie ponad tysiąc szkół islamskich, powiedział w sobotę minister rządu, ostatnie działania dotyczące mniejszości muzułmańskiej w tym kraju.


Jak donosi Science Magazine, Unia Europejska dąży do zablokowania Izraela, wraz z kilkoma innymi krajami, w współpracy w programach obliczeń kwantowych i badań kosmicznych w ramach funduszu badawczego Horizon Europe .

Po tym, jak kobieta przekroczyła granicę z Syrią w zeszłym miesiącu, Syryjczycy, którzy ją przesłuchiwali, zażądali, aby poprowadziła syryjskie wojska do izraelskiej placówki wojskowej, aby schwytać izraelskich żołnierzy, zgodnie z sobotnimi raportami.


Prawie jedna trzecia arabskich wyborców w Izraelu twierdzi, że chce, aby premier Benjamin Netanjahu pozostał na swoim stanowisku – pokazał w sobotę sondaż telewizyjny.


Jordański minister spraw zagranicznych Ayman Safadi obwinił Izrael za obecne napięcia dyplomatyczne między sąsiednimi państwami, .Premier Benjamin Netanjahu w sobotni wieczór starał się zminimalizować wpływ incydentu, który wywołał spór.


14 marca 2021 r.


Siły Obronne Izraela zaprezentowały precyzyjne pociski moździerzowe Iron Sting, które wykorzystują laser i GPS do precyzyjnego namierzania celów oraz ich niszczenia. Pociski o kalibrze 120 mm wraz z całym systemem celowniczym jest autorstwa firmy Elbit


Jak wynika z raportu, sto tysięcy Izraelczyków, którzy otrzymali pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19, nie wróciło po drugą dawkę.


Rosyjski kanał informacyjny podał, że rabin Elie Abadie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich został zaproszony do Syrii, i że między Syrią a Izraelem toczą się tajne rozmowy na temat porozumienia pokojowego.


studenci uniwersytetów i instytucji szkolnictwa wyższego w całym Izraelu powrócili rano na zajęcia stacjonarne. Powracający studenci są zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi lub świadectwo wyzdrowienia po chorobie COVID-19 lub negatywny wynik aktualnego testu.


minister zdrowia Juli Edelstein powiedział rano, że nie zaleci anulowania zakazu stosowania masek na zewnątrz, “ponieważ pierwszymi, którzy zdejmą maski, będą ci sami ludzie, którzy nie zostali zaszczepieni, lekceważą instrukcje i szukają tylko sposobu przeszkodzenia naszym staraniom


Izraelska agencja pomocy humanitarnej IsraAID wysłała 8 marca na zaproszenie rządu Eswatini zespół medyczny, logistyczny i psychospołeczny do Eswatini  Będą wspierać nadchodzącą krajową kampanię szczepień przeciwko COVID-19 w tym kraju południowoafrykańskim.


Pierwszy nowy bank w Izraelu od ponad 40 lat rozpoczął działalność próbną, świadcząc usługi dla niewielkiej, zamkniętej liczby klientów, podał The First Digital Bank w oświadczeniu.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu będzie nadzorować ćwiczenia wojskowe, które obejmą użycie izraelskich UAV, w tym najnowocześniejszych dronów Heron, Harop i Hermes. Baku chce poprawić swoje umiejętności po pokonaniu Armenii w wojnie o Górski Karabach w 2020 roku.


Premierzy Izraela, Węgier i Czech spotkali się w czwartek w Jerozolimie na szczycie poświęconym badaniom, opracowaniu i produkcji szczepionek COVID-19.


W Straży Granicznej po raz pierwszy powstaną dwa oddzialy składające się wyłącznie z kobiet – poinformował rzecznik prasowy


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Miejmy nadzieje ze ”rozmowy pokojowe Syria-Izrael” sa wymyslem Rosjan i ze szmendrki izraelskie nie staraja sie uratowac Assada, jak kiedys uratowali Arafata

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.