Uncategorized

Koszerny szef kuchni rozkwita w Dubaju dzięki polaczeniu emiracko-żydowskich potraw

Elli Kriel znajduje się w centrum rozwijającego się przemysłu po normalizacji, ponieważ ponad 50 000 Izraelczyków przybywa do Emiratów


Artykul przetlumaczyl Sir Google Translate

DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (JTA) – W ubiegłym roku Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały traktat ustanawiający stosunki dyplomatyczne. Ale już ponad rok wcześniej goście w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odnajdowali drogę do kultury żydowskiej – dzięki domowej kuchni emigranta z RPA.

Elli Kriel , z wykształcenia socjolog, która przeprowadziła się w 2013 roku, kiedy jej mąż został przeniesiony do pracy w Emiratach, wiele lat temu zaczęła podawać żydowskim turystom koszerne jedzenie w swojej domowej kuchni. Teraz stała się koszernym szefem kuchni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w czasie, gdy izraelscy turyści zaczęli napływać do tego kraju.

W zeszłym roku Kriel wprowadziła na rynek Kosherati, który sprzedaje certyfikowaną koszerną kuchnię emiracką, a także dania żydowsko-emirackie. W grudniu otworzyła koszerną restaurację w hotelu Hilton Al Habtoor City w Dubaju. Zanim restauracja musiała zostać zamknięta z powodu rosnących wskaźników COVID-19, zatrudniała trzech szefów kuchni i 12 innych pracowników. Nadzór koszerny sprawował Orthodox Union,

Kiedy rodzina Kriela przybyła do Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich było około 70 rodzin żydowskich i niewielka infrastruktura komunalna, co utrudniało rodzinie dalsze przestrzeganie koszerności. Kriel podczas podróży wypełniała walizki koszernymi potrawami, takimi jak mrożone mięso i ciasta, i prosiła gości z Republiki Południowej Afryki, aby zrobili to samo, gdy przyjeżdżali do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gdy już się osiedlili, rodzina zaczęła organizować przyjęcia dla miejscowych Żydów.

Zydowscy turyści i podróżujący w interesach odszukali Kriel i poprosili ją o gotowanie koszernych posiłków, które robiła za darmo. Kiedy Zjednoczone Emiraty Arabskie zorganizowały głośną konferencję międzywyznaniową w 2018 r., Organizatorzy zwrócili się do niej o nakarmienie żydowskiej delegacji.

Podobne wydarzenia miały miejsce w 2019 roku i Kriel zdecydowała się założyć stronę internetową, aby promować swoją kuchnię.

„Dostałam telefon z informacją, że jest grupa rabinów, którzy nic nie jedzą, ponieważ nie jest to koszerne i że powinnam coś z tym zrobić” – powiedziała w związku z konferencją w 2018 roku. „Następnie gotowałem dla tej grupy trzy posiłki dziennie przez siedem dni w mojej kuchni”.

Podczas gdy Kriel budowała bazę osób jedzących koszerność, znalazła kolejną grupę potencjalnych klientów wśród miejscowych muzułmanów. Emiratczycy, którzy podróżowali do Stanów Zjednoczonych lub Europy i nie mogli znaleźć potraw halal, często zwracali się do koszernych restauracji, które przestrzegają podobnych ograniczeń żywieniowych. Niektórzy polubili tradycyjną kuchnię żydowską.

„Brakowało im tego smaku, kiedy wrócili do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – powiedział Kriel. „Miałem dwie grupy odbiorców. Miałem tych, którzy chcieli żywności żydowskiej, niekoniecznie koszernej, a także tych, którzy chcieli żywności koszernej, ale niekoniecznie żydowskiej ”.

Kriel od dawna chciała spróbować swoich sił w tradycyjnych daniach z Emiratów i zaczęła eksperymentować z ich koszernymi wersjami w 2019 roku. Kiedy zaczęła się pandemia, a Dubaj został zamknięty, znalazła więcej czasu na opracowanie repertuaru. Z pomocą przyjaciela z Emiratów wymieniła przepisy i zaczęła tworzyć dania fusion, które łączyły kuchnię żydowską i emiracką.

Popyt na żywność Kriela wzrósł wraz z normalizacją stosunków z Izraelem, ponieważ ponad 50 000 izraelskich turystów przyleciało do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zanim podróż do iz Izraela została zawieszona z powodu pandemii. Kriel ma nadzieję, że napływ ostatecznie doprowadzi do sprzedaży koszernych składników w Dubaju. W zeszłym roku przeniosła się z domowej kuchni do hotelu Hilton Habtoor, a także planuje rozszerzyć swoją działalność o Abu Zabi.

„W ciągu sześciu miesięcy, oczywiście, będzie to zupełnie inne środowisko – będziemy mogli wejść do supermarketu, gdzie znajdziecie produkty koszerne” – powiedziała. „Będziesz mieć sekcję, w której będzie napisane„ koszerne ”. Więc tam dotrzemy ”.

Koszerny szef

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.