Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 19.3 – 20.3


19 marca 2021 r.


ministerstwo spraw wewnętrznych Islandii dodało judaizm do listy uznawanych przez państwo grup wyznaniowych i kościołów. Oznacza to, że ​​islandzcy Żydzi będą mogli zarejestrować siebie i swoje dzieci jako należące do społeczności żydowskiej w tym kraju.ministerstwo spraw zagranicznych obwiniło wspierany przez Iran Hezbollah o destabilizację regionu i zagrażanie Izraelowi. “Piętnaście lat po drugiej wojnie w Libanie, wspierany przez Iran Hezbollah nadal zagraża Izraelowi, Libańczykom i stabilności w regionie. Dziś Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się, aby omówić raport sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie rezolucji RB ONZ nr 1701, która od tamtej pory jest szeroko naruszana przez Hezbollah.


prezydent Reuven Rivlin przyleciał z oficjalną wizytą do Francji, gdzie w Paryżu spotkał się z francuskim prezydentem Emanuelem Macronem. Spotkanie dotyczyło m.in. wysiłków na rzecz powstrzymania irańskiego programu nuklearnego oraz decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o wszczęciu śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni wojennych Izraela.


rząd zatwierdził przepisy dotyczące czwartego etapu planu wyjścia z blokady, które zaczną obowiązywać jutro o godzinie 17:00. Otwarte zostaną baseny, targowiska i atrakcje turystyczne zlokalizowane w otwartym terenie.


Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oświadczył, że wysłał formalne zawiadomienia do Izraela i Autonomii Palestyńskiej o zbliżającym się rozpoczęciu dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych, dając im miesiąc na odroczenie tego postępowania poprzez udowadnienie, że prowadzą własne dochodzenie.


Izrael odwiedził dowódca brytyjskich sił powietrznych marszałek Sir Michael Wigston. Razem z dowódcą izraelskich sił powietrznych gen. Amikam Norkinem odwiedzili eskadrę myśliwców F-15.


Ostatni żydowski lekarz w Iraku i jeden z ostatnich Żydów w Bagdadzie zmarł w wieku 61 lat, według doniesień we wtorek. Dr Thafer Eliyahu, ortopeda ze szpitala Al-Wasiti w Bagdadzie, był nazywany „lekarzem ubogich”, ponieważ leczył pacjentów, których nie było stać na opiekę zdrowotną, 


Ministerstwo Finansów Izraela ogłosiło w środę pomoc w wysokości 210 milionów dolarów dla krajowego przewoźnika El Al, aby pomóc linii lotniczej przezwyciężyć straty, jakie poniosła w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem.


Kanadyjskie grupy żydowskie wzywają Nową Partię Demokratyczną (NDP) do odrzucenia nacisków ze strony członków, aby obalić poparcie partii dla definicji antysemityzmu Międzynarodowego Stowarzyszenia Pamięci o Holokauście (IHRA) .


20 marca 2021 r.


W wieku 81 lat umiera żydowski aktor Yaphet Kotto, gwiazda „Obcego”, czarny charakter Bonda Aktor Yaphet Kotto, który zagrał w filmie „Obcy” i zagrał pierwszego czarnego złoczyńcę Jamesa Bonda, zmarł 14 marca w wieku 81 lat, poinformowała jego żona na Facebooku.


Zespoły badawcze w Norwegii i Niemczech odkryły, że szczepionka AstraZeneca może powodować reakcję autoimmunologiczną, która powoduje skrzepy krwi w mózgu, co może wyjaśniać niektóre przypadki, które miały miejsce w Europie w ostatnich tygodniach, donosi Wall Street Journal . Jednak wyjaśnili, że jest to bardzo rzadkie zjawisko.


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że komentarze prezydenta USA Joe Bidena na temat Władimira Putina z Rosji, w którym nazwał go mordercą, były „nie do przyjęcia” i „nie pasują na prezydenta”.


Naukowiec, który wygrał wyścig o dostarczenie pierwszej szeroko stosowanej szczepionki na koronawirusa, mówi, że ludzie mogą mieć pewność, że zastrzyki są bezpieczne, a technologia, która za nią stoi, zostanie wkrótce wykorzystana do walki z inną globalną plagą – rakiem.


Izrael wspiął się o dwa miejsca na 12. miejsce w najnowszym corocznym raporcie World Happiness. Kanada zajęła 14. miejsce, Wielka Brytania zajęła 17. miejsce, a Stany Zjednoczone – 19. miejsce.


Miasto Wiedeń grozi pozwaniem o zniesławienie amerykańskiego potomka rodziny Rothschildów za oskarżenie gminy o rozszerzenie nazistowskiej polityki wywłaszczenia.


Narodowe drużyny rugby Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozegrały w piątek swój pierwszy towarzyski mecz w Dubaju w jednorazowym turnieju „Abraham Agreements Friendship Cup”, upamiętniającym podpisane w zeszłym roku porozumienie normalizacyjne między krajami.


 Ukraina wpuści zaszczepionych pielgrzymów z Izraela na Rosz ha-Szana w związku z negocjacjami w sprawie izraelskich dostaw szczepionek COVID-19 na Ukrainę, powiedział minister spraw wewnętrznych kraju europejskiego.


szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Shin Bet, Nadav Argaman, wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do odwołania zbliżających się wyborów w Autonomii Palestyńskiej w przypadku udziału grupy terrorystycznej Hamasu. Przywódcy palestyńscy odrzucili prośbę Argamana.węgierska linia lotnicza Wizz Air poinformowała, że od 11 czerwca uruchami nową trasę z Tel Awiwu do Mykonos, jednego z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych na wyspach w Grecji. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu, w poniedziałek i piątek. Bilety już są dostępne w sprzedaży na stronie internetowej linii lotniczej i w aplikacji mobilnej, a ceny zaczynają się od 199 szekli.


izraelska gazeta Maariv napisała, że izraelskie operacje morskie przeciwko Iranowi są “głębsze i dużo bardziej intensywne niż wcześniej podawano”. Szacuje się, że ataki na irańskie statki spowodowały ​​stratę około 1 mld dolarów w ciągu ostatnich trzech lat. Środki te miały trafić do libańskiego Hezbollahu.


Palestyńczycy demonstrowali przeciwko obecności żydowskiego osiedla Hamra w środkowej części Samarii. W rejonie sąsiedniej arabskiej wioski Beit Dajan doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, w trakcie których zginął 1 Palestyńczyk.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.