Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.5 – 4.5


3 maja 2021 r


Ministerstwo Zdrowia podało , że tylko 13 nowych przypadków koronawirusa zostało potwierdzonych w sobotę po przeprowadzonych 9236 testach, co wskazuje na 0,1% wskaźnik pozytywności.palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze postrzelili w nogę i aresztowali napastniczkę.


Dyrektor Mosadu, Yossi Cohen, odbył godzinne spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem,


palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu Izraelczyków czekających na przystanku autobusowym przy osiedlu żydowskim Kfar Tapuach w środkowej części Samarii. Rannych zostało 3 studentów jesziwy (jeden w stanie krytycznym i jeden w stanie ciężkim)


premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Nasze siły bezpieczeństwa ścigają terrorystów i jestem pewien, że wkrótce położymy na nich swoje ręce. Nie pozwolimy terroryzmowi podnieść głowy, uderzymy mocno w naszych wrogów.”


Międzynarodowa Federacja Judo zawiesiła Iran w czwartek za próbę uniemożliwienia jego sportowcom konkurowania z przeciwnikami z Izraela


opublikowano raport inżynieryjny z miejsca katastrofy na górze Meron. Raport wykazał, że część budynku, która zawaliła się, została zbudowana dla 3 tys. osób, a w momencie katastrofy mieściła 20 tys. osób.


 Po tragedii w izraelskim Mount Meron w czwartek wieczorem, w której zginęło 45 osób, a wiele innych zostało rannych, W całym kraju utworzono punkty oddawania krwi.Opinia publiczna odpowiedziała na wezwanie i do końca akcji zebrano 2208 darowizn. Wśród darczyńców znalazł się izraelski premier Benjamin Netanjahu, który oddał krew w Centrum Medycznym Shaare Zedek w Jerozolimie.


rzecznik armii poinformował wieczorem, że zgodnie z oceną sytuacji Siły Obronne Izraela postanowiły wzmocnić Dywizję Judei i Samarii dodatkowymi jednostkami bojowymi.


dubajska giełda złota otrzymała niezbędne pozwolenia zarówno od własnego rządu, jak i Izraela, aby umożliwić Izraelczykom obrót papierami wartościowymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Prezydent Joe Biden powiedział szefowi Mosadu Yossi Cohenowi, że Stany Zjednoczone nie są blisko powrotu do porozumienia nuklearnego z Iranem.


Żydzi i muzułmanie w Dubaju zebrali się w czwartek, aby świętować święto Lag B’Omer


Izraelski startup z branży spożywczej BioMilk otrzymał zgodę Komitetu Helsińskiego na kontynuację badań we współpracy z Rabin Medical Center w Petah Tikva w celu zbadania możliwości produkcji mleka matki

4 maja 2021 r


 Dyrektor diaspory Hamasu, Khaled Mashaal, powiedział w niedawnym wywiadzie, że ci, którzy normalizują stosunki z Izraelem, są „bezwartościowymi szumowinami” i nie są już uważani za część narodu islamskiego.


Izraelskie Siły Obronne ogłosiły w niedzielę, że po raz pierwszy od czasu, gdy pandemia koronawirusa dotarła do Izraela w marcu 2020 roku, żaden żołnierz nie uzyskał pozytywnego wyniku na obecność wirusa.


Watykan wzywa Izraelczyków do pomocy w rozwiązaniu globalnych problemów związanych z wodą Rozległa wiedza Izraela na temat rozwiązywania trudnych problemów związanych z wodą sprawia, że ​​lokalne firmy są bardzo poszukiwane


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wydał dekret wprowadzający w Autonomii Palestyńskiej stan wyjątkowy na 30 dni. Decyzja wywołała oburzenie w palestyńskich frakcjach, które oświadczyły, że stan wyjątkowy pogłębi już istniejące podziały w społeczeństwie palestyńskim i doprowadzi do „chaosu i wojskowej dyktatury”.


Palestyńczycy podpalili uprawy rolne przy żydowskim osiedlu Icchak w środkowej Samarii. Obrzucono kamieniami strażaków i izraelskich żołnierzy gaszących ogień. Armia ogłosiła cały ten obszar zamkniętą strefą wojskową, zakazując wszystkim wstępu.


Pierwszy transseksualny sędzia piłkarski w izraelskiej piłce nożnej pojawił się na boisku w poniedziałek po raz pierwszy od publicznego ujawnienia się jako kobieta


jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalne memorandum protestacyjne do Izraela, domagając się zaprzestania tego, co określiło jako „prowokacje w meczecie Al-Aksa” oraz poszanowania historycznego i prawnego status quo oraz autorytetu Waqfu.


Bank Hapoalim i firma Superbus osiągnęły porozumienie finansowe w sprawie udzielenia kredytu w wysokości 490 mln szekli, aby firma Superbus mogła w nadchodzących latach przejąć część linii autobusowych w Izraelu, kończąc monopol firmy Egged.


W niedzielę oddział frakcji Fatah przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa wezwał Palestyńczyków do usunięcia nagrań z kamer bezpieczeństwa, aby udaremnić próby zatrzymania przez siły izraelskie osób odpowiedzialnych za strzelaninę w Samarii wcześniej tego dnia.


W Grecji trwają badania II fazy izraelskiego leczenia koronawirusem EXO-CD24.


w bazie międzynarodowych sił UNIFIL w Naqura w południowym Libanie wznowiono negocjacje izraelsko-libańskie w sprawie wytyczenia granicy morskiej między tymi krajami. W rozmowach pośredniczy amerykański dyplomata John Desrocher.

Izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały rano, że aresztowano 8 Palestyńczyków podejrzanych o udzielenie pomocy terrorystom odpowiedzialnym za niedzielny atak terrorystyczny na skrzyżowaniu Tapuach w Samarii. W wiosce Kfar Akrava odnaleziono srebrny samochód, który był użyty w ataku. Pojazd został spalony, stwierdzono jednak na nim ślady po kulach wystrzelonych przez izraelskich żołnierzy. Wioska została zablokowana, a domy są przeszukiwane


w nocy wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Zatrzymano 2 Arabów za napaść na policjantów.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.