Uncategorized

Krotko i zwiezle. Aktualne wiadomosci z Izraela


12 maja 2021 r.


Siły Obronne Izraela poinformowały popołudniem, że siły powietrzne przy wsparciu wywiadu po raz pierwszy rozpoczęły złożoną operację w Strefie Gazy. Szczegóły mają zostać podane później. Wiadomo, że w rejonie Khan Junis zaatakowano samochód, eliminując wysokich dowódców Hamasu.


Podczas gdy rakiety Hamasu i palestyńskiego Islamskiego Dżihadu nadal spadały na Izrael ze Strefy Gazy we wtorek, najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wychwalał Palestyńczyków za „przytomność i determinację”.


były sekretarz stanu USA Mike Pompeo obwinił administrację Joe Bidena o doprowadzenie do sytuacji, w której organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad odważyły się na ostrzał rakietowy Izrael.


Podczas swojego pierwszego publicznego przemówienia od początku ostatniej eskalacji ataków rakietowych ze Strefy Gazy i izraelskiego odwetu , szef biura politycznego Hamasu Ismail Haniyeh ogłosił we wtorek „zwycięstwo” nad państwem żydowskim.


prezydent Reuven Rivlin potępił arabskie zamieszki i oskarżył liderów arabskich partii politycznych o porażkę w tłumieniu przemocy w sektorze arabskim. “Widok pogromu w Lod i zamieszek w całym kraju, obrazy żądnego krwi arabskiego tłumu, raniącego ludzi, niszczącego mienie, a nawet atakującego święte żydowskie miejsca, jest niewybaczalny.


Izraelskie Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło przygotowania do szczepienia młodzieży w wieku od 12 do 15 lat przeciwko wirusowi COVID-19, po wiadomościach z tego tygodnia, że ​​amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków zatwierdziła szczepionkę Pfizer-BioNTech dla dzieci w w tej grupie wiekowej.


rzecznik prasowy armii gen. Hidai Zilberman powiedział, że nocny ostrzał rakietowy obszaru Tel Awiwu nastąpił po tym, jak izraelskie siły powietrzne uderzyły, zabijając kilku wysokich dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zginął dowódca Brygady Gazy, Bassam Issa oraz dowódca Brygady Khan Jounis, Rafa Salama. Ze Strefy Gazy wystrzelono już ponad 1 tys. rakiet,


przed południem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kierowaną rakietę przeciwpancerną Kornet, trafiając wojskowy jeep przy przygranicznym moszawie Netiv Ha’Asara. Atakowi towarzyszył zmasowany ostrzał moździerzowy, który miał utrudnić ewakuację rannych. Zginął 1 żołnierz, a 2 zostało ciężko rannych.


 Prezydent USA Joe Biden wysłał list do przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa w sprawie eskalacji napięć między Izraelem a Palestyńczykami.


ministerstwo ochrony środowiska zaleciło mieszkańcom Aszkelonu i okolic unikania wychodzenia z domów. W tamtejszej strefie przemysłowej od wczoraj płonie zbiornik stokażowy paliwa. Wielu mieszkańców już teraz skarży się na problemy z oddychaniem, ból gardła i pieczenie oczu.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy około 500 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zburzono siedzibę wywiadu Hamasu w dzielnicy Rimal w Gazie. Zginął szef bezpieczeństwa wywiadu wojskowego Hamasu, Hassan Kaogi, oraz szef wydziału kontrwywiadu wywiadu wojskowego Hamasu, Wail Issa. Celem były również domy członków Hamasu, które były wykorzystywane jako infrastruktura terrorystyczna.


W środę Dowództwo Frontu Wewnętrznego IDF wydało zaktualizowane wytyczne dla ludności cywilnej, zgodnie z którymi instytucje edukacyjne zostaną zamkniętew promieniu 80 km od granicy ze Strefą Gazy.


doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben Szabbat w nocy rozmawiał telefonicznie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Jake Sullivanem. Sullivan “potępił trwające ataki rakietowe Hamasu i innych grup terrorystycznych, w tym na Jerozolimę i Tel Awiw. Przekazał niezachwiane poparcie prezydenta dla bezpieczeństwa Izraela i jego uzasadnionego prawa do obrony siebie i swoich obywateli, jednocześnie chroniąc ludność cywilną.


Źródła w gabinecie bezpieczeństwa podają, że walki z grupami terrorystycznymi w Gazie są dalekie od zakończenia.


Wojskowe skrzydło grupy terrorystycznej Hamas ogłosiło, że wystrzeliło rakiety w kierunku platformy gazowej u wybrzeży Aszkelonu.


Chevron twierdzi, że zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od Ministerstwa Energii zamknął platformę gazu ziemnego Tamar u wybrzeży Aszdodu.


Izrael odmawia rozmowy o zawieszeniu broni w celu zakończenia walk z grupami terrorystycznymi ze Strefy Gazy i ich ostrzału rakietowego skierowanego przeciwko Izraelowi.


Gabinet bezpieczeństwa zbierze się w środę o godzinie 17:30 i ma zatwierdzić rozszerzenie izraelskich działań wojskowych przeciwko grupom terrorystycznym z siedzibą w Gazie po dalszym ostrzale rakietowym,


Izraelska operacja odwetowa po poniedziałkowym niespodziewanym ataku rakietowym Strefy Gazy na Jerozolimę i izraelskie miasta nadbrzeżne została nazwana „Operacją Strażnik Murów”.


Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi potępiła w środę rano „nasilające się i masowe ataki rakietowe Hamasu na Izrael”, który „ma prawo bronić się przed tym atakiem, który ma na celu sianie terroru i podważanie perspektyw na pokój”. 


Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w środę, że zastępca asystenta sekretarza stanu ds. Izraela i Palestyny, Hady Amr, wkrótce przybędzie do regionu po ostatniej rundzie działań wojennych między Izraelem a Palestyńczykami.


Sekretarz obrony USA Lloyd Austin w środę powtórzył „żelazne poparcie” Stanów Zjednoczonych dla Izraela w rozmowie ze swoim izraelskim odpowiednikiem, powiedział Pentagon.


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet na centralny Izrael. Alarm ogłoszono w Petah Tikwa, Riszon Lezion, Holon, Givat Szmuel, Or Jehuda i Ramat Gan. Równocześnie wystrzelono rakiety na Aszkelon i Sderot, gdzie został bezpośrednio trafiony dom mieszkalny. Rannych zostało 7 osób.


wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować 2 izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.


przedstawiciel Hamasu, Musa Abu-Marzuk, powiedział popołudniem, że plac przed Zachodnim Murem w Jerozolimie jest również świętym miejscem dla muzułmanów. “Wzywam muzułmanów, aby przyszli na plac przed Ścianą Płaczu i tam się modlili – przychodzicie, aby modlić się w al-Aksa. Przyjdźcie, aby modlić się przy Ścianie Płaczu.”


Czy Iron Dome jest tak skuteczny jak myślano?

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.