Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu – 15.5


agencja ratingowa S&P potwierdziła długoterminowy rating Izraela na poziomie “AA- / A-1+” i utrzymała perspektywę jako “stabilną”, pomimo gwałtownej eskalacji i zagrożeń politycznych w ciągu ostatnich tygodni.

Królowa Elżbieta II zleciła rządowi Wielkiej Brytanii powstrzymanie lokalnych rad od prowadzenia działalności BDS przeciwko Izraelowi i firmom żydowskim.


palestyńscy terroryści przez całą noc kontynuowali ostrzał rakietowy terytorium Izraela. O północy wystrzelono dużą salwę rakiet na Beer Szewę, gdzie ranne zostały 3 osoby.


Obejrzyj: przesłanie szefa sztabu IDF do żołnierzy Izraela


Organy ścigania w Norwich w Anglii proszą o pomoc obywateli po tym, jak synagoga została zdewastowana w nocy.


przez całą noc izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zniszczono kilka kolejnych komórek broni przeciwpancernej Hamasu oraz co najmniej trzy podziemne wyrzutnie rakiet. Systematycznie niszczone są składy broni oraz budynki służące jako infrastruktura terrorystyczna. Helikoptery szturmowe niszczyły punkty obserwacyjne Hamasu rozmieszczone wzdłuż lądowych i morskich granic strefy, aby pozbawić terrorystów informacji o tym co dzieje się na zewnątrz.


przywódca Hamasu Khaled Mashal powiedział, że Stany Zjednoczone, Rosja i Unia Europejska próbują pośredniczyć w wynegocjowaniu zawieszeniu broni w Strefie Gazy. W wysiłki te są zaangażowane także Katar, Turcja i Egipt.


Odkąd rozpoczęły się działania wojenne między Izraelem a palestyńskimi grupami terrorystycznymi w Strefie Gazy, administracja Bidena utrzymuje zdecydowane poparcie dla Izraela, który stara się bronić przed atakiem rakiet ze Strefy Gazy.


Administracja Bidena powiadomiła Kongres w tym tygodniu, że wyśle ​​miliony dolarów pomocy USA dla Palestyńczyków, mającej na celu promowanie pokoju z Izraelem, nawet gdy szaleje przemoc między obiema stronami.


Prawie 100 lat po otwarciu pierwszej żydowskiej szkoły w Seattle podjęto wysiłki, aby przywrócić jej rozpadający się budynek – jako centrum, które może zjednoczyć Żydów i muzułmanów w mieście.


Źródło dyplomatyczne zaznajomione z próbami pośrednictwa w zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem powiedziało w piątek, że strony mogą dojść do porozumienia w ciągu kilku dni, pośród intensywnych wysiłków, aby powstrzymać prawie tydzień śmiertelnego konfliktu.


Izrael może rozpocząć szczepienia młodych nastolatków w wieku od 12 do 15 lat już pod koniec tego miesiąca, po tym, jak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła w tym tygodniu szczepionkę Pfizer-BioNTech na COVID-19 dla dzieci w tym wieku.


Około 2500 protestujących w Austrii przeciwko działaniom Izraela w Gazie skandowało o masakrze Żydów podczas czwartkowego wiecu, poinformował Der Standard.


popołudniem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet. Jednocześnie wystrzelono rakiety krótkiego zasięgu na Sderot i okoliczne społeczności wiejskie, rakiety średniego zasięgu na Aszkelon i Aszdod, oraz rakiety dalekiego zasięgu na aglomerację Tel Awiwu.Grupa terrorystyczna Hamasu oświadczyła w sobotę po południu, że wystrzeli rakiety na Tel Awiw ” po tym, jak IDF zniszczyła budynek w mieście Gaza, w którym mieszczą się między innymi międzynarodowe organizacje medialne.


Egipt wysłał w sobotę 10 karetek do Gazy, aby odebrać ofiary izraelskich bombardowań w celu leczenia w egipskich szpitalach, podały źródła medyczne i bezpieczeństwa.


minister obrony Benny Gantz powiedział, że w ostatnim dniu Hamasu zapłacił wysoką cenę za ostrzał Izraela. “Wciąż mamy wiele rzeczy do zrobienia, zanim będziemy mogli przywrócić spokój i bezpieczeństwo.” Gantz dodał, że Izrael nie jest zainteresowany eskalacją na Zachodnim Brzegu, ale jest gotowy na każdy scenariusz. Minister obrony Benny Gantz postanowił w sobotę przedłużyć stan wyjątkowy na Lod po wizycie w mieście z komisarzem policji Kobi Shabtai.


Egipt poinformował, że trzy palestyńskie frakcje w Gazie oświadczyły, że byłyby skłonne zaakceptować każde porozumienie o zawieszeniu broni, w którym pośredniczyłby Egipt. Frakcje oświadczyły, że będą przestrzegać zawieszenia broni, jeśli Izrael zakończy naloty na strefę. Istnieje możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni w ciągu 72 godzin.


Dom Khalila al-Hayya, zastępcy lokalnego przywódcy Yahya Sinwara, został zbombardowany przez IDF w sobotę w dzielnicy Shuja’iyya w mieście Gaza.


Siły policyjne przeszukały meczet w mieście Lod, , i znalazły gotowe do użycia bomby zapalające oraz zapas benzyny


IDF twierdzi, że budynek, który zburzyli w mieście Gaza w sobotę po południu, był ośrodkiem wywiadu Hamasu, który wykorzystywał działające na jego terenie zagraniczne media jako przykrywkę.


Hamas zamienił obszary mieszkalne w Strefie Gazy w twierdze wojskowe. Wykorzystuje wysokie budynki do wielu celów wojskowych, takich jak zbieranie danych wywiadowczych, planowanie ataków, dowodzenie, kontrola oraz komunikacja.Kiedy Hamas wykorzystuje wysoki budynek do celów wojskowych, staje się on legalnym celem wojskowym.W ostatnich dniach Siły Obronne Izraela uderzyły w kilka takich budynków, ale zanim to zrobiono, podjęto kroki, aby upewnić się, że nikt z cywilów nie ucierpi. Wykorzystując możliwości technologiczne, dzwoniono do wszystkich telefonów będących w danym budynku, ostrzegając rozmówcę o nadchodzącym ataku i prosząc, aby wszyscy wyszli i oddalili się na bezpieczną odległość. Wysyłane są także wiadomości SMS. Całość ewakuacji cywilów jest monitorowana z dużej wysokości przez drony. Po upewnieniu się, że mieszkańcy wyszli z budynku, stosuje się ostrzeżenie, czyli “pukanie w dach”. W dach tego budynku uderza specjalny typ rakiety, który wydaje głośny dźwięk, ostrzegając przed nadchodzącym ataku. Następnie zapewnia się jeszcze więcej czasu, aby ostatni mieszkańcy mogli się ewakuować. Dopiero wtedy nadchodzi precyzyjny atak.Powtórzymy: kiedy Hamas umieści zasoby wojskowe w takim budynku, staje się on legalnym celem wojskowym. Jest to jasne prawo międzynarodowe. Wszystkie wielokondygnacyjne budynki będące celem Sił Obronnych Izraela były używane do celów wojskowych.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział w sobotę prezydentowi USA Joe Bidenowi, że Izrael „robi wszystko, aby nie skrzywdzić” ludzi, którzy nie są zaangażowani w jego walki z Hamasem i innymi grupami w Gazie

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.