Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.5 – 26.5


W Ramallah spotkali się przedstawiciele palestyńskich ugrupowań narodowych i islamskich, którzy postanowili, że “w całej Palestynie będzie trwał narodowy opór”. Wezwano przy tym do konfrontacji z “okupantami” w miejscach spornych, przy osiedlach żydowskich i na wojskowych punktach kontrolnych.


otworzono przejścia graniczne ze Strefą Gazy. Izrael zezwolił na wjazd do strefy sprzętu medycznego, żywności, lekarstw i paliwa dla sektora prywatnego, które wjedzie przez przejście Kerem Szalom. Na razie eksport towarów ze Strefy Gazy nie będzie możliwy. Ponadto postanowiono zezwolić na leczenie w izraelskich szpitalach pacjentów, u których jest konieczność wykonania zabiegów ratujących życie.


Kneset zatwierdza rządowe śledztwo w sprawie katastrofy w Meron


USA – W całym kraju, od dużych miast po podmiejskie miasteczka, tysiące Żydów zebrało się w niedzielę, aby pokazać swoje poparcie dla Izraela i przeciwstawić się rosnącej liczbie antysemickich incydentów.


Izraelska policja poinformowała w poniedziałek, że ponad 1550 osób zostało aresztowanych pod zarzutem udziału w brutalnych starciach między Żydami i Arabami na początku tego miesiąca.


minister obrony Benny Gantz oficjalnie ogłosił nazwy dwóch firm, które pomogły w transferze dziesiątek milionów dolarów z Iranu dla Hamasu w Strefie Gazy. Są to: Al-Markazija Li-Siarafa (wcześniej znana jako Al Mutahadun For Exchange) i Arab Trading Company China. Obie firmy zajmujące się wymianą pieniędzy. “Jest to jasny sygnał do kupców ze Strefy Gazy, że jakakolwiek działalność finansowa z tymi firmami doprowadzi do nałożenia sankcji finansowych, uniemożliwiając import i eksport ze Strefy Gazy.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami omówili zagrożenie ze strony Iranu.


Mieszkańcy Strefy Gazy wyrazili oburzenie po tym, jak dyrektor Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy ( UNRWA ) powiedział w sobotę dla Channel 12 News, że ataki IDF w ostatnich starciach były „precyzyjne”.


sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi uzgodnili powołanie wspólnej grupy zadaniowej do promowania palestyńskich projektów cywilnych w Judei i Samarii, wraz z żądaniem powstrzymania palestyńskich skarg do międzynarodowych instytucji, takich jak Trybunał w Hadze.


kilkuset Palestyńczyków demonstrowało popołudniem w Ramallah przeciwko planowanej wizycie sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w mieście. Demonstrację zorganizował sojusz różnych palestyńskich frakcji narodowych i islamskich. Skandowano hasła: “Ameryka jest głową węża!” Niektórzy protestujący nieśli plakaty z napisem: “Blinken, nie jesteś tu mile widziany!”


sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się popołudniem w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone ponownie otworzą konsulat w Jerozolimie, który służył jako ambasada przy Autonomii Palestyńskiej i został zamknięty przez administrację Trumpa. Abbas podkreślił znaczenie włączenia Autonomii Palestyńskiej do wszelkich planów odbudowy Strefy Gazy.


Mark Regev, starszy doradca izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, powiedział w niedzielnym wywiadzie, że „wiele” ofiar w Strefie Gazy w niedawnym konflikcie między Izraelem a Hamasem było spowodowanych rakietami wystrzelonymi przez palestyńską grupę


Ale nawet gdy administracja podejmuje kroki w celu pomocy Gazie, jej Departament Stanu zatwierdził sprzedaż bomb za 735 milionów dolarów Izraelowi, omijając kongresową opozycję .


Grupy Zydowskie wyznaczyły czwartek 27 maja jako „Dzień Akcji Przeciwko Antysemityzmowi” jako odpowiedź na trwające ataki i groźby, które mają miejsce wobec Żydów na całym świecie.


Starożytny wisiorek, który właśnie przekazał Izraelskiemu Narodowemu Centrum Skarbu przez członka rodziny kobiety, która go znalazła 40 lat temu w pobliżu ruin starożytnej synagogi w Moshav Arbel w Galilei, może zawierać wskazówki do żydowskich zwyczajów w okresie bizantyjskim.


Krajowy Instytut Ubezpieczeń Izraela proponuje rekompensatę w wysokości 100.000 szekli ($ 30.800) dla każdej z rodzin, które straciły bliskich w Lag ba-Omer paniki na Górze Meron. Ogółem zginęło 45 uczestników uroczystości, w tym dziewięcioletnie dzieci.


Ku zaskoczeniu organizatorów w Nowej Zelandii , wraz z kilkuset Żydami i chrześcijanami, dołączyła do nich grupa irańskich wygnańców, aby wyrazić poparcie dla prawa Izraela do samoobrony. Machając flagami irańskimi sprzed rewolucji 1979 r., Wyjaśnili zaskoczonej opinii publicznej, że ważne jest dla nich okazanie wsparcia i przedstawienie islamu jako dążącego do pokoju między narodami.


Khaled Salem, urodzony w Egipcie kandydat do Senatu USA przeciwko Chuckowi Schumerowi w 2022 r., Błagał we wtorek Izrael i ONZ o „dokończenie pracy” przeciwko Hamasowi, niszcząc wszystkie pociski grupy terrorystycznej i podziemne tunele. Salem w szczególności wezwał prezydenta USA Joe Bidena, Kongres USA i NATO do wspierania Izraela i jego narodu oraz do niepoddawania się sponsorowanym przez terrorystów protestom palestyńskim, zainicjowanym przez Iran, Hamas i Hezbollah.


Artyści z Hollywood żądają wyważonych relacji z walk Izrael-Gaza Sygnatariusze wspólnego oświadczenia potępiającego „wprowadzające w błąd, jednostronne relacje” to Michael Bublé, Gene Simmons, Selma Blair, Haim Saban i Noa Tishby.


izraelskie firmy ubezpieczeniowe poinformowały, że naprawa szkód wyrządzonych w budynkach w Izraelu przez palestyńskie rakiety wyniesie około 130 mln szekli (40 mln dolarów).


Senator Ted Cruz (R-Teksas) ujawnił, że w tym tygodniu przedstawi rezolucję popierającą sprzedaż broni do Izraela w wysokości 735 milionów dolarów, ponieważ Demokraci próbują zablokować transakcję.


W trakcie trwających w Wiedniu rozmów na temat możliwego powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., Szef organu nadzorującego ONZ ds. broni jądrowej ostrzegł w opublikowanym we wtorek wywiadzie, że „nie można cofnąć dżina z powrotem do butelki ”.


przywódca Hamasu, Jahja Sinwar wygłosił po południu przemówienie w Gazie. “Jeśli Izrael chce istnieć, powinien trzymać się z dala od al-Aksy i Jerozolimy. Nasz wróg i cały świat muszą wiedzieć, że ta runda była tylko generalną próbą – małym manewrem, który pokazał, co może się stać, jeśli Izrael zdecyduje się ponownie spróbować skrzywdzić meczet al-Aksa


Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Jak ” sprzyja” ? Palestyncy uwazaja ze to im sie nalely. Jak w tym dokumentarnym o babie z Gazy ktorej dziecko uratowano w Izraelu, a ona w szpitalu kpi otwarcie z Izraelczykow i konowal izraelski mowi lpaczliwie ” Czuje sie jak idiota”.
    A Europejczycy ? Wiekszosc nie wie a o ile jak palestyncy uwaza ze Zydzi sa zobowiazani
    To jest po prostu patologiczny atawizm wyniesiony z Gett , tez przez tych popierajacych to

  2. do ml: Leczenie ciezko chorych ludzi z Gazy jest nie tylko sprawa humanitarna ale tez sprzyja sprawie Izraela.

  3. I znowu ta przekleta uniznosc Izraela i ich konowalow ,” postanowiono zezwolić na leczenie w izraelskich szpitalach pacjentów,[z Gazy] u których jest konieczność wykonania zabiegów ratujących życie.”
    Mozna Zyda zabrac z Getta ale nigdy odwrotnie widocznie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.