Uncategorized

„Trzeba zniszczyć Hamas” – mówi były szef IDF

Hamas musi zostać pokonany raz na zawsze
Yonatan Sindel / Flash90

Przetlumaczyl Sir Google Translate

„Na całej palestyńskiej arenie potrzebna jest inna strategia i polityka, strategia, która postrzega Hamas jako zaciekłego wroga, którego trzeba pokonać” – podsumował były szef sztabu IDF, generał broni. (Res.) Gadi Eizenkot na konferencji Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Eizenkot zwrócił uwagę, że szkody wyrządzone „Metro”, długiemu na wiele kilometrów podziemnym bunkrom i systemowi tuneli, są jednym ze znaczących osiągnięć operacji w Gazie. „W latach 2017-2018 wszystkie ofensywne tunele Hamasu zostały zniszczone w rozsądnym stopniu. Teraz tunel obronny Hamasu również został uszkodzony. Ogromne uznanie należy się izraelskim służbom wywiadowczym i Mossadowi, którym udało się zdemaskować i znacznie uszkodzić to centralne chronione miejsce, w którym mogli przywieźć bojowników, i było środkiem dowodzenia i kontroli, który został znacznie osłabiony. To chyba jedno z najbardziej imponujących osiągnięć tej kampanii. Ciężko mi jest patrzeć, jak wracają i rehabilitują te dziesiątki mil – powiedział.

Były szef sztabu wyjaśnił, że „z przeszłych doświadczeń zniszczenie na taką skalę prowadzi do odstraszenia – jaki będzie rezultat, to inna kwestia. Głównym pytaniem jest, jaka będzie izraelska strategia dzień później przeciwko Hamasowi w Gazie, na arenie palestyńskiej i regionalnej. Miejmy nadzieję, że doprowadzi to ich [Hamas] do głębokiego przemyślenia tego, co się wydarzyło… i będzie to czynnik, który doprowadzi do długotrwałego milczenia ”.Abed Rahim Khatib / Flash90

Lokalna infrastruktura Hamasu została poważnie uszkodzona.

Jeśli chodzi o obecną ciszę, Eizenkot zauważył:

„To nie jest dwustronne zawieszenie broni, ale izraelskie zawieszenie broni, dopóki przywódcy polityczni Izraela nie dojdą do wniosku, że cele operacji zostały zrealizowane. Po izraelskim zawieszeniu broni musimy przejść do dłuższego etapu na strategicznym poziomie dostarczania podstawowej pomocy humanitarnej w postaci żywności, zdrowia, wody, prądu, ścieków. Ale inne rzeczy, takie jak rehabilitacja, port morski – będą miały miejsce dopiero po załatwieniu sprawy izraelskich więźniów i osób zaginionych [przetrzymywanych przez Hamas]. Następnie należy zająć się główną luką w kontroli Strefy Gazy, aby zapobiec przenoszeniu broni, głównie przez tunele przemytnicze na granicy egipskiej. [Musimy] wykorzystać rzeczywistość Porozumień Abrahamaza współpracę z Egipcjanami i państwami Zatoki Perskiej oraz krajami, które podpisały z nami umowy, a także amerykańskie zaangażowanie w ostatnim okresie, które moim zdaniem przynosi wiele korzyści. ”

Według generała rzeczywistość, która pojawiła się po wojnie w Gazie w 2014 roku (Operacja Protective Edge), polega na tym, że państwo Izrael cieszyło się prawie czterema latami względnego pokoju. W tym czasie Izrael był w stanie wyegzekwować wezwanie do regulacji z Egipcjanami z sześcioma parametrami – choć w praktyce przeprowadzono tylko pierwszy i drugi parametr – zawieszenie broni i otwarcie strefy połowowej. To, czego nie udało się zrealizować po Operacji Protective Edge, a co pojawiło się na odcinkach egipskiego zarysu, dotyczy sprawy więźniów i osób zaginionych, powrotu Autonomii Palestyńskiej do Strefy Gazy oraz rehabilitacji Gazy, w tym portu morskiego. To wszystko się nie wydarzyło.Atia Mohammed / Flash90

Bezkompromisowość Hamasu uniemożliwiła właściwą rehabilitację Strefy Gazy i sprawiła, że ​​większość miejscowej ludności żyła w nędzy.

Eizenkot odniósł się również do granicy północnej i zagrożenia ze strony Hezbollahu:

„Z jednej strony Hezbollah z niepokojem śledzi to, co widzą – rozumieją, że izraelskie zdolności wywiadowcze, bojowe i obronne, których są świadkami w tej kampanii, są gotowe i przygotowane również na granicy północnej. Z drugiej strony czerpią wielką zachętę z faktu, że podczas gdy Izrael używa znacznej siły przeciwko Hamasowi, najsłabszy wróg na naszej arenie wciąż wystrzeliwuje rakiety w głąb Izraela. Tutaj decydenci mają wielkie wyzwanie w prowadzeniu kampanii na wielu arenach – powstrzymać naszych wrogów i zakończyć operację w Gazie, osiągając realistyczne cele ”.

O eskalacji w Judei i Samarii powiedział:

„Wysiłki, jakie Hamas podejmował przez lata, to wzniecenie gwałtownego buntu w Judei i Samarii oraz wzniecenie także we Wschodniej Jerozolimie. Przez lata dzięki inteligentnej interwencji Izrael był w stanie temu zapobiec. Zimny ​​bark skierowany w AP [zarówno przez Izraelczyków, jak i Palestyńczyków] i nasza częściowa koordynacja z tamtejszymi siłami bezpieczeństwa, szkodzą temu. W interesie Izraela jest równoległe wzmacnianie Autonomii Palestyńskiej z wojną z terroryzmem. Musimy dopilnować, abyśmy powstrzymali wysiłki Hamasu, by zapalić [Palestyńczyków] w Judei i Samarii. W społeczeństwie palestyńskim narasta niepokojąca idea – idea jednego państwa [palestyńsko-żydowskiego]. Widzę tutaj prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela, jeśli tak się stanie ”.


„Trzeba zniszczyć Hamas” – mówi były szef IDF

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Mentalność zbira dzielnicowego. Były gadki że chce wejść w politykę, mam nadzieję że nie w izraelską.

  2. Pisze Sara Mrozowska
    Dziekuje za tak cenna wiedze o IDF .Jestem pod ogromnym wrazeniem kodeksu moralnego sil obronnych lzraela i tez nie jestem tym zdziwiona, bo jesli nie lDF, to kto.? Jestem przekonana ze to siedzi tylko w narodzie Żydowskim. Mysle ze swiat przeciwny Dzisiaj lzraelowi,( bo Zakladam ze sa dwa swiaty ), jest tak zflustrowany innoscia pozytywna lzraela, ze nie moze tego zniesc i zaakceptowac z czystej zazdrosci i zawisci, ktora ich zaslepia. Ale jak mowi Tora Slepy, to glupi, a glupi zadaje sie z glupim. Dlatego wszyscy glupcy zebrali sie do kupy, zeby dokopac madremu. Ale jak to mowia, kto pod kims dolki kopie, Sam w nie wpada. I to bybylo na tyle w tym temacie z mojej strony. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie. Am Ysrael chai.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.