Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 2.6 – 3.6


prawie przez całą noc trwały negocjacje w sprawie utworzenia rządu zmian. Posłowie ocenili, że poszły one bardzo dobrze i prawie wszystko zostało uzgodnione, za wyjątkiem sporu z partią Jamina o komisję sędziowską.


izraelskie linie lotnicze Israir zapowiedziały, że od 19 lipca uruchomią bezpośrednie loty między Izraelem a Marokiem. Wykonywanych będzie pięć lotów tygodniowo.


Największy okręt wojenny Iranu tonie w Zatoce Omańskiej.  Irański okręt marynarki wojennej IRIS Kharg zapalił się w środę i zatonął w Zatoce Omańskiej, podały irańskie media.


 Senator Lindsey Graham (RS.C.) powiedział we wtorek, że Izrael poprosi w tym tygodniu o miliard dolarów pomocy USA, w następstwie ubiegłomiesięcznych walk z grupami terrorystycznymi w Strefie Gazy.


Towarzystwo National Geographic 
nazwało profesora Uniwersytetu w Hajfie dr. Aviada Scheinina jednym ze swoich „wschodzących odkrywców” w 2021 r. – jedną z 15 osób, które określiło jako zmieniające świat „jeden pomysł na raz”.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w poniedziałek umowę podatkową w celu dalszej współpracy gospodarczej rozpoczętej jesienią 2020 roku w ramach porozumień Abrahama, ogłosiło izraelskie ministerstwo finansów. Umowa obniży stawki podatkowe i jest oparta na modelu OECD. Ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w poniedziałek umowę podatkową w celu dalszej współpracy gospodarczej rozpoczętej jesienią 2020 roku w ramach porozumień Abrahama, ogłosiło izraelskie ministerstwo finansów. Umowa obniży stawki podatkowe i jest oparta na modelu OECD. Ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.


 Trzech republikańskich senatorów udało się w tym tygodniu do Izraela, aby okazać solidarność z państwem żydowskim i usłyszeć od przywódców o tym, jak Stany Zjednoczone mogą najlepiej pomóc w obliczu niedawnego konfliktu z Hamasem w Strefie Gazy .


Gantz zawarł umowę z Bidenem na zamrożenie budowania osiedli w w Judei i Samarii.


Izaak Herzog wybrany 11. prezydentem Izraela


Herzog jest od trzech lat dyrektorem Agencji Żydowskiej, organizacji działającej na całym świecie na rzecz Izraela i imigracji Żydów do tego państwa. Przyszły „pierwszy obywatel” pochodzi ze znanej syjonistycznej rodziny. Jest synem generała i prezydenta Izraela urzędującego w latach 1983-1993 Chaima Herzoga oraz wnukiem urodzonego w Łomży Icchaka Halewiego Hercoga, pierwszego aszkenazyjskiego rabina Izraela.


 Rosyjski przywódca Władimir Putin wydał w środę wieczorem oświadczenie w ktorym gratuluje Izaakowi Herzogowi wyboru na 11. prezydenta Izraela.


Partia Niebiesko-Biała pod przewodnictwem ministra obrony Benny’ego Gantza podpisała w środę porozumienie koalicyjne z szefem centrowej partii Yesh Atid, Yairem Lapidem.


palestyńskie frakcje ogłosiły, że dyrektor operacyjny UNRWA Matthias Schmale jest persona non grata w Strefie Gazy. Decyzja jest wynikiem wypowiedzi Schmale, że izraelskie ataki były niezwykle precyzyjne i wyrafinowane, co wywołało wściekłość Palestyńczyków.


Stosunki Węgier z Izraelem nie ulegną zmianie, jeśli nawt zmieni się przywództwo polityczne Izraela to powiedzial węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto


Sondaż Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego wykazuje szerokie poparcie wśród społeczności żydowskiej dla demokratycznego prezydenta USA, podczas gdy ortodoksyjni wyborcy generalnie nie akceptują jego administracji


W związku z ostatnim konfliktem Izraelskiego z Hamasem w Strefie Gazy, minister obrony Izraela Benny Gantz wielokrotnie mówił w ostatnich dniach o potrzebie wzmocnienia „koalicji pragmatyków w regionie, ”, który obejmuje Jordanię.


 Szef partii Yesh Atid, Yair Lapid i szef partii Yamina, Naftali Bennett, ogłosili w środę, że zapewnili porozumienie w sprawie utworzenia kolejnego rządu Izraela, co prawdopodobnie zakończy 12-letnią z rzędu kadencję Benjamina Netanjahu jako premier.


Yamina poseł Nir Orbach w czwartek wycofał swój podpis z petycji złożonej przez 61 posłów w celu zastąpienia przewodniczącego Knesetu z partii Likudu Yariva Levina.Posunięcie to może pozostawić Levina na jego stanowisku i umożliwić mu opóźnienie głosowania nad nowym rządem.


Prezydent USA Joe Biden pogratulował Isaacowi Herzogowi wyboru na kolejnego prezydenta Izraela


 europejscy dyplomaci twierdzą, że ostatnia runda rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego poczyniła postępy, wyrażając nadzieję, że wkrótce zostanie osiągnięte porozumienie, aby Teheran zastosował się do umowy z 2015 r. porozumienie.


w Dubaju odbyło się ekonomiczne forum z udziałem Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Od podpisania Porozumienia Abrahama handel między oboma krajami przekroczył już wartość 354 mln dolarów, a oba kraje podpisały około 25 umów w ponad 15 sektorach.


„Nasze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa są bardzo duże, a na szczycie listy znajduje się Iran” – powiedział nowy szef Mossadu David Barnea podczas ceremonii zaprzysiężenia we wtorek


nowa izraelska korweta rakietowa INS „Oz” wyruszyła z Niemiec w rejs do Izraela. Jest to druga korweta klasy Saar 6, budowana przez stocznię German Naval Yards Kiel GmbH.


minister obrony Benny Gantz spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’em Sullivanem. Rozmowa dotyczyła problematyki irańskiej, a także potrzebie wzmocnienia sojuszy na Bliskim Wschodzie. Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała: „Izrael pozostanie naszym ważnym partnerem strategicznym, takim, z którym utrzymujemy trwałe relacje w zakresie bezpieczeństwa i które będą kontynuowane.”


w Jerozolimie odbyła się parada LGBT. Całą trasę zabezpieczały duże siły policyjne, obawiające się protestów ze strony prawicowych i religijnych ugrupowań.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.