Uncategorized

Nie daj się zwieść uśmiechowi Egipcjan. Kair jest odpowiedzialny za prawie każdą rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy na Izrael


Szlaki przemytnicze Hamasu w Gazie przebiegają przez Egipt i Synaj. Abbas Kamel, szef egipskiej Generalnej Służby Wywiadowczej, najwyraźniej ich zna. Ale pasuje mu przymykanie oka  


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Niech was nie zmyli głośna wizyta szefa egipskiej służby wywiadu ogólnego, Abbasa Kamela. Pisałem o tym wcześniej – Egipt jest odpowiedzialny za prawie każdą rakietę wystrzeloną na Izrael z Gazy, czy to wyprodukowaną lokalnie w Gazie, czy importowaną z Libanu, Syrii czy innego miejsca.  

Nie powinniście również wierzyć doniesieniom Ministerstwa Obrony lub polityków w Knesecie, że Hamas uzyskał materiały potrzebne do swojej sieci rakiet, ukrywając je jako pomoc humanitarną. Czasami tego rodzaju materiały są chwytane na przejściach granicznych kontrolowanych przez Izrael, ale większość z nich jest przywożona trasą filadelfijską, nad nią lub pod nią.    

W ciągu 11 dni Hamas wystrzelił 4000 rakiet. Ile ma w swoich magazynach? Wygląda na to, że ma ich kilka tysięcy więcej. Do takiej ilości rakiet potrzeba dużo metalu, materiałów do budowy napędu, materiałów do produkcji silników, maszyn i nie tylko. Siłę roboczą trzeba wysłać za granicę na szkolenie, a potem wrócić do Gazy. Jak wyjeżdżasz za ocean ze Strefy Gazy? Zgadłeś, przez Egipt. Ponownie oficjalnie przez przejście graniczne w Rafah lub nieoficjalnie drogą Philadelphi.      

Czy Kamel o tym wie? Cóż, powinien o tym wiedzieć. Egipskie służby wywiadowcze są bardzo zaniepokojone ruchem islamskim i dlatego monitorują Hamas w Gazie. Ludzie, towary, wiadomości w mediach i nie tylko. Nie przypadkiem Kamel zawsze pełni rolę mediatora. Hamas słucha go, ponieważ jest od niego zależny.     

Szlak przemytu Hamasu do Gazy przebiega, przynajmniej według szacunków, przez porty morskie gdzieś w rejonie Zatoki Adeńskiej (Bliski Wschód lub Afryka), drogą lądową do Egiptu, a następnie przez Synaj do Gazy. Kamel i służba wywiadowcza, za którą jest odpowiedzialny, są najwyraźniej świadomi większości działalności przemytniczej, która przebiega przez terytorium Egiptu.      

Jedno z zadawanych pytań dotyczy tego, dlaczego Egipt nie robi nic lub nie robi wystarczająco dużo, aby ograniczyć gromadzenie władzy przez Hamas. Cóż, jednym z założeń jest to, że Egipt celowo przymyka oko. Dlaczego? Z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, aby utrzymać status quo z ruchem islamskim w Egipcie, największym politycznym zagrożeniem dla rządów al-Sisiego. Po drugie, aby Gaza była kartą przetargową z Izraelem. Chociaż istnieje porozumienie pokojowe między tymi dwoma krajami, Egipt nadal postrzega Izrael jako wroga.    

Podsumowując, zbudowanie władzy przez Hamas nie byłoby możliwe bez pomocy Egiptu, przy czym reżim al-Sisiego i organizacja Kamela albo aktywnie pomagały, albo przymykały na to oko. Izraelskie służby wywiadowcze nie są skuteczne w odniesieniu do terytorium Egiptu i Synaju, w oparciu o (uzasadnione) przekonanie, że terror w Gazie jest lepszy niż wojna z Egiptem.    


Nie daj się zwieść uśmiechowi Egipcjan.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nie trzeba być Einsteinem żeby stwierdzić , ze wszystkie materiały na produkcje rakiet muszą być transportowane przez Egipt….. Pytanie jest na ile egipskie struktury mają taką politykę a na ile jest to sprawa wsze-obecnej korupcji odpowiedzialnych urzędników , dowódców wywiadu , wojskowych itd itp opłacanych na przykład przez Iran….Pewnie nie prędko się dowiemy co szef egipskiego wywiadu miał do powiedzenia na ten temat w czasie wizyty w Izraelu ….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.