Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 8.6 – 9.6


Izraelski minister obrony Benny Gantz wydał w poniedziałek ostrzeżenie dla Hezbollahu, mówiąc, że szkody dla Libanu w jakiejkolwiek przyszłej wojnie z Izraelem będą „ogromne”.


 Lata wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Izrael na Wzgórzu Świątynnym na Starym Mieście w Jerozolimie nie dostarczyły żadnego dowodu na to, że żydowska świątynia kiedykolwiek istniała w tym mieście, powiedział premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Shtayyeh


Arabowie we wschodniej Jerozolimy domagają się, aby w czwartek odbyła się „parada zwycięstwa” zamiast odwołanej parady flag, która miała się odbyć tego samego dnia, podał kanał 20 . Według raportu organizatorzy imprezy wzywają do „polowania na osadników i odstraszania ich”.


 Po raz pierwszy w historii Izrael został wybrany w poniedziałek do zasiadania w Radzie Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC).


Po wiadomości, że Amerykański Komitet Żydowski otworzy biuro w Abu Dhabi , organizacja gościła w poniedziałek ministra spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Abdullaha bin Zayeda Al Nahyana na AJC Virtual 2021 Globalne Forum.


 Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych i ONZ Gilad Erdan spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z wyższym kierownictwem Associated Press , gdzie powiedział mediom, że Hamas używa wieży medialnej w Gazie do ” zagloszania baterii Iron Dome w Izraelu.


The Toy Movement, inicjatywa filantropijna założona przez największą kanadyjską firmę zabawkową i rozrywkową Spin Master, rozdała w tym tygodniu zabawki arabskim i żydowskim dzieciom w czterech przedszkolach w Jaffie, we współpracy z Centrum Peres Pokój i innowacje.


„Prawa i nadzieje narodu palestyńskiego zostały przejęte przez Hamas, aby służyć irańskiej agendzie” – powiedział JE Ali Rashid Al Nuaimi, przewodniczący Komisji Spraw Obronnych, Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych Federalnej Rady Narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Dwóch żydowskich nastolatków z Long Island w stanie Nowy Jork prowadziło lokalną myjnię samochodową, aby pomóc zebrać pieniądze na wsparcie żołnierzy Sił Obronnych Izraela i zebrało ponad 10 000 dolarów po 11-dniowym konflikcie Izraela z Hamasem w Strefie Gazy .


Kierownictwo United Teachers Los Angeles (UTLA) ma głosować we wrześniu nad proponowaną rezolucją, która wzywa rząd USA do zaprzestania pomocy dla Izraela i popiera ruch BDS „przeciw apartheidowi w Izraelu, ” donosi The Los Angeles Times .


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że jeśli Iran nadal będzie naruszał umowę nuklearną z 2015 roku, wkrótce będzie miał wystarczająco dużo materiału na broń jądrową.


izraelska policja graniczna przeprowadziła w nocy operację w arabskiej wiosce Abu Dis, na wschód od Jerozolimy. W trakcie operacji doszło do arabskich zamieszek, podczas których w policjantów rzucono 6 ładunków wybuchowych. Nikt nie doznał obrażeń.


Gabinet głosował we wtorek nad kompromisem w sprawie zorganizowania Marszu Flag w Dniu Jerozolimy 15 czerwca, którego trasa zostanie ustalona z organizatorami i policją.


Izraelski eksport diamentów wzrosl o 150% od stycznia do maja 2021 r.


Autonomia Palestyńska złamała swoje zobowiązania wobec administracji Bidena, płacąc 40 000 dolarów rodzinie terrorysty Muhannada Halabiego, który zamordował dwóch Izraelczyków.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do uzupełnienia izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome.


prezydent Reuven Rivlin podczas wizyty w Rumunii wygłosił przemówienie na wspólnym posiedzeniu rumuńskiego parlamentu, po którym spotkał się z przewodniczącą senatu Ancą Daną Dragu i przewodniczącym parlamentu Ludoviciem Orbanem.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Izraelskie samoloty miały nadlecieć od strony Libanu, aktywując syryjski system obrony przeciwlotniczej. Ataki były skierowane na obszar lotniska w Damaszku, a także inne cele w prowincji Homs, w Hamie i Latakii. Izrael nie skomentował tych doniesień.


premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz wieczorem osiągnęli kompromis w sprawie marszu flagi Jerozolimy, który w ostatnim miesiącu został dwukrotnie odwołany. Zgodnie z umową marsz zostanie przesunięty na przyszły wtorek 15 czerwca, a jego trasę organizatorzy uzgodnią z policją.


ministerstwo obrony poinformowało, że zaplanowane na ten tydzień zwolnienie do domów siedmiu kompanii rezerwowych policji granicznej zmobilizowanych na początku operacji „Strażnik Murów”, zostanie opóźnione przynajmniej do przyszłego tygodnia.


Prezydent Izraela Reuven Rivlin zaapelował we wtorek do angielskiego księcia Karola, aby zezwolił na przywiezienie do Izraela ciężko chorego dziecka na leczenie. W maju brytyjski sąd orzekł, że 2-letnia Alta Fixler powinna zostać wyłączona z podtrzymywania życia.


 Wielki Mufti Jerozolimy w niedawnym wywiadzie nazwał męczeństwo „odznaką honorową” nadawaną wybrańcom Allaha.


 Izrael planuje zamknąć strefę przemysłową w północnej części miasta Hajfa i przekształcić ten obszar w zieloną przestrzeń.


Minister obrony Benny Gantz powiedział w środę, że rozważa zamknięcie wojskowej stacji radiowej, która jego zdaniem stała się zbyt polityczna.


„IDF ma nową listę celów i nowe metody operacyjne, które przeniosą wagę walk na obszar Gazy” – powiedzial Gantz


Francuska partia polityczna Unii Demokratów i Niezależnych ogłosiła w środę, że parlamentarna komisja śledcza zostanie powołana do zbadania sprawy morderstwa francuskiej obywatelki żydowskiej Sarah Halimi.


 Nienaruszone jajo kurze, pochodzące z okresu islamskiego 1000 lat temu, zostało odkryte w Jawne, ogłosił w środę Izraelski Urząd Starożytności.


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Jak juz wspomnialem to „krotko i zwiezle” wracaja we wrzesniu po wakacjach

  2. Witam, dlaczego już nie ukazują się wiadomości bieżące: krótko i zwięźle? Pozdrawiam

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.