Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.6 – 20.6


 Izraelskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę wezwało wszystkich uczestników koncertu halowego w północnym izraelskim mieście Beit She’an 17 czerwca, aby natychmiast przystąpili do kwarantanny i poddali się testom na COVID-19,


Rząd Izraela nakazał utworzenie państwowej komisji śledczej w sprawie tragedii na Mount Meron z 29 kwietnia, w której zginęło 45 osób, a 150 zostało rannych w panice podczas swieta Lag Baom .


 Osmiu podejrzanych zostało aresztowanych w związku z morderstwem Żyda izraelskiego w Lod w zeszłym miesiącu podczas arabskich zamieszek, które wstrząsnęły miastami w całym kraju, poinformowała policja izraelska w oświadczeniu w niedzielę. Według policji sześciu podejrzanych to arabsko-izraelscy mieszkańcy Lod, a dwóch to palestyńczycy mieszkańcy Judei i Samarii. Podejrzani w wieku od 20 do 51 lat byli aresztowani w ciągu ostatnich kilku tygodni.


Premier Naftali Bennett zarządził rekrutację około 250 funkcjonariuszy policji, którzy będą w szczególności kontolowac izolację wszystkich powracających z zagranicy.


Po raz pierwszy od czasu walk w zeszłym miesiącu Izrael ogłosił, że od poniedziałku rano zezwoli na eksport towarów rolnych ze Strefy Gazy na Zachodni Brzeg i za granicę.


Zachodni urzędnicy ostrzegli Teheran w niedzielę, że negocjacje w sprawie wznowienia umowy nuklearnej nie mogą być kontynuowane w nieskończoność, po tym, jak strony ogłosiły przerwę po wyborze nowego twardogłowego prezydenta w Iranie.


Premier Naftali Bennett zwrócił się do rodzin poległych żołnierzy Hadara Goldina i Orona Shaula, których ciała są przetrzymywane w Gazie, a także do jeńców Hishama al-Saeeda i Avery Mengistu, również przetrzymywanych w Gazie.„Wiem, że przez lata słyszałeś wiele obietnic i oświadczeń… Ale teraz to my rządzimy”, powiedział Bennett.


Palestyńskie ministerstwo zdrowia ogłosiło w niedzielę, że będzie nadal negocjować porozumienie w sprawie uzyskania szczepionek na koronawirusa z firmą Pfizer Inc i jej izraelskim odpowiednikiem po tym, jak w miniony weekend zrezygnował z podobnej umowy.


Bennett do Hamasu: „Nasza cierpliwość się skończyła” Izrael nie będzie tolerował „strużki” ataków ze Strefy Gazy, ostrzega nowy premier Izraela.


Prezydent elekt Iranu powiedział w poniedziałek, że nie spotka się z prezydentem Joe Bidenem ani nie będzie negocjował programu rakiet balistycznych Teheranu i jego wsparcia dla regionalnych milicji, pozostając przy twardym stanowisku po swoim miażdżącym zwycięstwie w zeszłotygodniowych wyborach.


Przywódca Hamasu w Gazie, Yahya Sinwar, powiedział w poniedziałek, że spotkanie z wysłannikiem ONZ na Bliski Wschód Torem Wenneslandem w sprawie zawieszenia broni z Izraelem było zlym spotkaniem


Lider opozycji Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że minister spraw zagranicznych Yair Lapid złożył amerykańskim urzędnikom obietnicę niepodejmowania żadnych „zaskakujących” ruchów w kierunku Iranu, „zagrażając” bezpieczeństwu Izraela.


 Niemiecki rząd zamierza zakazac uzywanie flagi Hamasu po wielu antysemickich incydentach na antyizraelskich wiecach w tym kraju w zeszłym miesiącu


Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział na spotkaniu frakcji Niebiesko-białych w poniedziałek, że „z zadowoleniem przyjmuje oświadczenie Autonomii Palestyńskiej, że wrócimy do rozmowy o realizacji porozumienia między PA i Pfizer w sprawie dostaw szczepionek z Izraela ”.

Festiwal żywności w Filadelfii w Pensylwanii, który miał się odbyć w ten weekend, został odwołany w wyniku oburzenia po tym, jak odmówiono zaproszenia izraelskiej ciężarówki z jedzeniem po antysemickich zagrożeńiach


Trip będzie pierwszym izraelskim ministrem , a Lapid pierwszym ministrem spraw zagranicznych ktorzy oficjalnie otworza izraelską ambasadę w Abu Dhabi


Izraelska firma Cellwize dostarczy Intelowi oprogramowanie, które uruchomi sieci 5G


W następstwie zamieszek i niepokojów, które przetoczyły się w zeszłym miesiącu w wielu mieszanych żydowsko-arabskich miastach, komisarz policji Kobi Shabtai zatwierdził użycie kontrowersyjnej formy ostrej amunicji jako metody kontroli tłumu w Izraelu, podał w niedzielę Kan News.


Szef policji formalnie zezwala na użycie kul niskiego kalibru do zamieszek w Izraelu Kobi Shabtai powiedział również, że zgadza się na użycie dronów z gazem łzawiącym, a także pozwala policji decydować o użyciu pałek bez rozkazu pochodzącego od starszego oficera


Sławny szef Netflix Nick Liberato ogłosił w czwartek otwarcie swojej nowej restauracji w Stockton w stanie New Jersey, której celem jest przywrócenie klasycznych przysmaków w stylu nowojorskim i tradycyjnej żydowskiej kuchni amerykańskiej ze współczesnymi akcentami dla smakoszy.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.