Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.7 – 2.7


Izraelska firma Israeli Aerospace Industries poinformowała o otrzymaniu zlecenia na modernizację Sri Lankijskich myśliwców Kfir. Prace mają objąć pokładową awionikę i być wzorowane na zabiegach przeprowadzonych na myśliwcach kolumbijskich.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem. Wizyta jest postrzegana w kontekście koordynacji między Autonomią Palestyńską a Jordanią przed planowaną na 19 lipca podróżą Abdullaha do Stanów Zjednoczonych.


Na specjalnym briefingu online izraelski koncern Rafael zaprezentował swoją nową rakietę przeciwokrętową Sea Breaker, która ma być zdolna do skutecznego atakowania celów nawodnych i lądowych na odległości do 300 km. Pocisk jest klasyfikowany jako V generacji, ponieważ wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję z algorytmami wyszukiwania i rozpoznawania celów oraz podejmowania decyzji.


Dowództwo Frontu Wewnętrznego ujawniło dane dotyczące oceny nowych zdolności technologicznych Sił Obronnych Izraela, co oznacza, że w przypadku ostrzału rakietowego mieszkańcy północy kraju będą teraz mieli więcej czasu na dotarcie do schronów. Niektóre miejscowości na Wzgórzach Golan, Dolinie Jordanu i Górnej Galilei będą miały teraz 30 sekund zamiast dotychczasowych 15 na dotarcie do swoich schronów.


Król Bahrajnu Hamad bin Isa al-Khalifa wydał królewski dekret mianujący Khalida Al Jalahmę szefem misji dyplomatycznej kraju Zatoki w Izraelu. Według raportu król życzył ambasadorowi powodzenia w promowaniu przesłania pokoju i tolerancji.


Izraelska agencja wywiadowcza Mossad zinfiltrowała przywództwo Iranu i wielu wysokich rangą urzędników w Islamskiej Republice zostało skompromitowanych, powiedział we wtorek były minister irański wywiadu.


Minister spraw wewnętrznych Izraela podpisuje oświadczenie o odebraniu obywatelstwa terrorystom Hamasu


Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał administrację Bidena do zniesienia sankcji wobec Iranu, zgodnie z umową nuklearną z 2015 r. podpisaną między Iranem a światowymi mocarstwami.


Prezydent Izraela Reuven Rivlin spotkał się we wtorek z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w ramach pożegnalnej podróży po Stanach Zjednoczonych.


 Izraelski eksport ma osiągnąć rekordową wartość co najmniej 120 miliardów dolarów w 2021 r., według izraelskiego Ministerstwa Gospodarki.


Przyrodnia siostra Anny Frank, która przeżyła Auschwitz, Eva Schloss odzyskuje austriackie obywatelstwo


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział w środę podczas swojej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, że to „to dopiero początek” układów pokojowych w regionie.


w Izbie Reprezentantów USA wprowadzono ponadpartyjny projekt ustawy, którego celem jest wywarcie presji na rząd Libanu, aby rozbroił ugrupowania paramilitarne, takie jak wspierana przez Iran organizacja terrorystyczna Hezbollah w jego granicach.


izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii i aresztowali 3 Palestyńczyków pod zarzutami prowadzenia działalności terrorystycznej.


palestyński terrorysta zaatakował izraelską żołnierkę na przystanku autobusowym przy posterunku wojskowym Nevo w Dolinie Jordanu. Napastnik usiłował ukraść broń.. Żołnierka została umiarkowanie ranna, a zaalarmowani inni żołnierze ujęli i aresztowali napastnika.


Prezydent Izraela Reuven Rivlin gościł w Jerozolimie oficjalną ceremonię przyjęcia prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który przebywa w tym kraju z trzydniową wizytą państwową.


Ambasador Iranu przy ONZ powiedział we wtorek, że jego kraj powróci do umowy nuklearnej Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA) pod warunkiem, że wszystkie sankcje zostaną zniesione, a Stany Zjednoczone zobowiązują się nie wycofać się z niego ponownie.


Na dorocznej konferencji w tym tygodniu National Education Association (NEA), największy w kraju związek nauczycieli, będzie debatować i decydować, czy przyjąć dwie rezolucje – jedną bojkotującą Izrael, a drugą uznającą palestyńską państwowość.


Iran ogranicza dostęp inspektorom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do swojej głównej fabryki wzbogacania uranu w Natanz z powodu, jak twierdzi, ataku Izraela na to miejsce, powiedzieli Reuterowi dyplomaci .


Adam Fox, żydowski hokeista z New York Rangers, został  zwycięzcą James Norris Memorial Trophy 2020-21. James Norris Memorial Trophy – wyróżnienie przyznawane corocznie dla tego obrońcy ligi NHL, który “przez cały sezon wykazał się najlepszą wszechstronną grą na swojej pozycji”


premier Naftali Bennett wyraził zgodę na sprzedaż dodatkowych 50 milionów metrów sześciennych wody pitnej dla Jordanii. Od zawarcia traktatu pokojowego w 1994 r. Izrael sprzedaje Jordanii 55 milionów metrów sześciennych wody rocznie w cenie trzech centów za metr sześcienny


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały pożar terenów przygranicznych w Izraelu.

Ustawodawstwo zatwierdzone we wtorek przez Senat Arizony wymaga, aby lokalne szkoły nauczały, że ​​każde twierdzenie, że Izrael nie ma prawa do istnienia, jest antysemickie


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.