Uncategorized

„Wróg Izraela jest wrogiem Ameryki Środkowej”

Kraje Ameryki Środkowej organizują bezprecedensowe wydarzenie wirtualnej solidarności z Państwem Izrael

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei bierze udział w ceremonii upamiętniającej w Yad Vashem Holocaust podczas wizyty w Jerozolimie w 2019 roku.

W Forum Środkowoamerykańskim dla Izraela wzięło udział sześć krajów Ameryki Środkowej – Gwatemala, Panama, Honduras, Salwador, Dominikana i Nikaragua – i podpisało deklarację poparcia dla narodu żydowskiego i Państwa Izrael podczas wydarzenia.

Podkreślając swoje zaangażowanie w edukację przyszłych pokoleń na temat Holokaustu i zwalczanie antysemityzmu, w tym uznając roboczą definicję antysemityzmu IHRA (The International Holocaust Remembrance Alliance), zadeklarowali: „Sprzeciwiamy się antysemityzmowi i wszelkiego rodzaju nienawiści. Wspieramy IHRA tak, jak robią to kraje i instytucje na całym świecie, aby uprościć egzekwowanie prawa i radzić sobie z konsekwencjami antysemityzmu w prawidłowy i sprawiedliwy sposób”.

Impreza była prowadzona przez Centrum Efektu Żydowskiego wraz z międzynarodowym Ruchem Walki z Antysemityzmem (CAM), Ligą Przyjaźni Izrael-Gwatemala, Kongresem Gwatemali i Gwatemalską Społecznością Żydowską.

Prezydent Gwatemali dr Alejandro Eduardo Giammatti oświadczył podczas wydarzenia: „Wrogowie Izraela są naszymi wrogami, a przyjaciele Izraela są naszymi przyjaciółmi. Ogłosiliśmy Hezbollah organizacją wrogą dla stanu Gwatemala, deklarując, że nigdy nie otrzymamy żadnych inwestycji gospodarczych, które mogą pochodzić od grup lub krajów powiązanych z Hezbollahem”.

W wydarzeniu uczestniczyli także posłowie z Kostaryki, Dominikany, Gwatemali, Panamy, Hondurasu i Salwadoru oraz senatorowie i kongresmeni USA.

Izraelski minister spraw zagranicznych i alternatywny premier Yair Lapid powiedział podczas wydarzenia: „Stajemy ramię w ramię w walce z globalnym terroryzmem. Jednym z głównych kroków jest zdelegalizowanie Hezbollahu i jestem wdzięczny tym, którzy podjęli ten krok i wezwali wszystkie kraje do pójścia w ich ślady”.

Robert Singer , prezes Jewish Impact Center: „Przez większość mojej kariery pracowałem nad promocją relacji między narodem żydowskim a naszymi przyjaciółmi na całym świecie. Z dumą mogę powiedzieć, że naród Gwatemali i Ameryki Środkowej jest jednym z najsilniejszych sojuszników narodu żydowskiego i państwa Izrael i za to chciałbym podziękować prezydentowi, Kongresowi, rządowi i narodowi gwatemalskiemu. Cieszę się, że mogę promować to specjalne wydarzenie Ruchu do Walki z Antysemityzmem, Centrum Żydowskiego Wpływu, Kongres Gwatemali i Forum Ameryki Środkowej dla Izraela, aby zmobilizować państwa regionalne, aby stworzyć zjednoczony front Ameryki Środkowej, wzywający o wsparcie izraelskie i wspólne działanie przeciwko antysemityzmowi, antyizraelizmowi i nienawiści”.

Wróg Izraela jest wrogiem Ameryki Środkowej”

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.