Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.8 – 26.8


Podpułkownik Avichay Adraee, szef wydziału mediów arabskich Jednostki Rzecznika Sił Obronnych Izraela, ostrzegł w środę mieszkańców Strefy Gazy, aby nie słuchali wezwania Hamasu do zamieszek wzdłuż granicy z Izraelem .


 Izraelczyk Iyad Shalabi zdobył w środę złoty medal na 100 m stylem grzbietowym w kategorii S1 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.


Sześćdziesiąt lat po tym, jak niesławny nazistowski zbrodniarz wojenny Adolf Eichmann został schwytany przez agentów Mossadu i sprowadzony do Izraela na rozprawę, niemieckie media po raz pierwszy ujawniły tożsamość osoby uważanej za wydał Eichmanna.


Rabin Ratzon Arusi, przewodniczący Komisji Naczelnego Rabinatu ds. Dialogu ze Stolicą Apostolską, wyraził zaniepokojenie ostatnimi uwagami papieża Franciszka dotyczącymi prawa żydowskiego.


 Israel Aerospace Industries (IAI) wraz z niemiecką firmą zbrojeniową Hensoldt dostarczy nowe radary niemieckiej marynarce wojennej, poinformowały we wtorek firmy.


Na Zachodni Brzeg i do Strefy Gazy dotarła dostawa 500 000 szczepionek z USA w celu przeciwdziałania trwającemu koronawirusowi.


premier Izraela Naftali Bennett zamierza przedstawić alternatywę do ponownego wejścia na 2015 Iran Deal Porozumienie nuklearne z Iranem, albo JCPOA-kiedy spotyka się z prezydentem USA Joe Bidenem


 Palestinska Media Watch wysłał skargę do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) przeciwko przewodniczącemu Palestyńskiego Komitetu Olimpijskiego za jego poparcie dla bojkotów przeciwko izraelskim sportowcom.


minister obrony Benny Gantz powiedział, że długoterminowe porozumienie o zawieszeniu broni z Hamasem jest uzależnione od powrotu Izraelczyków od dawna przetrzymywanych w niewoli w Strefie Gazy. Dotyczy to kwestii odzyskania ciał izraelskich żołnierzy (Orona Saula i Hadara Goldina) zabitych podczas walk w 2014 r., oraz dwóch cywilów (Avera Mangistau i Hisham al-Saeed), którzy osobno wśliznęli się do tej nadmorskiej enklawy i zostali aresztowani przez Hamas.


Według naukowców z Wielkiej Brytanii ochrona przed COVID-19 oferowana przez dwie dawki szczepionek Pfizer/BioNTech i Oxford/AstraZeneca zaczyna zanikać w ciągu sześciu miesięcy, co podkreśla potrzebę zastrzyków przypominających.


Izrael musi stworzyć regionalną koalicję przeciwko Iranowi we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, powiedział premier Naftali Bennett w środę dla New York Times po wylądowaniu w USA podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty państwowej od czasu objęcia urzędu.


Suhail Shaheen, rzecznik talibów w Doha w Katarze, powiedział, że mniejszości w Afganistanie nie zostaną poszkodowane, w tym ostatni żyjący w kraju Żydzi, którzy prawdopodobnie pozostali


Największy izraelski producent i eksporter cytrusów – Mehadrin – ogłosił, że po raz pierwszy rozpocznie uprawę awokado w Maroku, ponieważ stara się zaspokoić stale rosnący popyt na Awkado


18-letni Izraelczyk Yonatan Kapitolnik zdobył w sobotę złoty medal w skoku wzwyż ( 219 cm )podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce U-20.


Szef sztabu Izraelskich Sił Zbrojnych gen. broni Aviv Kochavi powiedział w środę, że postęp nuklearny Iranu skłonił wojsko do przyspieszenia przygotowań operacyjnych do przygotowania opcji ataku na program nuklearny Teheranu.


Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział w środę, że Iran stał za śmiertelnym atakiem dronów w zeszłym miesiącu na tankowiec.


 W Düsseldorfie w Niemczech ma zostać otwarta wystawa poświęcona życiu i dziedzictwu żydowskiego handlarza Maxa Sterna po tym, jak została nagle odwołana w 2017 r. w związku z roszczeniem o restytucję, donosi The Art Newspaper .


Izraelscy rolnicy, którzy dają swojej ziemi roczny odpoczynek W Izraelu co siódmy rok ma być rokiem sabatowym, kiedy rolnicy nie uprawiają plonów. To wspaniały odpoczynek na polach, ale wielki sprawdzian wiary.


Egipt ogłosił, że od czwartku otworzy na trzy dni przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy, aby umożliwić Palestyńczykom powrót z Egiptu do swojej nadmorskiej enklawy. Ruch będzie możliwy tylko w jedną stronę. Egipskie towary i pomoc humanitarna będą również wpuszczane do Strefy Gazy.


Rebe Chaim Kanievsky , przywódca dużej ultra-ortodoksyjnej społeczności, otrzymał dalsze spostrzeżenia z góry. „Nauczyciel lub wychowawca, który nie został zaszczepiony, nie przyjdzie nauczać” – powiedział w tym tygodniu rebe Salmanowi Zarka , izraelskiemu dyrektorowi ds. COVID-19. Dodał, że „dyrekcja szkół ma zawieszać niezaszczepionych nauczycieli”.


Libański lekarz Jamal Rifi mówi, że został skazany zaocznie na 10 lat więzienia przez trybunał wojskowy w Libanie, ponieważ współpracuje z organizacją charytatywną, która pomaga sprowadzać Palestyńczyków do izraelskich szpitali na leczenie.


Uniwersytet Technion w Hajfie ogłosił w czwartek, że podczas wizyty Angeli Merkel w Izraelu w przyszłym tygodniu przyzna niemieckiej kanclerz tytuł doktora honoris causa.


Niemiecki rząd poinformował w czwartek, że kanclerz Niemiec Angela Merkel odwołała planowaną weekendową wizytę w Izraelu z powodu sytuacji w Afganistanie.


Spotkanie prezydenta USA Joe Bidena i premiera Izraela Naftalego Bennetta jest opóźnione z powodu wydarzeń w Afganistanie,


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.