Uncategorized

Prof. Barbara Engelking jedną z najbardziej wpływowych światowych historyczek i historyków


Prof. Barbara Engelking jedną z najbardziej wpływowych światowych historyczek i historyków

Prof. Barbara Engelking jedną z najbardziej wpływowych światowych historyczek i historyków (fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta)Prof. Barbara Engelking znalazła się na 12. miejscu listy najbardziej wpływowych historyków i historyczek przygotowanej przez Academic Influence

Zespół naukowców i badaczy danych z Academic Influence przygotował listę 25 najbardziej wpływowych obecnie historyków i historyczek, którzy wnieśli znaczący wkład w pogłębianie naszego rozumienia historii i metod badań historycznych.

„Osoby te znacząco wpłynęły na dyscyplinę naukową, jaką jest historia, w latach 2010-20. Wpływ może być wytwarzany na wiele różnych sposobów. Niektórzy mieli rewolucyjne idee, inni wspięli się po szczeblach popularności, ale wszyscy są naukowcami zajmującymi się głównie historią” – czytamy na stronie Academic Influence.

Autorzy rankingu zaznaczają jednak, że zestawienie nie jest listą najbardziej wpływowych współczesnych historyków. „Skupiamy się na liczbie cytowań i obecności naukowców w sieci w ciągu ostatnich 10 lat” – tłumaczą.

Barbara Engelking wśród najbardziej wpływowych światowych historyków i historyczek

Na 12. miejscu w zestawieniu znalazła się prof. Barbara Engelking, współzałożycielka i dyrektorka Centrum Badań nad Zagładą Żydów, socjolożka, psycholożka, autorka i redaktorka. Polska naukowczyni jest jedną z czterech kobiet, których nazwiska widnieją na liście Academic Influence.

„Jak większość badaczy Holocaustu, Engelking spotykała się z wieloma kontrowersjami. Niektórzy krytycy wskazywali na niespójności w jej charakterystyce działań i intencji niektórych osób. Mimo to jej pełna niuansów i gruntownie przebadana praca wydobywa na światło dzienne ukryte aspekty polsko-żydowskiego doświadczenia w czasie Holokaustu – historii niezrozumianej przez wielu współczesnych, którzy zostali źle poinformowani o prawdziwej roli polskich obywateli w czasie nazistowskiej zagłady” – czytamy.

W latach 2014-18 prof. Engelking była przewodniczącą Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Została zwyciężczynią plebiscytu na Człowieka Roku 2018 wśród czytelników „Wyborczej” w kategorii „O pamięć naszą i waszą”.

W zestawieniu, na miejscu 13., znalazł się również Jan T. Gross, polsko-amerykański socjolog i historyk specjalizujący się w europejskiej historii XX wieku i historii zagłady Żydów.

Na szczycie listy uplasował się David Christian, amerykański historyk i badacz historii Rosji, a tuż za nim Yuval Noah Harari, izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz autor bestsellerów „Sapiens: od zwierząt do bogów” oraz „Homo deus: krótka historia jutra”.

Justyna Grocha


Prof. Barbara Engelking jedną z najbardziej wpływowych światowych historyczek i historyków

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.