Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.9 – 19.9


Siły izraelskie schwytały dwóch pozostałych palestyńskich uciekinierów z więzienia Gilboa pod koniec soboty. Zostali schwytani w mieście Jenin na Zachodnim Brzegu i poddali się bez walki, podało wojsko.


Australia popełniła „ogromny” błąd dyplomatyczny, powiedział w sobotę ambasador Francji, który został odwołany do Paryża po tym, jak Canberra zrezygnowała z wielomiliardowego zamówienia na francuskie okręty podwodne na rzecz alternatywnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.


Trzech Palestyńczyków zostało złapanych w sobotę na przekraczaniu granicy Gazy do Izraela.Zostali aresztowani przez IDF z nożami i narzędziami używanymi do przebijania się przez ogrodzenie graniczne.


Minister energii Syrii powiedział, że atak na jedną z linii gazowych na stacji Deir Ali doprowadził do przerwy w dostawie prądu, która dotknęła stolicę Damaszku, jej obrzeża


Reprezentacja Izraela w baseballu awansowała do europejskich finałów, gdzie zmierzy się z Holandią po pokonaniu Włoch 5:11.


Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że ponad 3 miliony Izraelczyków otrzymało już trzecią szczepionkę na koronawirusa.


Lider opozycji Benjamin Netanjahu ponownie zaproponował ministrowi obrony Benny’emu Gantzowi umowę koalicyjną, zgodnie z którą Błękitno-Biały szef zostałby premierem, poinformowano w piątek.


 Nowe badanie opublikowane w piątek przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) jako najnowsze sugeruje, że szczepionka Moderna COVID zapewnia lepszą długoterminową ochronę przed hospitalizacją niż Pfizer.


W najbliższych dniach zostanie ogłoszona aukcja na przeprowadzenie prac wykopaliskowych – gdzie na Negewie powstanie nowa siedziba Zarządu Wywiadu IDF – poinformował Wydział Inżynierii i Budownictwa Ministerstwa Obrony.


W swoich pierwszych publicznych komentarzach na temat decyzji FDA z piątku o zatwierdzeniu dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer tylko dla starszych Amerykanów i osób uważanych za wysokiego ryzyka, premier Naftali Bennett przewidział w sobotę wieczorem, że Stany Zjednoczone stopniowo zaczną oferować zastrzyk innym grupom po przedstawieniu danych naukowych z Izraela.


Portugalia zezwoli na wjazd Izraelczyków posiadających świadectwo szczepienia lub wyzdrowienia COVID-19 po wcześniejszym zakazie wjazdu Izraelczyków .Zatwierdzenie jest wynikiem umowy między Izraelem a UE, która uzgodniła wzajemne uznawanie świadectw szczepień


 Czterech turystów SpaceX wylądowało na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy w sobotę wieczorem po spędzeniu trzech dni w kosmosie, pomyślnie kończąc pierwszą w historii misję orbitalną bez profesjonalnych astronautów na pokładzie.


Ra’am MK Walid Taha potwierdził, że jego partia nie opuści koalicji, nawet jeśli wybuchnie konflikt z Gazą,


Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, potwierdził w sobotę długotrwały zakaz uprawiania przez Islamską Republikę sportu wyczynowego z Izraelczykami


 Sukkot, czyli „Festiwal Szałasów”, obchodzony jest 15 dnia Tishri.  Zaczyna się o zachodzie słońca w poniedziałek, 20 września, i zakonczy sie przed zachodem słońca w poniedziałek, 27 września


Izraelski międzynarodowy kanał informacyjny i24NEWS ogłosił we wtorek podpisanie umowy o partnerstwie medialnym z Radą Biznesu ZEA-Izrael.


Premier Libanu Najib Mikati poprosił swojego ministra spraw zagranicznych o zwrócenie się do organizacji międzynarodowych o wyjaśnienia po tym, jak Izrael przyznał amerykańskiej grupie usług naftowych Halliburton kontrakt na odwierty na Morzu Śródziemnym.


Izraelscy przywodzy i rodziny poleglych zebrali się w niedzielę na górze Herzl w Jerozolimie, aby upamiętnić 48. rocznicę wojny Jom Kippur w 1973 roku.


Niespodzianka, taka jak wojna Jom Kippur, nigdy się nie powtórzy”Prezydent Isaac Herzog uczestniczy w uroczystości upamiętniającej wojnę Jom Kippur na górze Herzl


Od środy Izraelczycy mogą znacznie łatwiej zmieniać banki. Nowy system umożliwia klientom banków szybkie i bezpłatne przechodzenie z jednego banku do drugiego online.


Wielkie Święta, a konkretnie święto Sukot, to czas radości i czasu spędzanego z rodziną. Ale dla ubogich, starszych lub owdowiałych może to być okres dodatkowego stresu i wyzwania, aby położyć jedzenie na stole.W tym celu Colel Chabad — najdłużej działająca nieprzerwanie organizacja charytatywna w Izraelu, założona w 1788 roku — dostarcza do ponad 15 000 domów paczki wypełnione wszystkim, od ryżu i fasoli po kurczaki i wino.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.