Uncategorized

Nagroda im. Joanny Wiszniewicz


Joanna Wiszniewicz

Przyslala Irena Wóycicka

Dzięki ofiarności tych, którzy chcieli upamiętnić Joannę Wiszniewicz i jej książki dokumentujące skomplikowane losy polskich Żydów pokolenia Marca ’68, od 2010 roku przyznawane są nagrody Jej imienia w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego na najlepszą pracę magisterską z dziedziny humanistyki.  Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” (zob. www.otwarta.org). Coroczną Nagrodę im. Joanny Wiszniewicz otrzymały dotychczas rozprawy poruszające problematykę bliską różnorodnym zainteresowaniom patronki. Można wśród nich znaleźć prace historycznoliterackie, ale także socjologiczne i antropologiczne, teatrologiczne i muzykologiczne. W tym roku wyczerpały się fundusze, z których ta nagroda była finansowana. Dlatego kolejny raz zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie funduszu nagrody, tak aby nadal, jak co roku, najzdolniejsi studenci wydziałów humanistycznych mogli cieszyć wyróżnieniem Jej imienia. 

Na podstawie rozmów, które przeprowadziła z polskimi Żydami z pokolenia Marca ‘68, Joanna Wiszniewicz z niezwykłą wrażliwością i talentem przedstawiła ich skomplikowane losy i różne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą. Za niezwykły dokument o losach tego pokolenia, książkę Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, została w 2008 roku uhonorowana nagrodą Pióro Fredry za najlepszą książkę roku. Wyróżnienia i wysokie oceny krytyki zdobyły również jej wcześniejsze publikacje: Z Polski do Izraela. Rozmowy z pokoleniem ’68 oraz „A jednak czasem miewam sny”. Historia pewnej samotności.

Ciężka choroba i śmierć Joanny 31 stycznia 2009 roku niestety przerwały    prowadzone przez Nią pracę nad losami i dramatycznymi wyborami polskich Żydów – zarówno tych, którzy wyemigrowali, jak i tych, którzy zostali w kraju. 

Liczymy na Was, zarówno na tych, którzy Joannę znali osobiście, jak i znających ją tylko z Jej twórczości. Wszystkim sponsorom (jeśli tylko będą tego chcieli) zobowiązujemy się przesyłać wszelkie dane na temat wyróżnionych prac oraz informacje o stanie środków na koncie. 

Podajemy link z opisem konkursu: 

Wpłaty w kraju na konto: 14 1020 1055 0000 9102 0146 3298 

z dopiskiem: „Konkurs im. J.J. Lipskiego. Nagroda im. J. Wiszniewicz”

Wpłaty z zagranicy:
Kod SWIFT: BPKOPLPW
Kod IBAN: PL 14 1020 1055 0000 9102 0146 3298

z dopiskiem: „Konkurs im. J.J. Lipskiego. Nagroda im. J. Wiszniewicz”

Istnieje również możliwość wpłat za pomocą systemów PayPal i Przelewy24.pl – https://www.otwarta.org/wesprzyj-nas/przekaz-darowizne/  

Marek Gumkowski

Irena Wóycicka

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.