Uncategorized

Wiodący na świecie samolot stealth ma komponenty wyprodukowane w Izraelu

Każdy pilot F-35 zawdzięcza izraelskiemu przemysłowi pewną część swojego sukcesu operacyjnego. Oto niektóre z elementów myśliwca

Wiodący na świecie samolot stealth ma komponenty wyprodukowane w Izraelu

Hełm noszony przez pilota myśliwca typu stealth F-35 od dawna nie był zwykłym hełmem, lecz osobistym systemem pilota, HMDS, skonstruowanym przez izraelskiego producenta Elbit Systems. To wyrafinowany system nasycony technologiami, elektroniką, wizją, kontraktami, dźwiękiem, akcelerometrami, kamerami, HUD-em z góry – wszystko zapakowane w kask, który waży mniej niż 1,5 kg i kosztuje setki tysięcy dolarów.

Helm do F-35 jest produkowany w fabryce Elbit Systems w Karmielu. Każdy hełm jest osobisty, dostosowany indywidualnie do każdego pilota, praca , który trwa kilka dni i obejmuje skan 3D głowy, odległość między oczami pilota i wiele innych momentow. System głowicy zawiera reflektor VISOR, na który rzutowane są dane lotu i misji.

Wyrafinowany hełm „kontroluje” uzbrojenie i kieruje je na cel, prostym ruchem, który pilot wykonuje głową. Oto cenne zalety systemu: szybki czas reakcji i zmniejszenie nakładu pracy pilota

Skrzydła samolotu to także znacznie więcej niż aerodynamicznie ukształtowane żelazne bloki. Stanowią raczej zaawansowaną kumulację technologii kompozytów, produkowanych z najwyższą precyzją przez Israeli Aerospace Industries (IAI).

Yaakov Rozman, Director of Aviation Assemblies w Aviation Division, IAI: „Zdobyliśmy kontrakt na produkcję skrzydeł po 25 latach doświadczenia i doskonałości w tej dziedzinie. Rozpoczęliśmy montaż linii produkcyjnej skrzydeł F-35 w 2013 roku i niecały rok później rozpoczęliśmy już produkcję.

„Pokrycie skrzydła jest wykonane z kompozytów grafitu, epoksydu i BMI. Podwozie jest wykonane z materiałów takich jak tytan i uran. Do tej pory wyprodukowaliśmy 270 par skrzydeł – dla modelu A F-35, najpopularniejszego modelu.”

https://www.israeldefense.co.il/en/node/52041

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.