Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.12 – 25.12


Nir-Or, izraelski producent systemów elektronicznych, ogłosił we wtorek, że zakończył dostawę pierwszych modeli zaawansowanych systemów wideo dla transportera opancerzonego Namer, należących do Sił Obronnych Izraela.


Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział, że federacje sportowe na całym świecie muszą udostępnić zawody sportowcom ze wszystkich krajów, po tym jak mistrzostwa swiata w squasha  w Malezji zostały odwołane z powodu zakazu udziału Izraela.


Sąd Najwyższy USA wyda w przyszłym miesiącu ostateczne orzeczenie w sprawie statusu własności obrazu Camille Pissarro, który Żydówka uciekająca z nazistowskich Niemiec sprzedała nazistowskiemu urzędnikowi


Nowe dane z Ministerstwa Aliyi i Integracji, Agencji Żydowskiej i Nefesh B’Nefesh pokazują najwyższą aliję z Francji od czterech lat, dramatyczny wzrost przyjazdów z RPA i kontynuację trendu o rosnącej aliyah wśród młodzieży. W 2021 r. do Izraela przybyło 27 050 nowych imigrantów, co stanowi 30-procentowy wzrost w porównaniu z 21 820 imigrantami w poprzednim roku.


Palestyński terrorysta otworzył ogień do sił izraelskich w Al-Bireh w środę wieczorem, według Izraelskich Sił Obronnych. Oddziały odpowiedziały ogniem, zabijając napastnika. Nie zgłoszono żadnych ofiar izraelskich.


sekretarz generalny izraelskiej partii Ra’am (Zjednoczonej Listy Arabskiej) pochwalił „więźniów bezpieczeństwa” za walkę z „okupacją”, stwierdził, że Wzgórze Świątynne i Ściana Płaczu należą wyłącznie do muzułmanów i wezwał do usunięcia społeczności żydowskich w Judei i Samarii.


Komisja Finansowa Knesetu zatwierdziła w czwartek dodatkowy budżet obronny w wysokości prawie 9 miliardów szekli (2,9 miliarda dolarów). Pozycje objęte nowym finansowaniem są tajne, ale ruch ten pojawia się wraz z doniesieniami, że Izrael przygotowywał plany awaryjne, aby działać militarnie przeciwko Iranowi 


19-letnia Hailey Kops, pochodząca z New Jersey, ortodoksyjna łyżwiarka będzie reprezentował Izrael na igrzyskach olimpijskich w Pekinie


Tabletka przeciwwirusowa firmy Merck & Co na COVID-19 dotrze do Izraela w ciągu najbliższych dwóch tygodni


Prezydent Turcji Tayyip Erdogan gościł w środę rabinów ze społeczności żydowskich w Turcji w swoim pałacu w Ankarze, podał Ynet.„Relacje między Turcją a Żydami i Izraelem zawsze będą silne” – powiedział podczas spotkania Erdogan. „Stosunki gospodarcze między krajami są silniejsze niż kiedykolwiek i będą się umacniać.


Pierwszy astronauta z Emiratów przywiózł ze sobą izraelską flagę podczas podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2019 roku, powiedział w czwartek dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych.


Maroko, Izrael, USA obchodzą pierwszą rocznicę stosunków dyplomatycznych między Jerozolimą a Rabatem


Dokumenty, zdjęcia i starożytne rękopisy z klasztoru na Półwyspie Synaj są teraz dostępne bezpłatnie na stronie internetowej Biblioteki Narodowej Izraela.


izraelscy ochroniarze zatrzymali 14-letniego palestyńskiego terrorystę, zanim ten zdołał zaatakować Izraelczyków na głównym dworcu autobusowym w Tel Awiwie. Ochroniarze zwrócili uwagę na podejrzane zachowanie młodego Araba, przy którym znaleziono nóż kuchenny. Przyznał się do zamiaru przeprowadzenia ataku terrorystycznego.


pomimo deszczowej zimowej pogody, tysiące Izraelczyków wzięło udział w marszu do pozostałości placówki osadniczej Homesz w środkowej części Samarii, gdzie mieści się obecnie jesziwa Homesz. W ten sposób zakończono sziwę (siedmiodniowy okres żałoby) po Jehudzie Dimentmanie, który został zamordowany tuż przed wjazdem do Homesz.


Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork zwrócił się do państwowych instytucji finansowych o zniesienie opłat za przelewy i opłaty manipulacyjne dla odbiorców odszkodowań z tytułu Holokaustu, jeśli jeszcze tego nie zrobili.


izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły rano dwa drewniane baraki, które zostały niedawno wzniesione w placówce osadniczej Homesz w środkowej części Samarii. Nie ewakuowano jesziwy, ani baraków mieszkalnych dla studentów. Zburzono jednak wieżę ciśnieniową, pozostawiając mieszkańców bez wody (4 rodziny z 10 dziećmi i około 70 studentów jesziwy).


Stoki narciarskie na górze Hermon zostały otwarte dla publiczności po raz pierwszy w tym sezonie.


Administracja Bidena porzuca Izrael, powołuje antysemitów, mówi przywódca syjonistyczny


Podczas gdy chrześcijanie stoją w obliczu prześladowań i malejącej liczby na Bliskim Wschodzie, chrześcijanie izraelscy stają w obliczu innej rzeczywistości, w której rośnie liczba i wysoka jakość życia.


Wszystko wskazuje na to, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zrezygnowała, przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości, z prób ponownego otwarcia swojego konsulatu dla Palestyńczyków w Jerozolimie.


W ocenie senatora USA Jamesa Rischa (R-Idaho), przyszłość porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA) „rozwiąże Izrael”, a nie światowe mocarstwa, które faktycznie negocjuja z Teheranem.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie wioski Burka, w pobliżu placówki osadniczej Homesz w środkowej części Samarii. Palono opony i rzucano kamieniami w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.


miasta Riszon Lezion i Ma’ale Adumim zostały ogłoszone czerwonymi strefami z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków infekcji koronawirusem w każdym z nich.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.