Uncategorized

Siły Obronne Izraela


Opublikowały raport zawierający przegląd wydarzeń z minionego roku i ocenę sytuacji bezpieczeństwa Izraela na nadchodzący rok. Raport pochwalił porozumienia normalizacyjne podpisane z wieloma arabskimi państwami, mówiąc, że prawdopodobnie przyczyniły się one do względnie stabilnej sytuacji bezpieczeństwa w ciągu ostatniego roku. Raport dodał, że pogłębiający się kryzys gospodarczy w Libanie i Syrii, wraz z ciągłą współpracą między Izraelem i innymi arabskimi państwami, odegrały kluczową rolę w poprawie kwestii bezpieczeństwa. W minionym roku Siły Obronne Izraela zaatakowały tysiące celów terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. Ataki te obejmowały tajne operacji sił specjalnych.

Podczas tej międzywojennej wojny użyto różnorodnych systemów broni i amunicji. Według danych wywiadu, zwiększona aktywność Sił Obronnych Izraela umożliwiła zamknięcie 70% lądowych, powietrznych i morskich szlaków przemytu broni wykorzystywanych przez wrogów Izraela. W ocenie wojskowego wywiadu, w 2022 r. Hamas, Hezbollah, Irańczycy i Syryjczycy, nie zainicjują żadnych poważnych ataków na państwo żydowskie. Jeśli to zrobią, prawdopodobnie będzie to reakcja na ataki zainicjowane przez Siły Obronne Izraela. Syryjczycy obecnie koncentrują swoje wysiłki na konsolidacji swojej władzy na około 60% terytorium ich kraju, którego reszta pozostaje pod kontrolą Kurdów i Turków.

Niewielka część kraju znajduje się pod kontrolą Amerykanów, którzy wspierają wysiłki Izraela zmierzające do wypchnięcia Irańczyków z Syrii. W tym celu, w 2021 r. izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w Syrii więcej operacji niż w poprzednich dwóch latach. Odnotowano przy tym wzrost prób zestrzelenia izraelskich samolotów przez syryjskie systemy obrony powietrznej, a liczba wystrzelonych przez Syrię rakiet przeciwlotniczych była wyższa niż w dwóch wcześniejszych latach. Podkreślono, że rakiety były wystrzeliwane chaotycznie, niemalże na ślepo, a dwukrotnie odłamki syryjskich rakiet przechwytujących spadły na terytorium Izraela.

W odpowiedzi izraelskie lotnictwo wielokrotnie atakowało baterie, z których wystrzelono rakiety. W raporcie wskazano, że Irańczycy w końcu zareagują na izraelskie naloty na Syrię, czego dowodem jest niedawny atak dronów na amerykańską bazę w al-Tanf, oraz coraz częstsze ataki na amerykańskie bazy w Iraku. Jeśli chodzi o Liban, to w minionym roku Siły Obronne Izraela ograniczyły liczbę przypadków naruszania libańskiej przestrzeni powietrznej, skupiając się na gromadzeniu danych wywiadowczych, co w dalszej perspektywie wzmacnia wojskowe zdolności Izraela w tym obszarze. Odnosząc się do problematyki Iranu, wskazano, że Siły Obronne Izraela przyspieszyły przygotowania do możliwego ataku na irańskie obiekty nuklearne. Przy tej okazji wskazano, że w minionym roku armia zwiększyła swoje zdolności zwalczania infiltracji wrogich dronów. Zaskoczeniem było ujawnienie, że w 2021 r. doszło do 74 przypadków naruszenia granic kraju przez wrogie drony, i wszystkie one zostały udaremnione (w 2020 r. było 94 takich zdarzeń, a w 1919 r. 54).

W większości były to przeloty dronów Hamasu ze Strefy Gazy lub dronów Hezbollahu z Libanu, które starały się obserwować pozycje i aktywność izraelskich sił wzdłuż granic. Jeśli chodzi o terytoria palestyńskie, Izrael w minionym roku odnotował wzrost liczby ataków terrorystycznych, ale także spadek liczby ofiar śmiertelnych (2 ofiary). Jest to najniższa liczba odnotowana w ostatnich latach (w 2020 r. odnotowano 3 ofiary, w 2019 r. było 5, a w 2018 r. było 14). W ubiegłym roku zatrzymano 2 899 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną oraz skonfiskowało około 11 mln szekli, które miały być wykorzystane na terroryzm. W tym samym czasie odnotowano również wzrost liczby przestępstw o motywach nacjonalistycznych popełnianych przez Żydów na Palestyńczykach, które koncentrowały się głównie na wycinaniu i niszczeniu drzew oliwnych, oraz podpalaniu arabskich samochodów.

W rejonie Strefy Gazy od majowej konfrontacji utrzymywał się spokój, a liczba wystrzelonych rakiet była niższa niż w analogicznych okresach wcześniejszych lat (po ostatniej operacji wystrzelono 5 rakiet, w 2014 r. po operacji „Ochronny Brzeg” wystrzelono 22 rakiety, w 2012 r. po operacji „Filar Obrony” wystrzelono 76 rakiet, a w 2009 r. po operacji „Płynny Ołów” wystrzelono 196 rakiet). Pokazuje to wzrost skuteczności operacji i wzrost siły odstraszania. Nastąpił niewielki postęp w kwestii zwrotu ciał dwóch poległych żołnierzy i uwolnienia dwóch cywilów przetrzymywanych przez Hamas w Gazie. Wydaje się, że głównym punktem sporu pozostaje liczba terrorystów, których uwolnienia żąda Hamas. W kwestii szkoleń Siły Obronne Izraela planują w 2022 r. zmniejszyć niebezpieczną lukę powstałą w ciągu minionych dwóch lat w wyniku pandemii i braku budżetu państwa.

Poważnie zaszkodziło to zdolnościom operacyjnym sił rezerwowych armii. Jako duży sukces odnotowano zwiększenie w 2021 r. zdolności manewrowych Sił Obronnych Izraela, co osiągnięto dzięki wzrostowi informacji wywiadowczych, wzrostowi zdolności do przeprowadzania różnych rodzajów ataków, wzrostowi liczby sił operacyjnych gotowych do podjęcia natychmiastowych działań bojowych oraz rozmieszczeniu koordynatorów wsparcia ogniowego na różnych poziomach, dzięki czemu poprawiono współpracę między różnymi rodzajami broni. Podsumowując, raport jest optymistyczny jeśli chodzi o bezpieczeństwo Izraela w 2022 r.

Efraim FB

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.