Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomsci z Izraela dzien po dniu 22.1 – 23.1


Na Forum Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela w premier Izraela Naftali Bennett powiedział, że główną misją kraju jest znaczne zaszkodzenie irańskiemu reżimowi i jego regionalnym pełnomocnikom, takim jak Hezbollah, Hamas i inni. 


Podręczniki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich promują pokój i normalizację z Żydami i Izraelem; jednak Izrael wciąż nie jest na mapach szkolnych.


Rada Miejska w Ann Arbor w stanie Michigan jednogłośnie przyjęła uchwałę potępiającą antysemityzm i antyizraelskie demonstracje, które odbywają się co tydzień przed lokalną synagogą od 18 lat.


Prezydent Tufts University, Tony Monaco, ogłosił, że szkoła podejmie nowe środki w celu bezpośredniej walki z antysemityzmem na kampusach, zgodnie z listem wysłanym w czwartek do studentów, wykładowców i pracowników.


Katar podpisał porozumienie w sprawie dostaw izraelskiego gazu do elektrowni w Gazie. Katar utworzy rachunek powierniczy z firmami zajmującymi się dystrybucją energii elektrycznej w Strefie Gazy, aby sfinansować koszty dostaw gazu i wytwarzania energii elektrycznej przez jedyną elektrownię w Gazie. Będzie to kwota 5 mln dolarów miesięcznie.


wojskowe skrzydło al-Fatah i inne palestyńskie organizacje militarne zagroziły przeprowadzeniem ataków terrorystycznych na Izraelczyków, zarówno w Izraelu, jak i na terytoriach palestyńskich.


Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie odrzucające przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) rezolucji przeciwko negowaniu Holokaustu, opisując ją jako „międzynarodowe mechanizmy reżimu syjonistycznego służące ukryciu jego zbrodni”.


W wywiadach z izraelską telewizją dyrektor generalny Pfizer, Albert Bourla, przewiduje że w ciągu kilku miesięcy świat powróci do normalnych warunków


Premier Jean Castex wraz z szefem MSW Geraldem Darmaninem, minister kultury Roselyne Bachelot oraz parlamentarzystami przyjedzie na obchody 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.


poziom wody w Jeziorze Galilejskim podniósł się o 2 cm w ciągu tego weekendu.


wystąpiło trzęsienie ziemi na północy Izraela. Wstrząsy miały siłę 4,1 stopni w skali Richtera, a ich epicentrum znajdowało się na południe od jeziora Kinneret – około 16 km na północny wschód od Beit Sze’an. Mieszkańcy Hod Haszaron, Tel Awiwu, a nawet Beer Szewy zgłaszali informacje o ruszających się meblach w ich domach. Nikt nie ucierpiał. Nie ma raportów o szkodach.


Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu miasta Ma’ale Adumim na wschód od Jerozolimy. Rozbite zostały szyby, ale nikt nie odniósł obrażeń.


Biblioteka Narodowa Izraela po raz pierwszy udostępnia publicznie 500-letni list rzucający światło na życie jednego z najbardziej wpływowych kabalistów w żydowskiej historii. List, który został upubliczniony na cześć nieżyjącego już kolekcjonera jerozolimskiego Ezry Gorodesky’ego, jest „na wagę złota”, powiedział Yoel Finkelman, kurator kolekcji Judaica w bibliotece.Autor listu imieniem David napisał do rabina Izaaka ben Salomona Lurii Aszkenazy, zwanego w żydowskich kręgach religijnych „Ha’ARI hakadosz”, podczas pobytu rabina w Egipcie w XVI wieku.


Drugie trzęsienie w ciągu 12 godzin wstrząsa północnym Izraelem


Gabinet Izraela zatwierdził w niedzielę propozycję zwiększenia budżetu muzeum pamięci o Holokauście Yad Vashem o 29 mln szekli (9,2 mln USD), zgodnie z oświadczeniem Kancelarii Premiera.


W ramach wysiłków na rzecz ożywienia międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem Rosja omawiała w ostatnich tygodniach możliwą umowę przejściową


Philippine Airlines ogłosiły że od kwietnia będą obsługiwać dwa bezpośrednie loty tygodniowo do Izraela


Bez szczepionek Izrael miałby prawie 30 000 zgonów na COVID


 Rok 2021 był najbardziej antysemicki w ostatniej dekadzie, według raportu opublikowanego w poniedziałek przez Agencję Żydowską i Światową Organizację Syjonistyczną.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.