Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.1 – 31.1


Izrael i Indie świętowały w sobotę 30-lecie stosunków dyplomatycznych, a każdy kraj oświetlił historyczne miejsca i specjalne przemówienia wideo swoich przywódców.


Prezydent Izraela Isaac Herzog przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w niedzielę rano, rozpoczynając pierwszą w historii izraelską wizytę prezydencką w tym kraju.


Pół miliona nowych drzew do ochłodzenia ulic Izraela


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii poinformowało w piątek, że fińscy dyplomaci zostali zaatakowani przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus, opracowane przez izraelską firmę NSO Group Technologies.


W nocy palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski pojazd wojskowy w pobliżu arabskiej wioski Tell w środkowej części Samarii. Krótko później ostrzelano izraelskich żołnierzy pomiędzy osiedlami żydowskimi Havat Gilad i Icchar w środkowej Samarii. Nikt z żołnierzy nie doznał obrażeń.


Były dowódca wojskowego skrzydła Hamasu, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela, uciekł z więzienia o zaostrzonym rygorze w Strefie Gazy.


Żołnierze IDF dostana wzrost wynagrodzeń do końca tygodnia – powiedzial premier Bennett


Nagroda Nobla w dziedzinie chemii zdobyta przez człowieka uratowanego z Holokaustu została sprzedana na aukcji w zeszłym tygodniu za 457 531 dolarów.Nagroda Nobla została przyznana Walterowi Kohnowi w 1998 roku za opracowanie teorii funkcji gęstości.


Prezydent Izraela Isaac Herzog i książę koronny Abu Zabi szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan odbyli w niedzielę spotkanie robocze, które trwało ponad dwie godziny. Spotkanie było pierwszym między dwoma liderami.


Podręczniki Autonomii Palestyńskiej pozostały w dużej mierze niezmienione i nadal zawierają podżeganie do przemocy i nienawiści, pomimo deklaracji Unii Europejskiej, że będzie współpracować z Autonomią Palestyńską w celu ich zrewidowania


Podczas spotkania w grudniu prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas poprosił ministra obrony Benny’ego Gantza o uwolnienie ponad dwudziestu palestyńskich więźniów z izraelskich więzień


Prezydent Izraela Isaac Herzog i pierwsza dama Michal Herzog spotkali się w niedzielny wieczór z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym starszym rabinem, który powiedział im, że ZEA są bezpieczniejsze dla Żydów niż Stany Zjednoczone.


poziom wody w Jeziorze Galilejskim podniósł się od wczoraj o 2 centymetry i wynosi obecnie – 210.3 m. Brakuje jeszcze 1.5 m do górnej czerwonej granicy.


brytyjski ekspert ds. rosyjskich dr Ofer Fridman powiedział, że wydarzenia wokół Ukrainy mogą oznaczać początek nowej zimnej wojny między trzema stronami globalnego kryzysu – Rosją, Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Rzeczą nas interesującą jest to, że Izrael wyraźnie stoi z boku tej zimnej wojny, nie angażując się po żadnej stronie.


Syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku w Syrii. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Izraelskie samoloty miały rzekomo wlecieć w przestrzeń powietrzną Libanu, skąd wystrzeliły rakiety.


rebelianci Houthi z Jemenu wystrzelili rakietę bslistyczną, która spadła w bezludnej okolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rzecznik Herzoga powiedział, że prezydent został poinformowany o szczegółach tego incydentu. Podkreślił, że nie ma zagrożenia dla prezydenta i jego otoczenia. Oczekuje się, że wizyta będzie kontynuowana zgodnie z planem.


Izraelskiej służby meteorologicznej poinformowały, że niektóre obszary w Izraelu, takie jak Ejlat i Tel Awiw, w ciągu ostatniego miesiąca odnotowały więcej opadów niż zwykle przez całą zimę.


Niemiecka firma Dynamit Nobel Defense (DND), filia izraelskiego Rafaela, ogłosiła w miniony weekend, że otrzymala kontrakt o wartości 19 milionów euro na dostawę przenośnych systemów przeciwpancernych RGW90 HEAT/HESH dla armii belgijskiej.


minister spraw zagranicznych Libanu powiedział że jego kraj nie rozbroi finansowanej przez Iran grupy terrorystycznej Hezbollah, jednego z 10 środków budowy zaufania, których zażądały od Bejrutu kraje Zatoki Perskiej.


 izraelski minister sprawiedliwości Gideon Sa’ar wyznaczył byłego prokuratora okręgowego do spraw cywilnych w Tel Awiwie Gali Baharav-Miara jako kolejnego prokuratora generalnego Izraela. Jeslibedzie zatwierdzona to bedzie pierwszą kobietą, która będzie pełniła tę rolę


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.