Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.2 – 2.2


 Większość Izraelczyków nie wierzy, że kraj ten może uniemożliwić Iranowi przekształcenie się w potęgę nuklearną, wynika z badania przeprowadzonego przez Institute for National Security Studies na Uniwersytecie w Tel Awiwie.


Firma autobusowa w Londynie twierdzi, że nie ma żadnego związku z antysemickimi obelgami, które podobno wykrzykiwano na chasydzkich Żydów spacerujących po dzielnicy Stamford Hill w Szabat. Był to jeden z serii incydentów w ostatnich dniach wymierzonych w miejscowych Żydów.


Minister zdrowia Huthis Taha Al-Motawakel powiedział w kazaniu w piątek, 21 stycznia w Sanie w Jemenie, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to osada żydowska,


Siły Obronne Izraela dołączyły do Międzynarodowych Ćwiczeń Morskich na Bliskim Wschodzie (IMX), które są największymi w historii ćwiczeniami morskimi Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA w Zatoce Arabskiej i na Morzu Czerwonym. Są to także największe ćwiczenia z bezzałogowymi systemami wojskowymi (80 systemów z 10 krajów).


Setki żołnierzy izraelskich sił zbrojnych, straży granicznej i izraelskiej policji wzięło udział w operacji bezpieczeństwa w regionie Doliny Jordanu.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał przez telefon z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem w poniedziałek.Zgodnie z odczytem apelu rzecznika Neda Price’a w Departamencie Stanu USA , obaj omawiali cel administracji Bidena, jakim jest wzmocnienie stosunków Ameryki z Autonomią Palestyńską i narodem palestyńskim, a także potrzebę poprawy jakości życia Palestyńczyków w namacalny sposób. .


Uniwersytet Hebrajski opublikował wyniki badania pracowników izraelskich szpitali, które zostało przeprowadzone między pierwszą a drugą falą pandemii koronawirusa. Wyniki pokazują, że przebywanie na pierwszej linii frontu pandemii negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne pracowników szpitala, gdyż 59% z nich zgłosiła wzrost poziomu stresu, a 35% zauważyła wzrost liczby papierosów wypalanych każdego dnia


Izrael zwrócił się do Rosji z prośbą o zaprzestanie korzystania z systemów obrony elektronicznej rosyjskiej bazy lotniczej Khmeimim położonej przy syryjskim porcie Latakia, które od kilku tygodni zakłócają fale elektromagnetyczne we wschodniej części Morza Śródziemnego, powodując między innymi poważne zakłócenia GPS w samolotach podchodzących do lądowania na lotnisku Ben Guriona. Rosjanie odrzucili prośbę i odpowiedzieli, że systemy chronią ich żołnierzy.


sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Jairem Lapidem. Blinken powiedział później: “Odbyłem dzisiaj wspaniałą rozmowę z izraelskim ministrem spraw zagranicznych i wicepremierem Jairem Lapidem. Silne dwustronne stosunki amerykańsko-izraelskie są ważne w obliczu wspólnych wyzwań, w tym ryzyka dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainę i zagrożeń ze strony Iranu.”


na międzynarodowej konferencji Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym premier Naftali Bennett powiedział: “W ciągu mniej więcej roku Siły Obronne Izraela uruchomią laserowy system przechwytywania rakiet, początkowo eksperymentalnie, a później operacyjnie. Najpierw na południu kraju, a potem w innych miejscach.


ministerstwo spraw zagranicznych wstrzymało do odwołania działalność ambasady Izraela w Kijowie. Oficjalnie przyczyną jest spór dotyczący płac. “Ambasada nie będzie służyć społeczeństwu, dopóki nie ustaną nadużycia skarbu państwa, a minister spraw zagranicznych Lapid nie rozwiąże ten kryzys.”


przywódcy Światowego Kongresu Żydów (WJC) i Europejskiego Kongresu Żydów (EJC), a także Ligi Przeciwko Zniesławieniu (ADL) ostro skrytykowali raport Amnesty International oskarżający Izrael o apartheid.


Gabinet koronawirusa głosował we wtorek za przedłużeniem izraelskich ograniczeń podróży do 7 marca, w tym zezwalania na wjazd do kraju tylko w pełni zaszczepionych gości i wymaganiu od nich wykonania testu na koronawirusa przed startem i po lądowaniu.


Wielu członków Demokratycznego Kongresu wypowiedziało się przeciwko niedawnemu zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ otwartego śledztwa wymierzonego w Izrael.


Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek emirowi Kataru, szejkowi Tamimowi bin Hamad al-Thani, że kraj ten ma zostać uznany za głównego sojusznika spoza NATO.


Ambasador USA w Izraelu Thomas Nides nazwał raport Amnesty International oskarżający Izrael o apartheid „absurdalnym”.


Wprowadzenie Arabii Saudyjskiej do Abrahama to strategiczny cel dla USA i Izraela Zdolności gospodarcze, polityczne i militarne Rijadu oznaczają, że zawarcie przez niego porozumienia normalizacyjnego z Izraelem zmieniłoby regionalną grę.


Dziś mija 19 lat od katastrofy promu kosmicznego Columbia i śmierci izraelskiego astronauty Ilana Ramona.


na międzynarodowej konferencji Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym ambasador USA w Izraelu Thomas Nides powiedział: “Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie pozwolą Iranowi na posiadanie broni jądrowej.


Amnesty International nazywa Izrael państwem apartheidu – jest to fałszywe, antysemickie twierdzenie, podważające rzetelność organizacji, które je wydało. Amnesty International mówi nieprawdę.

Polski tekst

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.