Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.2 – 28.2


Zespół 15 wolontariuszy z personelu medycznego wyruszył w sobotę wieczorem na misję humanitarną w celu leczenia ukraińskich uchodźców, poinformował United Hatzalah i Sheba Medical Center.


Agencja Żydowska otworzyła sześć stacji aliyah na granicach Ukrainy, podała agencja w sobotę wieczorem.


Tysiące Izraelczyków wyszło w sobotę na ulice protestując przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tysiace ludzi w każdym wieku , wzywaly izraelski rząd do przeciwstawienia się Moskwie.


Ambasada Izraela w Polsce  pisze ze nasi dyplomaci pracują na granicy i w Warszawie, aby świadczyć pomoc obywatelom Izraela opuszczającym terytorium Ukrainy.


minister komunikacji Joaz Hendel zwrócił uwagę, że wojna między Rosją a Ukrainą dowodzi, dlaczego Izrael musi pozostać regionalną potęgą militarną ze zdolnością do samoobrony. “Uczymy się teraz bardzo ważnej lekcji, zwłaszcza w świetle kształtującego się porozumienia z Iranem. Izrael musi umieć obronić się samemu i nie może być zależny od żadnego kraju


minister spraw zagranicznych Jair Lapid polecił, by w najbliższym czasie ambasador Izraela w Polsce Jaakov Livne, udał się do Warszawy. Jest to wynik pomocy polskich władz udzielanej Izraelczykom i żydowskim uchodźcom z Ukrainy. “Chcemy podziękować polskim władzom za pomoc.


ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło się do Izraelczyków, którzy utknęli na Ukrainie, aby docierając do przejść granicznych trzymali tabliczki z literami “IL” wskazujące, że są Izraelczykami. Izraelscy pracownicy konsularni będą mogli wówczas ich rozpoznać, aby ułatwić przekroczenie granicy i udzielić im potrzebnej pomocy.


Jeden rosyjski żołnierz był słyszany przez radio, mówiąc: „Nie wiemy do kogo strzelać, wszyscy wyglądają jak my”.


Yad Vashem, naczelny rabin wezwał USA, by nie nakładały sankcji na Romana Abramowicza 


Zełenski z Ukrainy prosi Bennetta o mediację z Rosją, gospodarz rozmów w Jerozolimie. Wysłannik Kijowa w Izraelu potwierdza prośbę do NY Times: „Wierzymy, że Izrael jest jedynym demokratycznym państwem na świecie, które ma świetne stosunki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją”


 Premier Izraela Naftali Bennett w niedzielę zobowiązał się wysłać 100 ton sprzętu humanitarnego na Ukrainę w ciągu 48 godzin.


 Delegacja Hamasu spotkała się w sobotę z liderem Hezbollahu Hassanem Nasrallahem w Libanie.


Koordynacja wojskowa Rosji z Izraelem w Syrii jest „użyteczna” i będzie kontynuowana, poinformowała w sobotę ambasada Rosji w Izraelu . Oświadczenie to jest następstwem niedawnego wzrostu napięć między oboma krajami w związku z działaniami Rosji na Ukrainie.


Pułkownik Richard Kemp, były dowódca brytyjskich sił zbrojnych w Afganistanie, mowiac o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i stwierdził, że Zachód powinien był pójść za przykładem Izraela, projektując siłę w obronie Ukrainy.


Według danych szkół wyższych i uniwersytetów w całym kraju, liczba zapisów na programy akademickie, które koncentrują się między innymi na historii i kulturze Izraela, znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat.


Izraelska firma programistyczna NSO Group ogłosiła w niedzielę, że złożyła pozew o zniesławienie przeciwko gazecie Calcalist w związku z doniesieniami dziennika o domniemanym nielegalnym użyciu przez izraelską policję oprogramowania szpiegującego Pegasus tej firmy.


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział w poniedziałek, że Izrael zagłosuje za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę.


Były premier Benjamin Netanjahu wezwał rząd do przyjęcia bardziej ostrożnego podejścia do trwającej wojny na Ukrainie i zamiast tego skupił uwagę na porozumieniu nuklearnym z Iranem, w swoim pierwszym publicznym oświadczeniu na temat europejskiego konfliktu od czasu inwazji Rosji na sąsiada w czwartek.


Holandia i Niemcy wyślą system uzbrojenia przeciwpancernego wyprodukowany przez izraelską spółkę Rafael Advanced Defense Systems. Chodzi o rakiety przeciwpancerne Panzerfaust 3-IT, produkowane przez niemiecką firmę Dynamit Nobel Defense, spółkę zależną izraelskiego Rafael.


media podały, że rosyjski miliarder Roman Abramowicz, uważany za bliski prezydentowi Władimirowi Putinowi, pomaga w mediacji pomiędzy Rosją a Ukrainą.


izraelskie linie lotnicze El Al rozpoczęła przewozić towary z Turcji do Izraela oraz z Izraela do Stanów Zjednoczonych i innych miejsc. Pierwszy lot cargo odleciał w nocy do Stambułu. Posunięcie jest częścią polityki utworzenia hubu cargo na lotnisku Ben Gurion,


ministerstwo imigracji i absorpcji poinformowało, że w nadchodzących tygodniach około 10 tys. nowych żydowskich imigrantów przeniesie się do Izraela z Ukrainy.


Korea Południowa zdecydowała się zaostrzyć kontrolę eksportu wobec Rosji, zakazując eksportu strategicznych produktów i przyłączyć się do działań krajów zachodnich


parlament Łotwy przegłosował w poniedziałek (dziś) jednogłośnie, aby zezwolić swoim obywatelom na walkę na Ukrainie, jeśli zechcą, powiedział parlament w oświadczeniu.


Minister obrony Benny Gantz podpisał nakaz zajęcia dziesiątek tysięcy szekli w kryptowalucie z 12 kont cyfrowych, naruszających przepisy dotyczące finansowania terroryzmu, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony.


Do Polski przybył nowy ambasador Izraela Jaakow Liwne (Yacov Livne) – poinformowała w poniedziałek ambasada Izraela.


Izrael będzie gospodarzem inauguracyjnej edycji Mistrzostw Bliskiego Wschodu IRONMAN w listopadzie, ogłosiła w poniedziałek organizacja IRONMAN.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.