Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Sowieckie i rosyjskie interwencje wojskowe

W obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę warto przypomnieć inne przypadki zbrojnego zaangażowania euroazjatyckiego mocarstwa, do jakich w przeszłości dochodziło na obszarach do niego przyległych czy uważanych za strefę wpływów. Przybliżamy tamte sytuacje oraz ich geopolityczny kontekst. Jak przebiegały sowieckie i rosyjskie interwencje wojskowe?

Wiecej TUTAJ


Po ataku Rosji na Ukrainę: trzeba być realistycznym

   Putin czekał na objęcie prezydentury przez Bidena. Trump był nieprzewidywalny i to było jego siłą. Biden jest natomiast doskonale przewidywalny: wiadomo, że nic istotnego nie zrobi. To żaden przeciwnik dla Putina. Putin dostanie to, co chce. A Chiny pewnie wkrótce sięgną po Tajwan.

Wiecej TUTAJ


Psychiatra: być może dopiero za kilka lat okaże się, czy będziemy mieli do czynienia z falą depresji pocovidowych

Przedłużająca się pandemia, permanentny strach o życie swoje i bliskich, lęk przed zakażeniem czy izolacją – to wpływa na zaburzenia psychiczne. Jednak być może dopiero za kilka lat okaże się, czy będziemy mieli do czynienia z falą depresji pocovidowych..

Wiecej TUTAJ


Hiszpania: “do więzienia za modlitwę”? Niech nas Bóg broni przed taką modlitwą

Pod klinikami aborcyjnymi działa wiele “grup modlitewnych”. Jedna z nich zaprasza na kawę i pogawędkę. Jeśli kobieta się zapomni i wypije – sukces. Aborcji już tego dnia nie zrobi, na zabieg trzeba przyjść na czczo. Nowe przepisy zakazują nękania kobiet idących na zabieg

Wiecej TUTAJ


Dominik Stasiak – „Kadesz 1274 p.n.e.”

W książce „Kadesz 1274 p.n.e.” Dominik Stasiak szczegółowo opisuje jedną z najsłynniejszych batalii starożytnego Bliskiego Wschodu, która została stoczona w XIII stuleciu przed naszą erą. Autor rekonstruuje okoliczności i przebieg bitwy, a także ukazuje wojskowość epoki.

Wiecej TUTAJ


50. rocznica śmierci Marii Goeppert-Mayer – noblistki rodem z Katowic

50 lat temu, 20 lutego 1972 r. w San Diego w Kalifornii zmarła Maria Goeppert-Mayer – urodzona w Katowicach laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1963 r. Jej postać przypomniał w niedzielę Uniwersytet Śląski w Katowicach, wskazując na różne formy upamiętnienia noblistki w regionie.

Wiecej TUTAJ


Dzięki słabemu przywództwu administracji Bidena rośnie zagrożenie irańsko-chińskie

Porozumienie między Chinami i Iranem, rzuca wyzwanie USA, ma także wymiar militarny. Siły zbrojne Iranu prowadzą obecnie wspólne manewry morskie z Chinami i Rosją. Iran, który stanowi zagrożenie dla regionu i dla Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nasili starania o pozyskanie nowoczesnej broni i technologii jądrowej od Chin.

Wiecej TUTAJ


To Polacy ryzykują, by spokojnie mogli spać Niemcy, Francuzi, czy Włosi 

Przed tym, że Polska znowu zostanie przedmurzem Europy, trudno będzie uciec. Musimy więc zrobić wszystko, żeby część kosztów tego nieszczęścia wziął na siebie Zachód.

Wiecej TUTAJ


Świat zachwycony postawą Zełenskiego. “Komik jako zdeterminowany dowódca, który nigdzie się nie wybiera”

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę media piszą o kolejnych przykładach patriotycznej postawy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Odrzucił on propozycję ewakuacji ze strony USA, mówiąc, że “nie potrzebuje podwózki”. Publikował też nagrania, w których mówił: “Wszyscy jesteśmy tutaj. Tak będzie dalej. Sława Ukrainie”. “Historia zapamięta go jako doskonałego przywódcę” — piszą internauci z całego świata.

Wiecej TUTAJ


Chiński MSZ: Sankcje nie są najlepszym sposobem rozwiązywania problemów

Zachód nakłada kolejne sankcje na Rosję w związku z jej działaniami wobec Ukrainy. Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying w odpowiedzi na pytanie, czy Chiny przyłączą się do Zachodu wskazała, że Chińczycy nigdy uznawali sankcji za najlepszą metodę rozwiązywania problemów.

Wiecej TUTAJ


Trump chwali agresję Putina na Ukrainę. „Błyskotliwy”, „Geniusz”, „Znam go bardzo dobrze”

W wywiadzie radiowym Donald Trump, były prezydent USA, już kilka razy pochwalił agresję Putina na Ukrainę. Przypominamy historię gorącego romansu Trumpa z PiS i uległość amerykańskiego prezydenta wobec Rosji

Wiecej TUTAJZ powodu wojny w Ukrainie Polska i Izrael niespodziewanie zakończyły kryzys dyplomatyczny

Pół roku po całkowitym zamrożeniu relacji dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami, nowy ambasador Izrael niespodziewanie przyleciał dziś do Warszawy. Nagłe ocieplenie stało się możliwe z powodu kryzysu za wschodnią granicą.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. ML:
  Dr .Ya’akov Livne, ambasador w Polsce od sierpnia 2021 ,odwołany do Izraela w lutym 2022, wraca do Warszawy teraz.Stary-nowy ambasador podobno ciepło przyjęty w Polsce. Lapid mnie zaskoczył. Chyba gra role z premierem Bennettem, bo każdy z nich mówi innym głosem. Lapid urzeka USA i Europę Zachodnią ,a Bennett Arabów, sojuszników Izraela na BW i na morzu śródziemnym, Rosję i Turcję. Nigdy bym nie uwierzył że Lapid jest zdolny do takiej taktyki, bo Bennet z pewnością tak.

 2. Hmm, MEF, Polska nie zamianowala jakos nowego Ambasadora w Izraelu, to ten unizony Izrael czolobitnie sie podlizuje.
  I po co ?
  Ci Izraelczycy na Ukrainie, czy pozostaly personel Ambasay Izraela nie mogl sie nimi zajac ?
  To Polska importuje bron izralska( po co wogole im sprzedano), im powinno bardzij zalezyc, ale fryzjerczyk Lapid musi ruch w intersie robic i zarzadzic cos.

 3. Gratulacje obu stronom za odnowienie stosunków dyplomatycznych. To nie powinno było zdarzyć się, ale głupców nigdy nie brakowało i nie zabraknie. Przypomnę tu jeszcze raz zakutym łbom że stosunki dyplomatyczne nie są wyrazem sympatii, ale wzajemnych interesów. Sympatia może być, ale nie musi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.