Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.3 – 6.3


Libański minister spraw zagranicznych Abdallah Bou Habib powiedział, że obecność Izraela na farmach Shebaa usprawiedliwia istnienie Hezbollahu.


ministerstwo spraw zagranicznych ponownie wezwało wszystkich Izraelczyków, którzy jeszcze nie wyjechali z Ukrainy, aby wykorzystali sytuację, że ruch na przejściach granicznych jest stosunkowo niewielki i jak najszybciej opuścili ten kraj.


Policja aresztowała 19-latka, który był odpowiedzialny za strzelaninę w Centrum Społeczności Żydowskiej w Indianapolis, w wyniku której zraniono dwóch mężczyzn


 Książę koronny Bahrajnu i premier Salman bin Hamad spotkali się w czwartek z liderami i prawodawcami AIPAC w siedzibie proizraelskiej organizacji w Waszyngtonie.


Żydowska Federacja Ameryki Północnej (JFNA) ogłosiła w czwartek, że zebrała i przeznaczy swoje pierwsze 8 milionów dolarów z celu 20 milionów dolarów na pomoc społeczności żydowskiej na Ukrainie.


ambasador Izraela w Ukrainie Michael Brodski został ranny w wypadku samochodowym w Polsce. Do wypadku doszło w drodze z ukraińskiej granicy do Warszawy. Ambasador zostanie przewiezionydo Izraela na leczenie, a następnie wróci na swoje stanowisko. Do czasu powrotu, zastąpi go ambasador Simona Halperin.


doszło do niecodziennego zdarzenia na lotnisku Ben Guriona w Izraelu. Jeden z pracowników lotniska przywitał rosyjski samolot wymachując flagą Ukrainy. Chociaż wiele krajów na całym świecie potępiło Rosję i zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, Izrael nie zamknął swojej przestrzeni powietrznej. Izrael musi utrzymać połączenia lotnicze z Rosją ze względu na dużą tamtejszą społeczność żydowską.


Rzad Izraela oswiadczyl, że prawdopodobnie zmieni swoje stanowisko na bardziej proukraińskie w miarę eskalacji rosyjskiej inwazji


Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiada, że ​​NATO jest „gotowe” do konfliktu zbrojnego z Rosją.


Cztery autobusy zorganizowane przez ambasadę Izraela na Ukrainie, przewożące około 150 Izraelczyków i Żydów starających się opuścić kraj, przekroczyły granicę i dotarły do ​​Polski.


Miliony euro z Unii Europejskiej (UE), które mają pomóc Autonomii Palestyńskiej , zostały wstrzymane przez UE, ponieważ urzędnicy dyskutują, czy uzależnić część pomocy zagranicznej od reform podręczników palestyńskich .


Główny negocjator Rosji w rozmowach na temat wznowienia umowy nuklearnej z 2015 r. między mocarstwami światowymi a Iranem powiedział w piątek, że uważa, że ​​porozumienie jest możliwe w połowie przyszłego tygodnia.


BBC poinformowała że tymczasowo zawiesiła działalność informacyjną w Federacji Rosyjskiej, jednocześnie oceniając konsekwencje nowych przepisów przyjętych przez rosyjskie władze.


minister spraw zagranicznych Jair Lapid przeprowadził ocenę sytuacji i polecił kontynuowanie pomocy humanitarnej dla Ukrainy. W najbliższych dniach na Ukrainę zostanie dostarczony pełen szpital polowy, a do szpitala we Lwowie zostanie wysłanych sześć dużych generatorów prądu.


rząd jednogłośnie zatwierdził zaprzestanie działalności petrochemicznej i utworzenie nowych projektów infrastrukturalnych na dużą skalę w obszarze Zatoki Hajfy. Zgodnie z tą decyzją, działalność przemysłu petrochemicznego w Hajfie ustanie w ciągu dekady.


palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów przy Bramie Bab Huta na Starym Mieście w Jerozolimie. Rannych zostało 2 policjantów. Inni funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem zabijając napastnika.


Prezydent Yitzhak Herzog oraz wicepremier i minister sprawiedliwości Gideon Saar wydali odezwę dla tych, którzy trafili do sądu i zostali osadzeni za przestępstwa związane z posiadaniem lub używaniem konopi indyjskich w celu konsumpcji własnej, a nie posiadali wcześniej innych wykroczeń – by wnieśli podania o usunięcie zapisu karnego.


Izrael ogłosił, że przyłącza się do sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię na rosyjskich oligarchów, jako odpowiedź Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.