Uncategorized

Przyjdzie czas na pana, panie Putin


Przyslala Rimma Kaul

W Hadze czy gdzieś indziej, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym albo przed nową Norymbergą – pewnego dnia zostanie pan postawiony przed sądem, panie Putin, nie ma co do tego wątpliwości!

Przesłuchania będą długie, tak jak pański proces, bo wiele osób będzie musiało pana wysłuchać, panie zabójco!

Wysłuchamy dzieci, które dojrzewały bez swoich zmarłych rodziców. Wysłuchamy ocalałych z Mariupola. Usłyszymy, świat usłyszy, matki płaczące za swoimi poległymi synami.

Świat usłyszy, my usłyszymy, Ukraińców, którzy stali się Francuzami, Szwedami, Polakami czy Kanadyjczykami, którzy stali się obywatelami świata na drogach wygnania, które ich rodziny musiały pokonać, aby uciec przed waszymi bombami, panie Putin.

Usłyszymy również, i Rosja usłyszy, tych ludzi, których Pan wysłał, młodych i zagubionych, wbrew ich woli, aby zabijali i nieśli żałobę swoim ukraińskim sąsiadom.

Rosja usłyszy ich wstyd, panie Putin.

Rosja usłyszy ich rozpacz i szloch, w którym jej synowie, wezwani do armii wbrew im samym, będą prosić o przebaczenie za zbrodnie, do których ich pan zmusił, i tego dnia, panie Putin, Rosja znienawidzi pana, cała Rosja znienawidzi pana tak samo, jak Niemcy dziś nienawidzą Hitlera – za to, że tak bardzo zniszczył pan ich kraj.

My jesteśmy demokratami, panie Putin, wiemy i akceptujemy, oczywiście, że nawet potwór ma prawo do obrony, ale co będą mogli powiedzieć pańscy prawnicy?

Gdzie znajdą dowody na ludobójstwo? Jedną rakietę Sojuszu Atlantyckiego, którą Ukraina skierowała przeciwko Rosji? Choćby jedną wymówkę, nie, co ja mówię, choćby jedną okoliczność łagodzącą wasze zbrodnie przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom?

Wtedy zapadnie wyrok. Zobaczycie swoje dzieci. Zrozumie pan, że nie będą chciały nawet nosić pańskiego nazwiska, nazwiska przestępcy, który przeszedł do historii zbrodni, i że odejdzie pan, aby umrzeć za kratkami, ponieważ my, panie Putin, jesteśmy przeciwni karze śmierci, dla nas, w przeciwieństwie do pana, każde życie jest święte – to pierwsze przykazanie.

Potem nadejdzie długo oczekiwany czas, kiedy będziemy mówić o naszym wspólnym kontynencie, o Europie, jako naszym wspólnym domu, który należy wspólnie odbudować i stworzyć na nowo w oparciu o pokój, braterstwo i współpracę między Federacją Rosyjską a rozszerzoną Unią Europejską – rozszerzoną, tak, o Ukrainę.

Bez pana i po panu te dwie części Europy będą się bratać jak Niemcy i Francja po wojnie, a nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą żyć w pokoju, w wolności, w demokracji, w poszanowaniu praworządności i godności ludzkiej, w tym wszystkim, co macie nadzieję dziś zniszczyć, ale czego nie zdołacie zniszczyć, bo to do wolności wszyscy dążymy, a nie do tyranii, ponieważ podziwiamy nie Stalina, lecz Sacharowa. I ponieważ Rosja, niech nie będzie żadnych wątpliwości, wkrótce wznowi, oczywiście po pana odejściu, drogę otwartą przez Michaiła Gorbaczowa, drogę wspólnego domu, drogę, którą tak bardzo chciałby pan zamknąć, Panie Dyktatorze, Panie Zabójco.

Przyjdzie czas na pana, panie Putin

BERNARD GUETTA

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Do teraz zostało zabitych około 120 dzieci w inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Z wojskowego punktu widzenia i biorąc pod uwagę setki obiektów taktycznych, Rosjanie robią wysiłki aby zminimalizować ofiary cywilne. Są pomyłki, nieporządek i niezrozumienie rozkazów. Przypadkowe ofiary cywilne zdarzają się w każdej wojnie. Amerykanie w dwóch wojnach bliskowschodnich i w Afganistanie zabili dziesiątki tysięcy cywilów i około 10% z tego dzieci. W wojnach domowych na BW codziennie giną dzieci. W wojnie domowej w Syrii zginęło około 500 tysięcy cywilów z tego 12 tysięcy dzieci. W wojnach domowych w Afryce i w Jemenie zginęło setki tysięcy cywilów z tego około 10% dzieci.

    ICC sądzi za przestępstwa przeciwko ludziom, nie za prowadzenie działań wojennych. Jeśli Putin kwalifikuje do tego sądu, musi odczekać w długiej kolejce, po wielu serdecznych przyjaciołach Zachodu i Polski.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.