Uncategorized

Izrael, obawiając się rosyjskiej reakcji, zablokowal oprogramowanie szpiegujące dla Ukrainy i Estonii

Przyslal Janusz G


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Izrael za niedostarczenie jego krajowi systemu antyrakietowego Iron Dome i innej broni obronnej podczas niedzielnego przemówienia.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Izrael za niedostarczenie jego krajowi systemu antyrakietowego Iron Dome i innej broni obronnej podczas niedzielnego przemówienia.Kredyt…Amir Levy/Getty Images

KIJÓW, Ukraina — Izraelski rząd odrzucił w ostatnich latach prośby Ukrainy i Estonii dotyczące zakupu i używania Pegasusa — potężnego narzędzia szpiegującego — do hakowania rosyjskich numerów telefonów komórkowych, według osób znających te dyskusje.

Izrael obawiał się, że sprzedaż cyberbroni przeciwnikom Rosji zaszkodzi stosunkom Izraela z Kremlem.

Zarówno Ukraina, jak i Estonia miały nadzieję kupić Pegasusa, aby uzyskać dostęp do rosyjskich telefonów, prawdopodobnie w ramach operacji wywiadowczych wymierzonych w ich coraz bardziej groźnego sąsiada na lata przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Ale izraelskie Ministerstwo Obrony odmówiło przyznania licencji NSO Group, firmie produkującej Pegasusa, na sprzedaż Estonii i Ukrainie, jeśli celem tych narodów było użycie broni przeciwko Rosji. Decyzje zapadły po latach udzielania przez Izrael licencji zagranicznym rządom, które wykorzystywały oprogramowanie szpiegowskie jako narzędzie krajowych represji.

Pegasus to tak zwane narzędzie hakerskie z zerowym kliknięciem, co oznacza, że ​​może potajemnie i zdalnie wydobyć wszystko z telefonu komórkowego celu, w tym zdjęcia, kontakty, wiadomości i nagrania wideo, bez konieczności klikania przez użytkownika łącza phishingowego, aby przekazać Pegasusowi dostęp zdalny. Może również zmienić telefon komórkowy w śledzące i tajne urządzenie nagrywające, dzięki czemu telefon może szpiegować swojego właściciela.

W przypadku Ukrainy prośby o Pegasusa sięgają kilku lat wstecz. Od rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku kraj ten coraz bardziej postrzega się jako bezpośredni cel rosyjskiej agresji i szpiegostwa. Ukraińscy urzędnicy szukali izraelskiego sprzętu obronnego, aby przeciwdziałać rosyjskiemu zagrożeniu, ale Izrael nałożył prawie całkowite embargo na sprzedaż broni, w tym Pegaza, Ukrainie.

W przypadku Estonii negocjacje w sprawie zakupu Pegasusa rozpoczęły się w 2018 r., a Izrael początkowo upoważnił Estonię do posiadania systemu, najwyraźniej nieświadomy, że Estonia planuje wykorzystać system do atakowania rosyjskich telefonów. Rząd estoński wpłacił dużą zaliczkę na 30 milionów dolarów, które obiecał na rzecz systemu.

Jednak w następnym roku wysoki rangą przedstawiciel rosyjskiej obrony skontaktował się z izraelskimi agencjami bezpieczeństwa, aby powiadomić je, że Rosja dowiedziała się o planach Estonii użycia Pegaza przeciwko Rosji. Po ostrej debacie wśród izraelskich urzędników izraelskie Ministerstwo Obrony zablokowało Estonii możliwość korzystania z oprogramowania szpiegującego na rosyjskich numerach komórkowych na całym świecie.

Stosunki Izraela z Rosją znalazły się pod ścisłą kontrolą, odkąd kilka tygodni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, a ukraińscy urzędnicy publicznie wezwali izraelski rząd za udzielenie jedynie ograniczonego wsparcia ogarniętemu ukraińskim rządem i ugięcie się pod rosyjską presją.

Podczas wirtualnego przemówienia w Knesecie, w izraelskim parlamencie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Izrael za niedostarczenie jego krajowi systemu antyrakietowego Żelaznej Kopuły i innej broni obronnej oraz za nieprzyłączenie się do innych krajów zachodnich w nakładaniu surowych sankcji gospodarczych na Rosja.

Powołując się na Holokaust, pan Zełenski powiedział, że wojna rosyjska miała na celu zniszczenie narodu ukraińskiego, tak jak naziści chcieli zniszczenia narodu żydowskiego. Pan Zełenski, który jest Żydem, powiedział, że „mediacja może odbywać się między państwami, ale nie między dobrem a złem”.

New York Times poinformował w zeszłym miesiącu, że w sierpniu izraelscy urzędnicy odrzucili wniosek delegacji ukraińskiej o zakup Pegasusa, w czasie, gdy wojska rosyjskie gromadziły się na granicy z Ukrainą. W środę rano The Washington Post i The Guardian , część konsorcjum organizacji informacyjnych o nazwie The Pegasus Project, poinformowały, że dyskusje te miały miejsce w 2019 r. i po raz pierwszy poinformowały, że Izrael zablokował starania Estonii o uzyskanie Pegaza.

Wysoki rangą ukraiński urzędnik zaznajomiony z próbami nabycia systemu Pegasus powiedział, że ukraińscy urzędnicy wywiadu byli rozczarowani, gdy Izrael odmówił Ukrainie pozwolenia na zakup systemu, co mogło okazać się kluczowe dla monitorowania rosyjskich programów wojskowych i oceny celów polityki zagranicznej kraju.

Urzędnik powiedział, że zdaniem Ukrainy Izrael, podejmując decyzje o licencjonowaniu Pegasusa, przywiązywał większą wagę do relacji rządu z Kremlem niż do kwestii praw człowieka.

Przedstawiciele ukraińskiej ambasady w Waszyngtonie i estońskiego MSZ odmówili komentarza. W oświadczeniu NSO powiedział, że firma „nie może odnosić się do rzekomych klientów i nie będzie odnosić się do pogłosek i politycznych insynuacji”.

Zarówno Ukraina, jak i Estonia były kiedyś częścią Związku Radzieckiego i od tego czasu musiały żyć w cieniu rosyjskiej armii. Estonia jest członkiem NATO.

Rosja odgrywa potężną rolę na całym Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii, a Izrael obawia się przekraczania Moskwy w krytycznych kwestiach bezpieczeństwa. W szczególności Rosja generalnie pozwoliła Izraelowi na uderzenie w irańskie i libańskie cele w Syrii – naloty, które izraelskie wojsko uważa za niezbędne do powstrzymania przepływu broni, którą Iran wysyła do sił zastępczych stacjonujących w pobliżu północnej granicy Izraela.

Rząd Izraela od dawna postrzega Pegaza jako kluczowe narzędzie swojej polityki zagranicznej. Tegoroczny artykuł w New York Times Magazine ujawnił, jak przez ponad dekadę Izrael podejmował strategiczne decyzje dotyczące tego, którym krajom pozwala uzyskać licencje na Pegasusa, a którym krajom je odmówić.

Rząd Izraela zezwolił na zakup Pegasusa przez rządy autorytarne, w tym Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które używały tej broni do szpiegowania dysydentów, obrońców praw człowieka i dziennikarzy w tych krajach. Demokratycznie wybrani przywódcy w Indiach, na Węgrzech, w Meksyku, Panamie i innych krajach również wykorzystywali Pegaza do szpiegowania swoich przeciwników politycznych.

Izrael wykorzystał to narzędzie jako kartę przetargową w negocjacjach dyplomatycznych, zwłaszcza w tajnych rozmowach, które doprowadziły do ​​tak zwanych porozumień Abrahamowych, które znormalizowały stosunki między Izraelem a kilkoma jego historycznymi arabskimi przeciwnikami.

„Decyzje polityczne dotyczące kontroli eksportu uwzględniają względy bezpieczeństwa i strategiczne, w tym przestrzeganie ustaleń międzynarodowych”, powiedział izraelskie ministerstwo obrony w oświadczeniu w odpowiedzi na pytania The Times. „W ramach polityki państwo Izrael zatwierdza eksport produktów cybernetycznych wyłącznie do podmiotów rządowych, do użytku zgodnego z prawem i wyłącznie w celu zapobiegania i prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępczości i zwalczania terroryzmu, na podstawie deklaracji końcowego zastosowania/użytkownika końcowego dostarczonych przez zdobywanie rządu”.

Odkąd NSO po raz pierwszy sprzedało Pegasusa rządowi Meksyku ponad dekadę temu, oprogramowanie szpiegujące było wykorzystywane przez dziesiątki krajów do śledzenia przestępców, terrorystów i handlarzy narkotyków. Ale nadużycia tego narzędzia były również rozległe, od wykorzystania Pegaza przez Arabię ​​Saudyjską w ramach brutalnego rozprawiania się z dysydentami w królestwie, po premiera Węgier Viktora Orbana, który upoważnił swoje służby wywiadowcze i organy ścigania do rozmieszczenia oprogramowania szpiegującego przeciwko jego politykom. przeciwnicy.

W listopadzie zeszłego roku administracja Bidena umieściła NSO i inną izraelską firmę cybernetyczną na „czarnej liście” firm , którym nie wolno prowadzić interesów z amerykańskimi firmami. Departament Handlu powiedział, że narzędzia firm „umożliwiły zagranicznym rządom prowadzenie transnarodowych represji, co jest praktyką autorytarnych rządów, których celem są dysydenci, dziennikarze i aktywiści spoza ich suwerennych granic, aby uciszyć sprzeciw”.

Izrael, obawiając się rosyjskiej reakcji, zablokowane oprogramowanie szpiegujące dla Ukrainy i Estonii

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.