Uncategorized

Ręcznie robione izraelskie gitary podbijają świat muzyki

Przyslala Rimma Kaul

Macmull tworzy rocznie około 130 gitar, z których każda jest wykonywana na zamówienie, ręcznie robiona i całkowicie butikowa. Zdjęcie: Amita Sadras

Dwoch przyjaciół z dzieciństwa w Izraelu tworzy wielokrotnie nagradzane, ręcznie robione gitary butikowe, które zdobywają uznanie na całym świecie.

Tal Macmull nie obudził się pewnego ranka i postanowił zbudować nagradzaną, cieszącą się międzynarodowym uznaniem gitarę . Zamiast tego, to stała realizacja dziecięcych marzeń, które go tam doprowadziły.

W grudniu ubiegłego roku gitara Macmulla Stinger zajęła pierwsze miejsce w kategorii Gear of the Year firmy Guitar.com: Najlepsza gitara elektryczna klasy premium 2021 roku, pokonując innych, bardziej znanych nominowanych, takich jak Fender i Gibson.

Gitary Macmulla  są dziełem Tala Macmulla i jego przyjaciela z dzieciństwa, Amita Sadrasa, którzy działają w swoim warsztacie na obrzeżach Jerozolimy.

Ta dwójka zbudowała swoją pierwszą gitarę już jako nastolatkowie, ale zawodowo zajęła się terenem około dekady temu. Od tego czasu zbudowali około 400 gitar, wszystkie ręcznie, na miejscu i absolutnie butikowe.

Założyciele Macmulla Amit Sadras (z lewej) i Tal Macmull. Zdjęcie dzięki uprzejmości Amita Sadras

Partnerzy uczyli się fachu metodą prób i błędów.

„Gitary to tak złożone rzeczy, ponieważ nie są zbudowane wyłącznie z drewna” — zauważa Macmull. „Jest wiele rzeczy związanych z farbą, elektroniką. Wszystko robimy we własnym zakresie i to właśnie sprawia, że ​​nasze gitary są tak dobre. Prawie nie zajmujemy się outsourcingiem. W tej chwili mamy sześciu pracowników i stale, ale bardzo poważnie się rozwijamy”.

Gitary Macmull są budowane we własnym zakresie, pod ścisłym nadzorem jakości materiałów i procesu produkcyjnego. Zdjęcie: Amita Sadras

Ogólnie rzecz biorąc, zespół Macmulla każdego roku buduje około 130 gitar. Mają pięć wzorów, a w każdym z nich tworzą różne wersje kolorystyczne i elektroniczne, które są wysyłane do sklepów na całym świecie lub sprzedawane bezpośrednio klientom prywatnym, którzy zamawiają je online zgodnie z ich konkretnymi preferencjami kolorystycznymi i sprzętowymi.

Gitary Macmull sa wysyłane na cały świat. Zdjęcie: Amita Sadras

Dbałość o szczegóły

Tym, co wyróżnia firmę Macmull, według jej założyciela, jest dbałość o szczegóły i dążenie do perfekcji.

„To nie przypadek, że Amit i ja nie rozwijaliśmy się” — mówi Macmull. „Jest między nami coś bardzo silnego w kwestii jakości. Jesteśmy bardzo skrupulatnymi i rygorystycznymi ludźmi. Jesteśmy również bardzo, bardzo surowi, jeśli chodzi o jakość materiałów; to dość ekstremalne. Każdy z nas ma swoją dziedzinę, którą prowadzi w najlepszy możliwy sposób.”

Założyciele Macmulla nauczyli się wszystkiego, od elektroniki i sprzętu, by budować swoje gitary od podstaw. Zdjęcie: Amita Sadras

Ich gitary, jeśli się zastanawiasz, zaczynają się od ceny detalicznej 2990 USD. To ten najbardziej przystępny cenowo model, który niedawno zdobył międzynarodową nagrodę.

„Tylko dlatego, że jest bardziej przystępny cenowo, nie oznacza to, że jest mniej dobry”, wyjaśnia Macmull. „Pracowaliśmy nad tym modelem przez lata.

„A potem podczas Covid nagle mieliśmy trochę czasu i daliśmy z siebie wszystko. Po raz pierwszy stworzyliśmy model, który jest naprawdę nasz – zebraliśmy całe doświadczenie i umieściliśmy je w jednym instrumencie.”

Macmull ma pięć wzorów gitar, z których każdy można dodatkowo dostosować pod względem koloru lub sprzętu. Zdjęcie: Amita Sadras

„Chodzi o to, aby wziąć bardzo wysokiej jakości materiał i wiedzieć, jak go odpowiednio traktować i nie dodawać zbyt wielu rzeczy. Chodzi o prostotę. To niesamowity instrument i udowodnił to wygrywając z gitarami kosztującymi 15 000 dolarów.”

Powracajacy klijeci

Prawie wszyscy ich klienci mają więcej niż jedną gitarę Macmulla, zauważa Macmull.

„Większość gitarzystów ma od trzech do czterech gitar, podobnie jak szefowie kuchni mają wszelkiego rodzaju noże. Zwykle, gdy ktoś dostaje jeden z naszych modeli, zdaje sobie sprawę, że nie może już grać niczym innym. Są tak podekscytowani, że kupują kolejną, a potem kolejną, aż cała ich kolekcja staje się Macmull, jeden po drugim”.

Do słynnych izraelskich klientów Macmulla należą znani gitarzyści i piosenkarze, tacy jak Idan Amedi i Yehuda Poliker, oraz międzynarodowi, tacy jak gitarzysta i producent John Shanks i gitarzysta Pete Thorn.

„Jest też nasz „bóg”, Mike Campbell, który grał z Tomem Petty aż do śmierci, a teraz gra z Fleetwood Mac” — zauważa Macmull. „Był naszym największym marzeniem i osiągnęliśmy je, ale przed nami jeszcze długa lista, zaczynając od Boba Dylana”.

Klienci Macmulla to znani izraelscy i międzynarodowi gitarzyści. Zdjęcie: Amita Sadras

Coś o wiele lepszego

Macmull mówi, że wejście na butikowy rynek gitarowy nie jest łatwym wyczynem, zwłaszcza gdy jesteś outsiderem z Izraela, a scena gitarowa jest amerykańska.

„Konkurencja jest bardzo sztywna” – zauważa. „Jeśli zdecydujesz się wejść na dziedzinę, która została już wynaleziona gdzie indziej, musisz upewnić się, że jesteś kilka poziomów wyżej”, wyjaśnia.

„Aby tak się stało, musisz ciągle się rozwijać i odnosić sukcesy w tworzeniu czegoś, co jest o wiele lepsze”.

Macmull planuje stały wzrost, ale nie komercjalizację. Zdjęcie: Amita Sadras

Patrząc w przyszłość, Macmull planuje stały rozwój, nie tracąc intymności i więzi swoich właścicieli z każdą z gitar.

„Większość ludzi, którzy zaczynają produkować określoną liczbę gitar, chce robić ich o wiele więcej i mieć dużą fabrykę. To jest coś, czego również chcę, ale nie chcę, żeby stało się to komercyjne. Celem nie jest zostanie multimiliarderem. Robimy to z pasji” – mówi.

„Wszystko jest dla nas wciąż ekscytujące, od jakości drewna po połączenie kawałków i pierwsze naciąganie. To niesamowite za każdym razem”, podsumowuje.


Ręcznie robione izraelskie gitary podbijają świat muzyki

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.