Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.4 – 17.4


Izrael przyjął 13 391 ukraińskich olimów od początku rosyjskiej inwazji

po porannych modlitwach Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, zmuszając ich do wejścia na teren wzgórza. Użyto gazu łzawiącego, a także gumowe kule i granaty hukowe. Niektórzy demonstranci wymachiwali flagami Hamasu.


Ponad 300 aresztowanych w starciach na Wzgórzu Świątynnym, Jordan domaga się od Izraela „natychmiastowego” usunięcia sił


Każda członkini izraelskiej druzyny biorącej udział w Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt (EGMO) na Węgrzech w 2022 r. zdobyla medal


Tennessee uchwaliło w tym tygodniu ustawę zakazującą lokalnym szkołom nauczania uczniów antysemickiej retoryki


 W następstwie szeregu oskarżeń o antysemityzm ,Narodowy Związek Studentów w Wielkiej Brytanii wszczyna śledztwo.


minister spraw zagranicznych Jair Lapid skrytykował dzisiejsze zamieszki na Wzgórzu Świątynnym: “Dzisiejsze zamieszki na Wzgórzu Świątynnym są niewybaczalnym aktem sprzecznym z duchem religii, w które wierzymy. Związek między Paschą, Ramadanem i Wielkanocą wskazuje na to, co nas łączy.


rzecznik prasowy jordańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Haitham Abu Al-Ful potępił dzisiejsze działania izraelskiej policji w meczecie al-Aksa w Jerozolimie. “Wydarzenia te są rażącym i nagannym naruszeniem ustaleń, naganne i nie do zaakceptowania dla muzułmańskiego świata.”


Były prezydent Rosji ostrzega, że ​​jeśli państwa bałtyckie przystąpią do NATO, jego kraj będzie zmuszony „przywrócić równowagę sił”.


izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały Palestyńczyka chodzącego wzdłuż osiedla żydowskiego Beit El w południowej części Samarii. Podczas przesłuchaniu przyznał się, że planował przedostać się do osiedla i zaatakować Żydów.


odbyła się telefoniczna ocena sytuacji bezpieczeństwa, po której minister obrony Benny Gantz zdecydował o zniesieniu blokady Judei i Samarii w okresie przejściowym świąt Paschy.


Egipt powstrzymał grupę terrorystyczną Hamas od potencjalnego wystrzelenia rakiet na Izrael po piątkowej przemocy na Wzgórzu Świątynnym, gdzie setki Palestyńczyków starło się z izraelską policją, jak wynika z sobotniego raportu.


Ceny towarów konsumpcyjnych w Izraelu wzrosły o 0,6 procent w marcu 2022 r., wynika z danych opublikowanych przez Centralne Biuro Statystyczne w piątek.


Administracja Bidena zorganizowała wirtualny Seder w Białym Domu to drugi rok z rzędu. Nazywając go „Sederem Ludowym”, transmitowano go na stronie YouTube Białego Domu .


Hamas przeprowadził testy rakietowe w Strefie Gazy, wystrzeliwując rakiety w stronę Morza Śródziemnego.


w Jerozolimie wybuchły niewielkie arabskie zamieszki przed rejonowym sądem, po tym jak izraelskie władze orzekły, że 130 osób spośród 470 aresztowanych podczas piątkowych starć na Wzgórzu Świątynnym, pozostanie w areszcie.


wybuchły niewielkie arabskie zamieszki w mieście Nazaret w Galilei. Policja zatrzymała 20 Arabów.


wybuchły arabskie zamieszki w rejonie miasta Tulkarm w zachodniej Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a izraelska policja graniczna zatrzymała 5 innych Arabów.


Pierwszy lot na nowej bezpośredniej trasie między Izraelem a egipskim nadmorskim kurortem Sharm el-Sheikh wystartował w niedzielę z lotniska Ben Gurion.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.