Uncategorized

Naukowcy: trauma wojenna może przechodzić z pokolenia na pokolenie


Przyslala Rimma Kaul

Trauma doświadczana przez Ukraińców może zostać przekazana przyszłym pokoleniom – ostrzegają polscy i amerykańscy naukowcy w liście opublikowanym na łamach „Nature Human Behaviour”. Ich zdaniem inwazja Rosji na Ukrainę może mieć ogromne implikacje dla zdrowia psychicznego na świecie.

„Ukraińska trauma z rąk Putina może być przekazana epigenetycznie przyszłym pokoleniom” – oceniają dr Ali Jawaid i doktorantka Magdalena Gomółka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, oraz dr Anastasia Timmer z Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Northridge (USA).

Wyjaśniają oni, że od czasu, gdy 24 lutego 2022 roku armia Władimira Putina najechała na Ukrainę, mieszkańcy tego kraju doświadczają „złożonej traumy”. Kombinacja zdarzeń – strach przed utratą życia i wolności, żałoba, rozłąka z rodziną, izolacja społeczna, przymusowa emigracja, i wiele innych – zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zarówno natury fizycznej jak i psychicznej, w tym stanów lękowych, depresyjnych i zaburzeń stresu pourazowego.

„Kiedy te traumy występują w połączeniu, ich efekt się wzmacnia, a sygnatury traumy mogą nawet pojawić się w linii zarodkowej” – ostrzegają sygnatariusze listu.

Dodają, że trauma jest doświadczeniem wspólnym dla Ukraińców, dla bezsilnych ludzi na całym świecie, dla osób zaangażowanych w pomoc humanitarną, ale również dla Rosjan, którzy protestują i ponoszą konsekwencje.

„Nieuchronnie zbliżamy się do kryzysu zdrowia psychicznego na dużą skalę. Aby z nim walczyć, musimy natychmiastowo zapewnić wsparcie zdrowia psychicznego dla zagrożonych populacji” – apelują specjaliści w zakresie traumy.

Pełna wersja tekstu opublikowanego w Nature jest dostępna na stronie internetowej.

Karolina Duszczyk.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Satyra.
    Można nawet dodać nawet że odkryli Amerykę.
    ”Nature” już nie to pismo naukowe które wielbiłem za młodu. Jak Eurowizja która dzieli nagrody za cierpienie albo zachowanie progresywne artystów ich pracodawców, tak ”Nature” publikuje artykuły na modne i popularne politycznie tematy. Od kilku dobrych lat.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.