Uncategorized

ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami

Przyslala Katharina Dr.Gasinska – Lepsien


Młodzi Palestyńczycy biorący udział w letnich obozach przysposobienia wojskowego organizowanych przez Islamski Dżihad. Gaza, 26 czerwica 2021

Nowy raport Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) obarczył Izrael winą za palestyński terror, zagłębiając się w mnóstwo rzekomych izraelskich naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych.


„Ustalenia i zalecenia dotyczące podstawowych przyczyn [konfliktu arabsko-izraelskiego] były w przeważającej mierze skierowane do Izraela, co przyjęliśmy jako wskaźnik asymetrycznej natury konfliktu i realności jednego państwa okupującego drugie” – powiedziała Navanethem Pillay, która kieruje komisją śledczą ONZ badającą Izrael.

Rzekome preferencyjne traktowanie Żydów przez Izrael i tworzenie „represyjnego środowiska” dla Palestyńczyków „podsyca rosnącą niechęć wśród narodu palestyńskiego” i „podsyca […] niekończący się cykl przemocy”, stwierdza raport.


Warto zauważyć, że w raporcie nie wspomniano o grupie terrorystycznej Hamas z siedzibą w Gazie, która wielokrotnie wystrzeliwała tysiące rakiet na społeczności izraelskie, co stanowi wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego.


Raport nie uwzględnia również długiej historii arabskiego i palestyńskiego antysemityzmu w regionie, który na długo poprzedza ustanowienie państwa Izrael lub wojnę w 1967 roku.


„Całkowita kpina z prawa międzynarodowego”


We wtorek izraelski rząd i organizacje proizraelskie odrzuciły raport.


„W życiu są na ogół tylko dwa pewniki: śmierć i podatki. Ale możemy dodać trzeci, że ONZ zawsze uzna Izrael za winnego” – powiedział World Israel News Arsen Ostrovsky, dyrektor generalny Międzynarodowego Forum Prawnego.


„Nie trzeba było być Nostradamusem, by przewidzieć wnioski tej najnowszej komisji, w której państwo żydowskie nie miało szans, a wina Izraela była już z góry ustalona, zanim jeszcze wysechł atrament na uchwale ustanawiającej to polowanie na czarownice” – powiedział Ostrowski.

„Zamiast skupiania uwagi Rady Praw Człowieka na faktycznych naglących przypadkach łamania praw człowieka na całym świecie, po raz kolejny Rada marnuje miliony dolarów i zasobów, aby kontynuować swoją nieustanną obsesję na punkcie Izraela, a tym samym podkopuje własną wiarygodność, jednocześnie utrudniając pokój w regionie i tylko podsycając nienawiść i antysemityzm na całym świecie”.

„Krótko mówiąc, ta Komisja robi sobie całkowitą kpinę z prawa międzynarodowego i ten raport jest równoznaczny z totalnym atakiem na państwo żydowskie” – podsumował.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela nazwało raport „polowaniem na czarownice” w oświadczeniu, mówiąc, że to „wyłącznie marnowanie pieniędzy” i zasobów ONZ.


„Jest to stronniczy i jednostronny raport skażony nienawiścią do państwa Izrael i oparty na długiej serii wcześniejszych jednostronnych i stronniczych raportów” – kontynuowało Ministerstwo:

„Raport lekceważy lata morderczego terroryzmu palestyńskich organizacji terrorystycznych przeciwko obywatelom Izraela, jak również długotrwałe nieprzejednanie Palestyńczyków oraz okrutne i antysemickie podżeganie prowadzone przez Autonomię Palestyńską i jej agencje”.

ONZ „współpracuje z organizacjami terrorystycznymi”


W oświadczeniu dla mediów Nitzana Darshan-Leitner, prezeska Shurat Hadin-Israel Law Center, powiedziała, że Rada Praw Człowieka „słynie z obsesji na punkcie Izraela, ale tym razem podważa legalną egzystencję państwa”.


„Faktycznie współpracuje z organizacjami terrorystycznymi – powiedziała. – Hamas robi to za pomocą ognia rakietowego i ataków terrorystycznych, a Rada robi to za pomocą fałszywych raportów i oszczerstw. Ale mają ten sam cel: zniszczyć państwo Izrael”.


Anne Herzberg, doradczyni prawna organizacji pozarządowej Monitor i przedstawicielka tej organizacji w ONZ, powiedziała, że „zgodnie z przewidywaniami, pierwszy raport COI [specjalnej komisji Rady ds. Izraela] odzwierciedla trwającą obsesję Rady Praw Człowieka ONZ na punkcie atakowania państwa żydowskiego. COI wymazuje kluczowy kontekst historyczny, przypisując niemal całkowitą winę za konflikt Izraelowi”.


„Szczególnie rażąco minimalizuje i wyjmuje z kontekstu palestyński terroryzm, aby namalować obraz izraelskich prześladowań… Podobnie raport atakuje fundamentalną politykę Izraela, wysuwając wiele fałszywych twierdzeń dotyczących dyskryminacji w celu pobudowania oskarżenia o rasizm i otwiera tej Komisji Specjalnej drogę do dalszych oskarżeń Izraela o apartheid”.


Israel ‘overwhelmingly’ to blame for conflict with Palestinians, UN probe concludes

World Israel News, 7 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Pisz Relena F
  Not surprising. This organization has only one eyesore, which is Israel. It’s time to seriously question UN real agenda.

 2. Szkoda ze izraelskie szmendrki nie mysla jak M.W.
  Ganz zwieksza liczbe Gazan z pozwoleniem na prace w Izraelu, a ci mowia ze im sie nalezy, bo jak nie da to…..
  Siedzacy rzad rozwaza zadania Mansura Abbasa, ze bedzie ich popieral jak zgodza sie na palestynskie ” family reunification” , czyli zalanie Izraela przez palestyncow.
  Jak sie ktos do wladzy w Izraelu dorwie to zrobi wszystko ,doslownie wszystko, zeby sie tam utrzymac, laczniez wlasnorecznym zniszczeniem kraju i oddniem go palestyncom

 3. Pisze M.W
  Jesteśmy winni temu, że żyjemy. Jak powiedziała pewna wspaniała kobieta, lepiej żebyśmy byli żywi i nienawidzeni, niż martwi i żałowani.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.