Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 242

Jarek Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Pisarz Isaac Singer (1902-1991), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978, powiedział kiedyś: “Żeby życie było szczęśliwe, odległość między miejscem urodzenia a śmierci nie powinna być zbyt duża”. W Internecie została udostępniona interaktywna mapa, obejmująca obszar całej kuli ziemskiej, na której możemy szybko sprawdzić, który znany naukowiec, aktor, pisarz, polityk czy sportowiec urodził się w danym miejscu (np. w naszym mieście bądź bliskiej okolicy). Autorem mapy jest pochodzący z Finlandii geograf i projektant map – Topi Tjukanov.

Możemy zawęzić wybór znanych postaci tylko do osób ze świata kultury, naukowców i odkrywców, przywódców (polityków i wojskowych), sportowców. Jeśli nie znamy danej osoby, klikamy myszką na jej nazwisku i przenosimy się do opisu postaci na stronie serwisu WikiData. W celu ułatwienia nawigacji istnieje także możliwość przełączenia podglądu mapy na wyświetlanie nazw poszczególnych miejscowości.

Dzięki mapie możemy zobaczyć, gdzie na świat przyszli np.: Jan Czochralski, Henryk Sienkiewicz, Władysław Szpilman, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem, Bruno Schulz, Jan III Sobieski, Menachem Begin, Szymon Peres, Dawid Bengurion, Billy Wilder, Eliezer Ben-Yehuda, Emma Goldman. Z mapy dowiedziałem się m.in., że Wernher von Braun – niemiecki uczony, członek NSDAP, konstruktor rakiet i pocisków balistycznych V2, a po II w.ś.  współtwórca amerykańskiego programu podboju kosmosu, urodził się we… Wyrzysku – niewielkim miasteczku (dziś tylko 5 tys. mieszkańców), położonym między Bydgoszczą a Piłą.

Wędrując po Ukrainie spostrzegłem natomiast, że aktorka i modelka – Olga Kurylenko (1979- ), znana m.in. z filmów: “W skórze węża” (2006), „Hitman” (2007), „Niepamięć” (z Tomem Cruisem, 2013), „Johnny English: Nokaut” (2018), “Władca Paryża” (2018) oraz przygód Jamesa Bonda (“007 Quantum of Solace” z 2008), urodziła się w Berdiańsku nad Morzem Azowskim, dziś okupowanym przez wojska rosyjskie.

Podróż po świecie warto jednak rozpocząć od swojego rodzinnego miasta. Być może w tym samym miejscu przyszedł na świat jakiś znany naukowiec, aktor czy polityk?

Dzięki mapie wzbogaciłem swoją wiedzę o nowe fakty – m.in., że w moim rodzinnym Nowym Sączu urodził się Carl Menger (1840-1921) – austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii (stworzył teorię wartości i ceny). 

Bardzo blisko znaleźli się również:

  • Eustachy Rylski (1944- ) – polski prozaik, dramaturg, scenarzysta (Nawojowa),
  • Józef Tischner (1931-2000) – polski prezbiter katolicki i filozof (Stary Sącz),
  • Shlomo Halberstam (1907-2000) – chasydzki rabin (Bobowa),
  • Michał Sędziwój (1566-1636) – polski alchemik i lekarz, odkrywca tlenu (Łukowica),
  • Maksymilian Tytus Huber (1872-1950) – polski naukowiec, inżynier mechanik (Krościenko nad Dunajcem),
  • Włodzimierz Tetmajer (1861-1923) – polski malarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, brat przyrodni poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera (Harklowa),
  • Hugo Dyonizy Steinhaus (1887-1972) – polski matematyk o żydowskich korzeniach (Jasło),
  • Nikifor Krynicki (właśc. Epifaniusz Drowniak, 1895-1968) – malarz łemkowski, przedstawiciel prymitywizmu (Krynica),
  • Danuta Szaflarska (1915-2017) – polska aktorka filmowa i teatralna (Kosarzyska).

Mapa dostępna jest pod poniższym adresem:

https://tjukanovt.github.io/notable-people

Miłej podróży po świecie i ciekawych odkryć.

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.