Uncategorized

Zapomniany epizod Zagłady


Witold Medykowski

Drodzy Czytelnicy!


Mamy przyjemność przekazać w Państwa ręce pierwszy tom czasopisma „Studia Żydowskie. Almanach”, wydawanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Jest ono redagowane przez Pracownię Badań Dziejów Kultury Żydów powołaną decyzją Senatu Uczelni 14 grudnia 2010 r., funkcjonującą w ramach Instytutu Humanistycznego.


Polska wschodnia, region lubelski, a nade wszystko miasto Zamość przy wspaniałej spuściźnie dziedzictwa pogranicza i wzajemnego przenikania trzech lub jak chcą inni czterech kultur (polskiej, ukraińskiej żydowskiej i niemieckiej), nie doczekał się dotąd czasopisma poświęconego problematyce żydowskiej mimo prześwietnej historii liczonej od czasów przybycia do miasta kanclerza i hetmana Jan Zamoyskiego Żydów sefardyjskich po współczesność.

Bylibyśmy radzi gdyby nasze czasopismo, mogło już w najbliższej przyszłości pretendować do miana ważnego i rozpoznawalnego w środowisku i poza nim periodyku naukowego. Liczymy, że nasz rocznik z czasem dołączy do tak szacownych i rozpoznawalnych w kraju i zagranicą tytułów, jak wydawany w Warszawie „Kwartalnik Historii Żydów” czy krakowskie „Studia Judaica. Biuletyn PTSŻ”. Pozwoli to silniej zaznaczyć miejsce Zamościa i Uczelni na „mapie badań żydowskich”.

Warto zaznaczyć, że jesteśmy jedynym w kraju ośrodkiem akademickim o charakterze wyższej szkoły zawodowej, w którym od początku jej istnienia prowadzone są kursy dotyczące szeroko rozumianej problematyki żydowskiej, dodam, kursy spotykające się z dużym zainteresowaniem studentów.


Zakładamy, że w „Studiach”, znajdą się teksty dotyczące szeroko rozumianej kultury i historii Żydów, współczesnych relacji polsko-żydowskich, a w perspektywie również studia dotyczące Izraela czy problematyki bliskowschodniej. Z uwagi na wspaniałe dziedzictwo kulturowe Zamościa, fakt znajdowania się zamojskiej Starówki na liście UNESCO, będziemy drukować również teksty uwzględniające historię miejscowych i regionalnych judaików widząc w tym możliwość szerszego niż dotychczas ich poznania i przybliżenia szerokim kręgom społecznym tak w kraju jak też za granicą.

Mamy nadzieję, że teksty zawarte w pierwszym tomie „Studiów”, autorstwa badaczy uznanych w kraju i zagranicą, jak również młodych naukowców, spotkają się z zainteresowaniem i będą życzliwie przyjęte przez Czytelników.

           Rektor PWSZ im. Sz. Szymonowica w Zamościu
           Prof. dr hab. Waldemar Martyn

„To, czego pragnąłem, spłonęło w ogniu”. Hebrajski epigraf z Józefowa

Calosc w linku ponizej

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.