Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


 Co się stało z dziedzictwem Sprawiedliwych?

Porozmawiamy o tym, jak przez blisko 80 lat od zakończenia II wojny światowej zmieniał się sposób przedstawiania historii Sprawiedliwych. Przyjrzymy się, jakim celom służyła w latach PRL i po roku 1989, jak była instrumentalizowana. Zastanowimy się, w jaki sposób historia Sprawiedliwych może służyć edukacji nowych pokoleń.

Wiecej TUTAJ


Wojna poza Europą. Skąd sympatia do Rosji?

Wbrew głosom, które pojawiały się na Zachodzie, że pomoc Ukrainie nie ma sensu i niczego nie zmieni, ostatnie wydarzenia dobitnie pokazują, że militarne i finansowe wsparcie dla naszego sąsiada przynosi rezultaty.

Wiecej TUTAJ


Odkryj skarb UNESCO w sercu Warszawy. 

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. 

Wiecej TUTAJ


Salman Rushdie nigdy nie był bezpieczny

Ugodzenie nożem Salmana Rushdiego to ponowny sygnał dla świata: traktujcie islamizm – przekształcenie wiary islamskiej w radykalną utopijną ideologię inspirowaną średniowiecznymi celami – poważnie.

Wiecej TUTAJ


Nie tylko Ukraina. Inne narody też doświadczają krzywdy.

Gdybym był Syryjczykiem, to powiedziałbym, że dziś panuje wobec tego narodu brak empatii. Z jakiego powodu byłbym inny, gorszy od Ukraińca? Franciszek starał się nie wpaść w koleiny traktowania Ukrainy jako zła wyjątkowego i jedynego, co dominuje w zachodnim dyskursie – mówi indyjski działacz na rzecz praw człowieka

Wiecej TUTAJ


Królowa mogła zrekompensować kolonialne grzechy Wielkiej Brytanii. Ale tego nie zrobiła

Królowa Elżbieta II nie przeprosiła, nie wyraziła żalu, nie zawstydziła się, nie zadośćuczyniła, nie poniosła moralnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w imieniu korony. 

Wiecej TUTAJ


Dlaczego Jan Paweł II zdradził młodzieńcze ideały Karola Wojtyły?

Jan Paweł II był najgorszym papieżem w historii Kościoła, twierdzi historyk i jezuita John O’Malley. Stanisław Obirek tłumaczy, skąd ta opinia – i co robi papież Franciszek, żeby przełamać zapoczątkowaną przez Karola Wojtyłę kontrrewolucję w Kościele 

Wiecej TUTAJ


Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans

To były… kwestie, w których poglądy organizacji ekologicznych były całkowicie zgodne z poglądami Federacji Rosyjskiej. Oznaczało to stawianie wszystkiego na “czerwone” – jak w kasynie – ale w tym przypadku na rosyjski gaz. 

Wiecej TUTAJ


Dlaczego wydano wyrok śmierci na Salmana Rushdiego?

Zadźganie Salmana Rushdiego nasuwa pytanie: dlaczego ajatollah Chomejni skazał Salmana Rushdiego na śmierć w 1989 roku za jego powieść “Szatańskie wersety”? To, że irański dyktator nie przeczytał książki, czyni to pozbawione reguł, granic i precedensów działanie tym bardziej zaskakującym.

Wiecej TUTAJ


Czy teoria spiskowa została właśnie obalona?

Teorie spiskowe mają tendencje, by żyć wiecznie; pomyślcie o tych, które otaczają zamach na Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku. Dlatego to, co ostatnio miało miejsce w sali sądowej w Austin, w Teksasie, jest niezwykłe i należy to uczcić: rzadko występujące, prawdopodobne obalenie teorii spiskowej.Teorie spiskowe mają tendencje, by żyć wiecznie; pomyślcie o tych, które otaczają zamach na Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku. Dlatego to, co ostatnio miało miejsce w sali sądowej w Austin, w Teksasie, jest niezwykłe i należy to uczcić: rzadko występujące, prawdopodobne obalenie teorii spiskowej.

Wiecej TUTAJ


Ribbentrop i Mołotow śmieją się z Polaków

Aż 40 proc. Polek i Polaków zgadza się z opinią, że zarówno Rosja, jak Niemcy to państwa „wrogie Polsce” – taki jest najważniejszy wynik wrześniowego sondażu Ipsos dla OKO.press* na rocznicę sowieckiej inwazji.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.