Uncategorized

Porwanie, którego nigdy nie było. Prawda o pogromie kieleckim


– Henryk Błaszczyk został zastraszony na całe życie. Ojciec mówił mu, że nigdy ma nie zdradzić, jak było naprawdę i w ogóle ma na ten temat nie rozmawiać – mówi Piotr Weychert, współreżyser filmu “Henio” o pogromie kieleckim.

Do zbrodni doszło w kamienicy przy ulicy Planty w Kielcach. Zginęło wówczas 37 Żydów, a 35 zostało rannych
Do zbrodni doszło w kamienicy przy ulicy Planty w Kielcach. Zginęło wówczas 37 Żydów, a 35 zostało rannychFoto: PAP/Piotr Polak

W 1999 roku powstał film “Henio” na temat Henryka Błaszczyka – chłopca, którego rzekome zaginięcie miało wywołać pogrom kielecki 4 lipca 1946 roku. Twórcy obrazu Piotr Weychert i Andrzej Miłosz przyznają, że od 1994 prosili głównego bohatera o wywiad, jednak on się nie godził i był zastraszony. – Za którymś razem w czasie podróży do Kielc siłą przekonywania i autorytetem Andrzeja Miłosza udało się namówić Henryka Błaszczyka do relacji. Doszło do dwóch nagrań – opowiada Piotr Weychert.

Gość Jedynki opowiadał o tym, jak jako ośmioletni chłopiec zapamiętał dramatyczne wydarzenia w Kielcach z 1946 roku i w jaki sposób plotka zmieniła się w impuls do wybuchu fali nienawiści wobec Żydów. Dlaczego bohater dokumentu “Henio” po latach zdecydował się powiedzieć prawdę i jak zmieniło to jego życie?

Porwanie, którego nigdy nie było. Prawda o pogromie kieleckim

 Anna Stempniak  

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Rzecz o programie nadanym ponad 6 lat temu, gdy jeszcze nie tak kwitła t.zw. ”polityka historyczna”, a jednak… Wypowiedź tego pana z wąsem nie wywołała reakcji ani sprzeciwu ze strony prowadzącego program, ani, o dziwo i niespdziankę, pani dr Bożeny Szaynok, którą poznałem z lepszej strony. Ponadto w komentarzu końcowym, nadanym po wypowiedziach tych dwóch osób, znów powielany jest mit, którego celem jest zmniejszenie lub nawet zniwelowanie antysemityzmu sporej części społeczeństwa polskiego, jako głównej przyczyny pogromu kieleckiego. Mowa o micie prowokacji UB-ckiej, która jakoby miała pobudzić negatywne instynkty naiwnej społeczności kieleckiej, który przecież, gdyby nie ta prowokacja, na myśl by nie przyszło mordować Zydów. I nie tylko to, komentator stwierdza jednoznacznie, że głównymi sprawcami pogromu byli regularni żołnierze, milicjanci i funkcjonariusze UB. Wątek prowokacji ubeckiej pojawia się również w wypowiedzi Henia Błaszczyka, gdy opowiada o kontaktach a raczej konszachtach swojego tatusia z UB-kami. A więc ”polityka historyczna” w powijakach co prawda, ale żywa i kopie.

 2. Warto zobaczyc filmik tam …
  Konczy go inteligencik polski, uzywajac wielu gornolotnych slow stwierdza ze :
  Wina to przede wszyskim Zydow..
  Stosunki polsko-zydowskie pogorszyly sie po 1944-1946..
  Zydzi mordowali Polakow na Kresach….
  2-ch innych uczestniczacych w ” dyskusji” slucha w milczeniu tych polsko-hilerowskich madrosci..
  Dostarczac broni tym ludziom i tem krajowi tak jak robi teraz Izrael to tak jakby dostarczac Iranowi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.