Uncategorized

Relacje królowej Elżbiety z ocalałymi z Holokaustu i Państwem Izrael


Uroczystość urodzin królowej Elżbiety, 13 czerwca 2015 r. w Londynie, Anglia, Wielka Brytania. Źródło: Lorna Roberts/Shutterstock.FUNKCJA

„Społeczność żydowska jest naprawdę w żałobie wraz z resztą Wielkiej Brytanii. Naprawdę czujemy, że przegraliśmy, myślę, że ktoś opisał ją jako babcie narodu – powiedziała Olivia Marks-Woldman, dyrektor generalna Holocaust Memorial Day Trust.AUTOR 

Krótko po ogłoszeniu tej wiadomości naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis opublikował wideo , w którym wyraził kondolencje od społeczności żydowskiej w całej Wspólnocie.

Mirvis powiedziała, że ​​królowa ucieleśniała „najszlachetniejsze wartości brytyjskiego społeczeństwa” i była „skałą stabilności” w ciągle zmieniającym się świecie i że miała ciepłe relacje ze społecznością żydowską.

Według Mirvisa była szczególnie zaangażowana w stosunki międzywyznaniowe i pamięć o Holokauście.

„Pamiętam, jak pewnego razu pokazała mi i mojej żonie przedmioty o znaczeniu i wartości żydowskiej w swojej prywatnej kolekcji w zamku Windsor, w tym zwój Tory uratowany z Czechosłowacji podczas Holokaustu” – powiedziała. „Jej miłość do narodu żydowskiego była głęboka, a jej szacunek dla naszych wartości był namacalny”.

Zainteresowanie królowej wspieraniem ocalałych z Holokaustu rozszerzyło się również na jej działalność charytatywną, stając się założycielką i patronką fundacji Holocaust Memorial Day Trust (HMDT) w 2005 roku.

„Społeczność żydowska jest naprawdę w żałobie wraz z resztą Wielkiej Brytanii. Naprawdę czujemy, że przegraliśmy, myślę, że ktoś opisał ją jako babcię narodu – powiedziała Olivia Marks-Woldman, dyrektor naczelny HMDT w wywiadzie dla JNS. „Jest tam przez całe nasze życie, siedem dekad”.

Nieżyjący już Naczelny Rabin Jonathan Sacks pisał o udziale królowej w obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 roku, gdzie spotkała się z ocalonymi z Holokaustu. Podczas gdy zwykle pod koniec jest wyprowadzana przez personel, aby trzymać się swojego harmonogramu, Elżbieta odmówiła odejścia. Została, rozmawiając indywidualnie z dużą grupą ludzi. Jeden z jej opiekunów powiedział Sacksowi, że nigdy nie widzieli, jak została tak długo po planowanym wyjeździe.

„Poświęciła każdemu ocalonemu — to była duża grupa — skupioną, niespieszną uwagę. Stała z każdym, dopóki nie skończyli opowiadać swojej osobistej historii. Był to akt życzliwości, który prawie rozpłakał mnie” — napisał Sacks. „Jeden po drugim ci, którzy przeżyli, przychodzili do mnie jakby w transie, mówiąc: „Sześćdziesiąt lat temu nie wiedziałem, czy jutro będę żył, a oto dzisiaj rozmawiam z królową”. Przyniosło to rodzaj błogosławionego zamknięcia głęboko zranionych żywotów”.

„ Wierny przyjaciel społeczności żydowskiej”

Marks-Woldman powiedział, że mecenat królowej był bardzo istotny zarówno dla ocalałych, jak i dla uznania Holokaustu.

„Można sobie wyobrazić ocalałych, którzy przeżyli najgorsze okropności i byli prześladowani aż do próby unicestwienia, a gdy jej wysokość królowa powiedziała: „Chcę uhonorować twoją pracę”, oznacza ogromną sprawę” – powiedziała. „Ale wysyła to również bardzo, bardzo ważne przesłanie do nieżydowskiego świata – a zwłaszcza w czasach wypaczeń i zaprzeczania Holokaustu, które narastają w ciągu ostatnich wielu lat – aby jej Królewska Mość powiedziała: „Myślę, że Upamiętnianie i edukacja o Holokauście jest tak ważna, że ​​zostanę patronem tego zaufania. Będę uczestniczył w pierwszych narodowych obchodach”. ”

Królowa zaprosiła także ocalałych z Holokaustu na swoje przyjęcia w ogrodzie i obdarzyła ich odznaczeniami, takimi jak Medal Imperium Brytyjskiego (BEM), Członek Orderu Imperium Brytyjskiego (MBE) i Order Imperium Brytyjskiego (OBE), o których powiedziała oznacza, że ​​królowa bardzo ceni ich wpływ.

Gdy Elżbieta i nie była już w stanie uczestniczyć w tylu uroczystościach, przestała być patronką tak wielu organizacji charytatywnych sprawiła, że ​​jej rodzina zaczęła odgrywać większą rolę. Patronat nad Holocaust Memorial Day Trust objął w 2015 r. jej syn, obecnie król Karol III, a w 2020 r. w ceremonii Dnia Pamięci o Holokauście uczestniczyli książę William, książę Cambridge i jego żona Katarzyna, księżna Cambridge.

Marks-Woldman powiedział, że wielu ocalałych z Holokaustu powiedziało jej, że królowa jest ucieleśnieniem powitania, jakie znaleźli w Wielkiej Brytanii, z możliwościami i szansami na odbudowę swojego życia.

„Przyjechałam do Wielkiej Brytanii jako dziecko, które przeżyło Holokaust w 1947 roku i pamiętam emocje związane z koronacją królowej” – powiedziała ocalała z Holokaustu Joan Salter w komunikacie prasowym HMDT. „Dla kogoś, kto przeszedł tak wiele wstrząsów i traumy, królowa była dla mnie ważnym symbolem mądrości i stabilności. Moje myśli są z królem Karolem III i jego rodziną w tym trudnym czasie”.

Brytyjsko-izraelski Michael Dickson, dyrektor wykonawczy StandWithUs Israel, napisał na Twitterze , że „żydowscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej będą głęboko opłakiwać” śmierć królowej.

„Była niezłomną przyjaciółką społeczności żydowskiej przez wiele dziesięcioleci jej panowania” – napisał na Twitterze.

Dickson zauważył również w innych tweetach, że flaga Unii jest wywieszana w całym Izraelu – ziemi niegdyś administrowanej przez Wielką Brytanię – w tym na ratuszu w Tel Awiwie i na Starym Mieście w Jerozolimie.

Nigdy nie odwiedziła Izraela

Mimo to jej panowanie nie obyło się bez kontrowersji w świecie żydowskim.

Szczególnie bolesnym punktem było to, że pomimo jej wizyt w wielu krajach podczas jej długiego panowania, w tym w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, takich jak Egipt, Arabia Saudyjska, Katar i Jordania, a także w krajach o bardzo słabych wynikach w zakresie praw człowieka, nigdy nie odwiedziła Izraela .

Według Aish.com , królowa wywołała zaniepokojenie brytyjskiej społeczności żydowskiej podczas wizyty w Jordanii w 1984 roku. Pokazała mapę Judei i Samarii (znanej również jako Zachodni Brzeg), nad którą Izrael przejął kontrolę podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. królowa powiedziała, że ​​to przygnębiające. Opisała również izraelskie samoloty przelatujące nad terytorium jako „przerażające”.

Uważa się, że unikanie Izraela podczas jej podróży odbywało się na polecenie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, według The Jerusalem Post, które obawiało się , że jej wizyta może wywołać reakcję ze strony arabskich sojuszników Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy król Karol kilkakrotnie odwiedził Izrael nieoficjalnie, a jej zmarły mąż , książę Filip , odwiedził grób swojej matki na Górze Oliwnej, pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu członka rodziny królewskiej złożył książę William w 2018 roku.

Mimo to powitała izraelskich dygnitarzy, którzy ją odwiedzili, w tym izraelskich prezydentów Chaima Herzoga – ojca obecnego prezydenta Izraela – Efraima Katzira i Ezera Weizmana.

Nadała również tytuł szlachecki byłemu prezydentowi Szymonowi Peresowi w 2008 roku. Nadała tytuły szlacheckie wielu wybitnym brytyjskim Żydom i wychowała do parostwa byłych naczelnych rabinów Immanuela Jakobovitsa i Sacksa, nadając im tytuły szlacheckie.

DMITRIY SHAPIRO

Relacje królowej Elżbiety z ocalałymi z Holokaustu i Państwem Izrael

Przetlumaczyl Sir.Google Translate

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Pisze Janina S
    Tylko dobrze to świadczy o królowej.Chwala Jej za to że utrzymywała liczne relacje z Ocalałymi z holokaustu i ogólnie z Żydami dając wszelkiego rodzaju świadectwo w różnych spotkaniach, wizytach i działalności harytatywnej.
    Niech Jej dusza zaznaje głębokiego pokoju i odpoczywania.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.