
Nie tylko Anne Frank. II wojna światowa widziana oczami dzieci
Pamiętniki wojenne pisane przez dzieci to wyjątkowe świadectwo dramatu wojny widzianego oczami najmłodszych. Dla jednych była to forma ucieczki od trudnej, wojennej rzeczywistości. Dla innych – powrotu do niej po latach i rozliczenia się z bolesną przeszłością. Tę drugą perspektywę oferuje wydana niedawno poruszająca opowieść Maxwella Smarta.
Wiecej TUTAJ
Albert Einstein: pomyłki to genialna rzecz
Jakie Albert Einstein popełniał błędy i dlaczego? Czym by się zajmował, gdyby żył? Czego jeszcze o nim nie wiemy? Opowiada o tym prof. Hanoch Gutfreund, fizyk, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – jeden z najwybitniejszych znawców dorobku i życia największego geniusza XX w.
Wiecej TUTAJ
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga
Z perspektywy czasu wydaje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin opracował staranny plan przetestowania granicy tolerancji mocarstw zachodnich, przechodząc od jednego łajdactwa do drugiego.
Wiecej TUTAJ
Wybory w Szwecji. Antyimigrancka, ksenofobiczna prawica wchodzi do gry
Co się stało w państwie szwedzkim? Drugą siłą w parlamencie zostali Szwedzcy Demokraci, których lider – jeszcze przed wojną w Ukrainie – nie był pewien, czy woli Bidena, czy Putina. W dodatku Jimmie Åkesson chce w przyszłości zostać premierem
Wiecej TUTAJ
The U.S. and the Holocaust
Misio – zamiesc to na reunion 69 – nowa , wstrzasajaca seria o antysemityzmie, premiera odbyla sie na PBS w USA w tym tygodniu, 6 godzinna – będzie do nabycia na Amazon. Julek
Link poniżej :
https://www.pbs.org/kenburns/us-and-the-holocaust
Nie ma prawdziwej lewicy bez ludowego konserwatyzmu
Są dwa konserwatyzmy. Jeden elitarny, drugi ludowy. Jeden to konserwatyzm doktryny, drugi to konserwatyzm życia. Konserwatyzm elitarny i doktrynalny opłakuje dziś królową. Bo symbolika, bo trwałość, bo instytucje, bo coś tam jeszcze. Konserwatyzm ludowy i konserwatyzm życia mówi o czymś innym. Dla niego to nie królowe czy elitarne instytucje są ważne.
Calosc TUTAJ
Rosja to mocarstwo? Raczej spróchniały kolos z zacofaną gospodarką.
Wwyobraźni kremlowskich elit Rosja wciąż może odgrywać rolę Związku Radzieckiego. Niektórzy zachodni komentatorzy nabierają się na tę fantazję. W rzeczywistości kraj nie ma do tego potencjału, a samo naśladowanie ZSRR jest fatalnym pomysłem — pisze ekonomista dr Tomasz Makarewicz
Wiecej TUTAJ
Konstanty Gebert i Jakub Bodziony
rozmawiają o środowym orędziu Putina i jego desperackiej decyzji o ogłoszeniu częściowej mobilizacji wojskowej. O czym świadczy taki ruch i czy zmieni sytuację na froncie? Jak zareagowali Rosjanie? Czy można lekceważyć nuklearne groźby dyktatora?
Kategorie: Uncategorized