Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Nie tylko Anne Frank. II wojna światowa widziana oczami dzieci

Pamiętniki wojenne pisane przez dzieci to wyjątkowe świadectwo dramatu wojny widzianego oczami najmłodszych. Dla jednych była to forma ucieczki od trudnej, wojennej rzeczywistości. Dla innych – powrotu do niej po latach i rozliczenia się z bolesną przeszłością. Tę drugą perspektywę oferuje wydana niedawno poruszająca opowieść Maxwella Smarta.

Wiecej TUTAJ


Albert Einstein: pomyłki to genialna rzecz

Jakie Albert Einstein popełniał błędy i dlaczego? Czym by się zajmował, gdyby żył? Czego jeszcze o nim nie wiemy? Opowiada o tym prof. Hanoch Gutfreund, fizyk, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – jeden z najwybitniejszych znawców dorobku i życia największego geniusza XX w.

Wiecej TUTAJ


Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga

Z perspektywy czasu wydaje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin opracował staranny plan przetestowania granicy tolerancji mocarstw zachodnich, przechodząc od jednego łajdactwa do drugiego.

Wiecej TUTAJ


Wybory w Szwecji. Antyimigrancka, ksenofobiczna prawica wchodzi do gry

Co się stało w państwie szwedzkim? Drugą siłą w parlamencie zostali Szwedzcy Demokraci, których lider – jeszcze przed wojną w Ukrainie – nie był pewien, czy woli Bidena, czy Putina. W dodatku Jimmie Åkesson chce w przyszłości zostać premierem

Wiecej TUTAJ


The U.S. and the Holocaust

Misio – zamiesc to na reunion 69 – nowa , wstrzasajaca seria o antysemityzmie, premiera odbyla sie na PBS w USA w tym tygodniu, 6 godzinna – będzie do nabycia na Amazon. Julek
Link poniżej :

https://www.pbs.org/kenburns/us-and-the-holocaust


Nie ma prawdziwej lewicy bez ludowego konserwatyzmu

Są dwa konserwatyzmy. Jeden elitarny, drugi ludowy. Jeden to konserwatyzm doktryny, drugi to konserwatyzm życia. Konserwatyzm elitarny i doktrynalny opłakuje dziś królową. Bo symbolika, bo trwałość, bo instytucje, bo coś tam jeszcze. Konserwatyzm ludowy i konserwatyzm życia mówi o czymś innym. Dla niego to nie królowe czy elitarne instytucje są ważne.

Calosc TUTAJ


Rosja to mocarstwo? Raczej spróchniały kolos z zacofaną gospodarką.

Wwyobraźni kremlowskich elit Rosja wciąż może odgrywać rolę Związku Radzieckiego. Niektórzy zachodni komentatorzy nabierają się na tę fantazję. W rzeczywistości kraj nie ma do tego potencjału, a samo naśladowanie ZSRR jest fatalnym pomysłem — pisze ekonomista dr Tomasz Makarewicz

Wiecej TUTAJ


Konstanty Gebert i Jakub Bodziony

rozmawiają o środowym orędziu Putina i jego desperackiej decyzji o ogłoszeniu częściowej mobilizacji wojskowej. O czym świadczy taki ruch i czy zmieni sytuację na froncie? Jak zareagowali Rosjanie? Czy można lekceważyć nuklearne groźby dyktatora?


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.