Uncategorized

Krotko i zwiezle : Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.9 – 1.10


Dwa chińskie przedsiebiorstwa państwowe są objęte sankcjami ze strony Departamentu Stanu i Skarbu USA za pomoc Iranowi w omijaniu sankcji dotyczących eksportu produktów naftowych i petrochemicznych.


Autonomia Palestyńska (AP) Partia Fatah prezydenta Mahmouda Abbasa zrobiła wszystko, by wychwalać terrorystów, którzy dokonali 14 września ataku na izraelskiego żołnierza.


Systemy dyspozytorskie trzech izraelskich służb ratowniczych są teraz połączone, umożliwiając każdej z agencji – izraelskiej policji, izraelskiej straży pożarnej i służbie ratowniczej oraz Magen David Adom (MDA) – automatyczne porozumiewanie sie zesoba w sytuacjach awaryjnych zamiast kontaktować się ze soba manualnie jak to było wcześniej wymagane.


Pomimo bliskich relacji między USA i Izraelem, ich partnerstwo gospodarcze pozostaje w tyle za współpracą Ameryki z innymi sojusznikami. Uczestnicy wypowiedzieli się na pierwszych spotkaniach dialogu strategicznego na wysokim szczeblu na temat amerykańsko-izraelskiej współpracy technologicznej w Waszyngtonie


Centralna Komisja Wyborcza (CEC) orzekła w czwartek o dyskwalifikacji arabskiej partii Balad z udziału w nadchodzącym głosowaniu w Knesecie 9-5 głosami.Balad nie akceptuje państwa Izrael jako państwa żydowskiego i podważa jego żydowskie dziedzictwo” –


Izraelskie siły bezpieczeństwa postanowiły na czas nieokreślony zawiesić wizyty w grobie Józefa w mieście Nablus ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek Pomnik Holokaustu w Babi Jarze, aby uczcić 81. rocznicę masakry. Miejsce upamiętnia mord Żydów w wąwozie pod Kijowem przez nazistów i ich kolaborantów w Jom Kippur i dzień później w 1941 roku.


Każdy, kto ma co najmniej jednego żydowskiego dziadka lub przeszedł na judaizm, może otrzymać obywatelstwo izraelskie


Izraelska armia poinformowała w czwartek, że niedawno rozbiła grupę studentów na Uniwersytecie Birzeit w pobliżu miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu, za kierowanie funduszy dla Hamasu w Strefie Gazy.


Turcja i Izrael prowadzą rozmowy w sprawie transportu gazu do Unii Europejskiej, poinformowała w piątek Ankara.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Sąd okręgowy w Tel Awiwie orzekł, że niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen stanie przed pozwem zbiorowym właścicieli samochodów, jak i ogółu społeczeństwa, którzy domagają się odszkodowania za oszustwa związane z emisją spalin.


Minister spraw wewnętrznych Omer Bar-Lev powiedział rano, że sytuacja bezpieczeństwa na terytoriach Autonomii Palestyńskiej pogarsza się


Urzędnicy administracji USA i grupy żydowskie w Stanach Zjednoczonych obawiają się, że skrajnie prawicowy MK Itamar Ben Gvir może zostać ministrem w rządzie, jeśli Benjamin Netanjahu wygra wybory.


Studenci z Uniwersytetu w Tel Awiwie zajęli pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla Studentów Uniwersyteckich (IMC).


Izraelska drużyna triathlonowa odrzucona w Jordanii w Pucharze Azji. Organizatorzy twierdzą, że obawiają się, że nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa Izraelczykom w przypadku incydentu


Izrael otwarcie odrzucił wyniki referendów narzuconych przez Rosję w tym tygodniu dla wschodnich i południowych terytoriów Ukrainy.


W ostatnich latach izraelsko-kazachski miliarder Aleksander Maszkiewicz przeznaczył dziesiątki milionów dolarów ze swojego ogromnego majątku na budowę i renowację kościołów, meczetów i synagog w swoim rodzinnym Kazachstanie.


Izrael podpisał zamówienie o wartości 927 milionów dolarów na cztery tankowce Boeing (BA.N) KC-46A dla swoich sił powietrznych, z dostawami, które mają się rozpocząć w 2025 r.,


Przewodniczący partii islamistycznej Abbas Ra’ama mówi, że Netanjahu to „historia”, nie poprze jego próby odzyskania władzy


Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed podróżami do Ugandy w związku z epidemią eboli


29 września 1948 r. w Warszawie otwarta została pierwsza placówka dyplomatyczna państwa Izrael na świecie!


izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptu. Wartość rynkowa przejętych narkotyków to 3,5 mln szekli.


Ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło obywateli Izraela, którzy posiadają również obywatelstwo rosyjskie i którzy wjechali lub przebywają na terytorium Federacji Rosyjskiej, że podlegają oni rosyjskiemu prawu, w tym rozporządzeniom w sprawie poboru do armii rosyjskiej i ograniczeniom możliwości opuszczenia Rosji


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Wspaniala robota, chcę pogratulować i podziękować

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.