Uncategorized

Obrzydliwe wykorzystywanie dzieci-żołnierzy przez Iran

Wartości moralne Stanów Zjednoczonych i Zachodu oraz akceptacja przez Iran męczeństwa dzieci są wyraźnie nie do pogodzenia.

Yoram Ettinger
Yoram Ettinger

 Czy opcja dyplomatyczna jest realna, gdy mamy do czynienia z irańskimi ajatollahami, którzy od 1979 r. promują męczeństwo dzieci w swoim programie szkolnym i na polu bitwy?

Pranie mózgów dzieci do męczeństwa jest przedstawiane przez ajatollahów jako rozszerzenie mitologii szyickiej otaczającej bitwę pod Karbalą z 680 r. n.e., która była Wielkim Wybuchem konfliktu sunnicko-szyickiego i modelem męczeństwa. Podczas bitwy Hussain ibn Ali, trzeci szyicki imam i wnuk Mahometa, oraz jego wojownicy – ​​w tym dzieci – zostali zdradzeni i zmasakrowani przez sunnickiego kalifa Jazyda.

Wykorzystywanie dzieci do celów męczeństwa było powszechne podczas wojny iracko-irańskiej w latach 1980-1988, podczas której dzieci były wykorzystywane do szukania min i innych misji samobójczych.

Według Refworld z siedzibą w Genewie , ramienia Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, „[irańskie] dzieci-żołnierze, niektóre nawet w wieku dziewięciu lat, były szeroko wykorzystywane podczas wojny iracko-irańskiej. […] Dostali „klucze do raju” i obiecali, że pójdą bezpośrednio do nieba, jeśli zginą jako męczennicy przeciwko irackiemu wrogowi”.

„Przedstawiciel irańskiego rządu przyznał na przesłuchaniu podkomisji za zamkniętymi drzwiami, że dzieci brały udział w wojnie z Irakiem” – kontynuuje Refworld. „W serii orzeczeń wydanych jesienią 1982 r. ajatollah Chomeini oświadczył, że zgoda rodziców jest niepotrzebna dla tych, którzy udają się na front. … Irańscy oficerowie schwytani przez Irakijczyków twierdzili, że dziewięć na dziesięć irańskich dzieci-żołnierzy zostało zabitych”.

 „Rodziny męczenników cieszyły się pewnym prestiżem społecznym i podobno otrzymywały rekompensatę pieniężną na dziecko, a także kartę męczennika uprawniającą rodzinę do wyżywienia i innych przywilejów. Prawie wszyscy dzieci-żołnierze pochodzili z biednych wiosek lub rodzin ze slumsów”.

Radio Wolna Europa/Radio Liberty donosiło , że „podczas wojny iracko-irańskiej w latach 1980-88, kiedy poświęcenie i męczeństwo stały się kwintesencją wartości rewolucji islamskiej i przewodnimi zasadami społeczeństwa irańskiego, ponad 550 000 [szkoła podstawowa i średnia] studenci byli wysyłani na front, często z plastikowym „kluczem do raju” zawieszonym na szyi”.

Te dzieci „były używane jako mięso armatnie w atakach przeprowadzanych przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeciwko siłom irackim. Aby promować i gloryfikować ducha męczeństwa zgodnie z prawem uchwalonym przez Madżlis [irański parlament], 30 października obchodzony jest jako Studencki Dzień Basij”.

„Minister opieki społecznej i zabezpieczenia społecznego Sadeq Mahsouli, sam były dowódca Gwardii Rewolucyjnej, powiedział w zeszłym miesiącu, że „dzieci powinny być kształcone w taki sposób, aby po osiągnięciu wieku 13 lat były w stanie naśladować Hosseina Fahmideha [popełnić męczeństwo] ”, zauważa raport.

Terence Smith z New York Timesa donosił : „Młodzi chłopcy zostali zwerbowani przez miejscowych duchownych lub po prostu spędzeni do wiosek w Iranie, poddani intensywnej indoktrynacji szyickiej tradycji męczeństwa, a następnie wysłani do walki przeciwko irakowi Często związani w grupach po 20 osób za pomocą lin, aby zapobiec dezercji tchórzliwych, rzucają się na drut kolczasty lub maszerują na irackie pola minowe w obliczu miażdżącego ognia karabinów maszynowych, aby oczyścić drogę dla irańskich czołgów. Na plecach ich koszul w kolorze khaki znajduje się napis: „Mam specjalne pozwolenie imama na wejście do nieba”.

„Iran wydaje się być społeczeństwem opętanym” — zauważył Smith. „Jej żołnierze na froncie i przywódcy duchowni w kraju wykazują rodzaj gorliwości w dążeniu do rewolucji, co jest trudne do zrozumienia dla zachodniego umysłu”.

Według badania IMPACT SE 2021-22 programu szkolnego w Iranie ta postawa nie uległa zmianie: „Męczeństwo dzieci jest gloryfikowane. […] Męczeństwo postrzega się jako cel, do którego należy dążyć, aby osiągnąć duchową doskonałość”.

Od lutego 1979 r., kiedy ajatollahowie przejęli władzę w Iranie, opcja dyplomatyczna okazała się moralną porażką, nagradzając reżim, który wyprał mózgi dzieciom, doprowadzając do męczeństwa. Żaden reżim zdolny do czegoś takiego nie powinien być uważany za realnego partnera dyplomatycznego. Wartości moralne Stanów Zjednoczonych i Zachodu oraz akceptacja przez Iran męczeństwa dzieci są wyraźnie nie do pogodzenia.

Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem Second Thought: A amerykańsko-izraelska inicjatywa.

Obrzydliwe wykorzystywanie dzieci-żołnierzy przez Iran

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.