
- Jom Kippur obchodzony jest dziesiątego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrei ( 5 października 2022 r.), w Super Szabat (po hebrajsku Szabat Szabat), kończący 10 dni badania duszy oraz duchowej samoświadomości i samodoskonalenia, co rozpoczyna się w Rosz Haszana, pierwszy dzień roku żydowskiego.
Według Księgi Kapłańskiej 23:26-32 : „Pan powiedział do Mojżesza, że dziesiąty dzień tego siódmego miesiąca [ Tishrei ] jest Dniem Pojednania…. Nie wykonuj żadnej pracy w tym dniu…. To trwałe zarządzenie dla przyszłych pokoleń…”.
Jom Kippur upamiętnia dzień boskiego przebaczenia za grzech czczenia bożka złotego cielca. Jest ostrzeżeniem przed powracającą ludzką omylnością: pokusą poświęcenia wartości duchowych na ołtarzu materializmu.
- Hebrajskie słowo Kippur [כיפור] oznacza pokutę/pokutę – pochodną biblijnego słowa Kaporet [כפורת], które było kopułą/pokrywą Świętej Arki w Sanktuarium, oraz słowa Kopher [כופר], które stanowiło okładkę/ kopuła Arki Noego i Ołtarz Święty w Świątyni Jerozolimskiej.
Jom Kippur przypomina duchową osłonę/kopułę, która oddziela spirytualizm od materializmu/przyziemności. Kippah [ [כיפהto jarmułka – duchowa kopuła – zakrywająca głowę podczas modlitwy.
- Proszenie bliźnich o przebaczenie jest główną cechą Jom Kippur, przenoszącą ludzkie zachowanie ze złości i mściwości na przebaczenie i pokojowe współistnienie. Jest to zgodne z filozofią Hillela Starszego, wiodącego żydowskiego mędrca z I wieku p.n.e.: „Istotą Tory jest: nie czyń swoim bliźnim tego, co jest dla ciebie nienawistne; reszta [Tory] to komentarz”.
- Jom Kippur podkreśla wielkoduszność, pokorę, szczerą skruchę, współczucie, rozwagę, przebaczenie, odpowiedzialność, optymizm i wiarę. Rozpoznaje własne ułomności, kładzie nacisk na uczenie się na własnych błędach, minimalizowanie przyszłych pomyłek, podnoszenie moralności i wzmacnianie spójności rodziny i społeczności.
Przestępcy i grzesznicy są zapraszani do udziału w nabożeństwach Jom Kippur.
- Post jest kluczową cechą Jom Kippur, redukującą materialną przyjemność w celu skupienia się na badaniu własnej duszy i wzmacniającą empatię wobec potrzebujących. Hebrajska pisownia postu [צומ] jest korzeniem hebrajskiego słowa ((צמצומ oznacza zmniejszenie/skupienie).
Jednakże judaizm sprzeciwia się ascezie i samodręczeniu, i dlatego postrzega prawdziwą skruchę jako krytyczny motor wznoszenia jednostek z rozpaczy do nadziei, nadużycia do troski, nietolerancji do tolerancji, przemocy do współżycia, izolacji do integracji, ignorancji do wiedzy i zapominania do upamiętnienia .
- Według judaizmu język może być śmiercionośną bronią, dlatego nie można wybaczyć mówienia o innych ludziach („zły język” po hebrajsku).
- Jom Kippur kończy się zadęciem w szofar (rytualny róg barani), który reprezentuje moralne przebudzenie, optymizm, determinację, pokorę i pokój poprzez siłę.
Dmuchanie w Szofar upamiętnia uratowanie Izaaka przez barana; otrzymanie (drugiego) Dziesięciu Przykazań na Górze Synaj; powrót do Ziemi Izraela i podbój Jerycha przez Jozuego; jak również zwycięstwo Gedeona nad znacznie większą armią Midianitów.
Hebrajskie słowo Shofar שופר]] oznacza „wzmacniać”, „najwyższą jakość”, chwałę i duchową przyjemność [שפר, שופרא].
- Biblijny Zwój Jonasza – który jest piątą księgą Dwunastu Proroków – jest czytany w Jom Kippur, podkreślając cztery uniwersalne filary Jom Kippur: pokutę, modlitwę/wiarę, sprawiedliwość i przebaczenie.
Prorok Jonasz („gołąb” po hebrajsku), syn Amitaja („prawda” po hebrajsku) popłynął do odległej krainy i przekształcił grzeszne społeczeństwo w pobożne społeczeństwo; w ten sposób wykazując społeczną odpowiedzialność.
- W Jom Kippur zapalana jest Świeca Pamiątkowa ku pamięci rodziców, potwierdzająca „Czcij swego Ojca i Matkę”, dając możliwość proszenia rodzica (rodziców) o przebaczenie.
Przewodnik Jom Kippur (Dzień Pokuty) dla zakłopotanych, 2022 r
Przetlumaczyl Sir Google Translate
Autor Yoram Ettinger

Kategorie: Uncategorized